Reklamsız Sözcü

Cüneyt Çakır’ın vedası Türkiye’yi üzdü

UEFA'nın Cüneyt Çakır'a EURO 2016'da başka maç vermeme kararı, sosyal medyada şaşkınlık ve üzüntü ile karşılandı.

Tarık ERYİĞİT
13:54 28 Haziran 2016

Fransa’da düzenlenen EURO 2016’da final yönetecek hakemler arasında gösterilen Cüneyt Çakır’ın, İtalya – İspanya maçı sonrası turnuvaya veda etmesi herkesi şaşırttı.

EURO 2016’da şu ana kadar oynanan en ciddi maçı yöneten Çakır ve ekibi, UEFA’nın kararı sonrası Fransa’ya veda etti. Çakır, İtalya – İspanya maçı dışında B Grubu’nda oynanan İrlanda Cumhuriyeti – Belçika ve F Grubu’da Portekiz – İzlanda maçlarında da düdük çalmıştı.

UEFA Hakem Kurulu, Çakır ve ekibine teşekkür ederek turnuvanın geri kalanında görev alamayacaklarını bildirdi. Hakemlerimizin bugün Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERSon dakika: Cüneyt Çakır Euro 2016`ya veda ettiSon dakika: Cüneyt Çakır Euro 2016`ya veda etti

SOSYAL MEDYA’DA ŞAŞKINLIK VE ÜZÜNTÜ

Sosyal medya da UEFA’nın bu kararını üzüntü ve şaşkınlık ile karşıladı. Türkiye’nin gururu olarak bahsedilen Çakır’ın çeyrek finali göremeden turnuvadan ayrılmasının sorumlusu olarak İtalya gösterildi.

İşte o tepkilerden bazıları:

@Babazulla Bari Cüneyt Çakır elenmeyeydi iyiydi!

@tolgazengin Ah Cüneyt Çakır, sen Collina’ya nispet yapar gibi saçlarına topik döküp Avrupa Şampiyonası maçlarına çıkarsan, böyle erkenden dönersin işte.

@Evseksisi Euro 2016’dan elendik, Cüneyt Çakır maçlarda görev almayacakmış. Ya bari son kez şu eyfel hurdasını boyasaydık, o çok iyi geliyodu bize:;(:(

@Kaptaan10 İtalyanların milli takımı elediği yetmedi, Cüneyt Çakır’ı da turnuvadan elediler. Bunlar Almanya’yı da eler Türk oyuncu var diye

@selcuuktopuz Cüneyt Çakır son 8’den maç alamamış. Muhteşem bir gün oluyor. Seni seviyorum, odamda uyur musun bu gece?

@Saltan_PK Ozan Tufan: -Sende mi abi? Cüneyt Çakır: -Maalesef…. Ozan Tufan: -….. (Sessizlik)

@yobazcocuk Cüneyt Çakır “Bitti” demeden bitmez!

@necmettinaltnts Cüneyt Çakır veda etmiş Ne üzüldüm ama İki gözüm iki çeşme.. Alma mazlumun ahını Çıkar aheste aheste. Trabzonsporun ahı tuttu. Beter ol!

@facino61 Hem kazanan #ita hem de kaybeden #esp tarafından eleştirilmeyi başaran tek hakem; CÜNEYT ÇAKIR!..

@aabdelhakimm Final yönetebilecek kapasiteye sahip tek hakem olan Cüneyt Çakır’ın turnuvaya erken veda etmesi UEFA adına tam bir aptallık.

@cihankapali Cüneyt Çakır’ın Rio olimpiyatlarında final maçını yöneteceği için dinlendirileceği söyleniyor.

@OlcayCakirr Cüneyt Çakır ülkemize dönüyor… Turnuva ona da bitmiş!

cüneyt-çakır-iç-28-06

İTALYA ELEDİ AMA

İtalya ile İspanya arasında oynanan karşılaşma öncesi İtalyan basınında çıkan bazı haberlerde de Çakır’a temkinli yaklaşılmıştı. Tuttosport, “Conte karşıtı başka bir hakem daha” diye yazarken, “Sevgili Türk hakem, senden sadece işini iyi yapmanı istiyoruz” şeklinde bir cümle kullanılmıştı.

Maçın yayıncısı devlet kanalı RAİ 1’de, özellikle müsabakanın ikinci yarısında yapılan yorumlarda, Çakır’ın çok kötü bir yönetim ortaya koyduğu belirtilerek, “Hakemi çok kafaya takmadan, sinirlerimize hakim olarak oyuna devam etmeliyiz” yorumu yapıldı.

cüneyt-çakır-iç1-28-06

TARAFTARLAR DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Sosyal medyada yapılan birçok yorumda da İtalyan taraftarların Çakır’dan memnun kalmadığı ve Türkiye’nin turnuvadan elenmesinin intikamını İtalyanlardan almaya çalıştığı iddiaları ön plana çıktı.

Sosyal medyada yapılan birçok yorumda da İtalyan taraftarların Çakır’dan memnun kalmadığı ve Türkiye’nin turnuvadan elenmesinin intikamını İtalyanlardan almaya çalıştığı iddiaları ön plana çıktı.

Bir yorumda, “Hakem bir Türk. Bize, Papa’nın soykırım açıklamasının bedelini ödetiyor” denilirken bir başkasında, “Hakem Türk. Türkiye turnuvadan İtalya yüzünden elendi. Şimdi her şey anlaşıldı” diye yazıldı. Bir Twitter kullanıcısı “Türk hakemi durdurun” diğeri ise “Türk hakem bir skandal” eleştirisi getirdi.

cüneyt-çakır-iç2-28-06

SELÇUK DERELİ KARARI YORUMLADI

Çakır'ın Euro 2016'ya veda etmesini yorumlayan Sözcü Gazetesi yazarı, FIFA kokartlı eski hakem Selçuk Dereli şunları söyledi:

“Yönettiği maçlarda büyük hatalar yapmadı ama kart uygulamalarında ciddi eksiklikleri vardı. Bu turdan sonra UEFA'nın maç verebilmesi için sadece bu turnuvadaki değil sezonun genelindeki performansına bakılır. Çakır'ın da bu seneki performansı geçmiş yılların gerisinde. Finali tam anlamıyla hak etti diyemeyiz.”