Cengiz Keçeli’den Galatasaray – Strasbourg maçı yorumu

Cengiz Keçeli’den Galatasaray – Strasbourg maçı yorumu
Nisan 26, 2016
Var mısın AMK yazarı Cengiz Keçeli, Galatasaray - Strasbourg maçını değerlendirdi.

Galatasaray – Strasbourg (ÜST)

Hangi kupada olursa olsun iki ayaklı final serisinde ilk maçı deplasmanda 4 sayı farkla kaybetmek büyük bir avantaj olarak görülür ve kaybeden takım için sevinme sebebi bile olabilir. Fakat Galatasaray tarafında herkes ilk maçta ortaya konan oyundan dolayı hüsrana uğramıştı. Final atmosferinin ağırlığı ile ilk çeyrek skorunun 8-7 olması zaten maçın geri kalanı için bir özet niteliğindeydi.

Galatasaray’ın fazla top kaybı yapıp berbat bir şut yüzdesi ile oynaması ve 62 sayıda kalması morallerin bozulmasına sebep oldu. Lasme’nin varlığı her zaman çok önemli durumda. Micov oyunun iki tarafında da çok iyi bir maç çıkardı. MVP gibi oynamak farklıdır, MVP seçildikten sonra bu ödüle layık oynayabilmek çok daha zordur. Geçen sezon Fenerbahçe’de Bjelica’nın yaşadığı sorunu bu kez de McCollum da ilk maç ortaya çıktı. Maç içinde takım sıkışınca Ergin Ataman, Davis’e yine yöneldi ve Davis de fena oynamadı, ayrıca Eurocup tarihinin en skorer 2. oyuncusu oldu. İlk maçta silik kalan Sinan bu maçta toparlanacaktır.

Strasbourg’da 37 yaşındaki Louis Campbell, Eurocup kariyerinin en verimli maçını çıkardı. Orada da önemli oyuncular Beaubois, Collins ve Weems çok verimsiz oynadı. Düşük şut yüzdesinde kaldılar. Başta Collins olmak üzere bir çok oyuncu deplasmanda çok daha iyi performans sergiliyor.

Galatasaray bu sezon Eurocup’da sahasında 11 maçta 10 galibiyet aldı. Sahalarındaki eleme maçlarında müthiş bir atmosfer vardı ve bu 4 maçı çok farklı kazandılar. Strasbourg da bu sezon Eurocup’da 6 deplasman maçının 5’ini kazandı. Tek kaybettiği deplasman maçı onlar için prestij niteliğindeydi. Önceki 3 turda 91 sayı ortalaması yakaladıkları deplasmanda aldıkları avantajlı skorlar turları geçmelerini sağladı. Bu maçta da skor sıkıntısı çekmeyebileceklerini ve yüksek skorlu bir maç olmasını sağlayacaklarını tahmin ediyorum. Çok istenen Euroleague’e kalınması için son virajı da Galatasaray’ın başarı ile geçmesini bekliyorum.