Reklamsız Sözcü

Cüneyt Çakır’a final yolu açıldı!

Euro 2016'da İtalya-İspanya maçını başarıyla yöneten Cüneyt Çakır, futbol otoritelerinden olumlu not aldı. Bu önemli sınavı başarıyla tamamlayan Cüneyt Çakır, Euro 2016 finalini yönetebilir.

Görkem ÇOKSEZEN
22:02 27 Haziran 2016

Türk hakem Cüneyt Çakır ve ekibi, dünyanın gözlerinin çevrildiği İtalya-İspanya maçını kazasız yönetti. Psikolojik yükü ağır olan bu mücadelenin altından kalkan Çakır, kendinden emin kararlarıyla dikkat çekti. Maçın kaderine etki edecek bir hata yapmayan FIFA kokartlı hakemimiz, bu işin otoritelerinden de tam not aldı.

Eski hakemler ve MHK başkanları, Çakır’ın EURO 2016 finalini yöneteceğini iddia ettiler:

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda üçüncü maçına çıkarak İtalya – İspanya karşılaşmasını Bahattin Duran, Tarık Ongun ile ilave yardımcı hakemler Barış Şimsek ve Göcek ile birlikte yöneten FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır için eski MHK başkanları görüşlerini paylaştı.

Zekeriya Alp (MHK Eski Başkanı)

“Böylesine kritik bir maçı neredeyse hatasız yönetti. Bir bakıma erken finaldi. Cüneyt’in bu maça verilişi onun UEFA ve FIFA’da ne kadar önemli bir isim olduğunu ortaya koyuyor. Maçın 90 dakikasına baktığım zaman hepsi doğru karar, yerinde kararlar. Böylesine zor maçın altından kalktı. Hem de sıkıntı yaşamadan maçı bitirdi. Sahanın diyagonal alanını çok iyi kontrol etti. Futbolculara çok yakın oldu. Diyalog ve ilişkilerinde otoritesini gösterdi. Diyeceğim şu ki, hakem sana güveniyorsa farklı gözle bakar. Ben futbolcularda onu gördüm. Ufak tefek pozisyonlarda itirazlar oldul. Önemli değil. Çok doğru kararlar verdi. Bir kere Cüneyt’in kondisyonu fevkalade. 90 dakika içinde futbolcular kadar koşan bir isim oldu. Hatta futbolculardan daha çok koşan bir yapıya sahip. Hakemimiz Avrupa ve Dünya standartlarının çok üstünde. Bundan gurur duymalıyız ve desteklemeliyiz.”

Yusuf Namoğlu: (MHK Eski Başkanı)

“Cüneyt’in bir tek hatası 53’üncü dakikada İtalyan futbolcuya sarı kart göstermesiydi. Bakış açısından aldandığını düşünüyorum. Eli rakibinin suratına geldi zannetti. Tek hata diyebileceğimiz buydu. Onun dışında bir iki faulü yanlış verdi ama önemli değil. Kritik pozisyonlarda doğru değerlendirmeler yaptı. O arada sertlikler oldu. Bunları da gayet iyi değerlendirdi. Sakin ve rahattı. Cüneyt maçtan olumlu bir biçimde çıktı. Bu maç sonunda finale doğru gidecek. Büyük ihtimalle bir maç daha alabilir. Önü açık. Biliyorsunuz UEFA Hakem Komitesi Başkanı Collina. Bu işi o veriyor. Cüneyt’i tutan bir hakem. İtalyan finale giderse, Rizzoli de devreden çıkacak, bu da önemli.”

Mustafa Çulcu: (MHK Eski Başkanı)

“EURO 2016’da şu ana kadar zorluk derecesi en yüksek maç İtalya – İspanya mücadelesiydi.

İtalyanların maç öncesi verdiği demeçler, Çakır üzerinde büyük bir baskı oluşturdu, doğal olarak oyun daha da gerildi. Ancak tüm bu baskılara rağmen Çakır, son derece kontrollü başladığı maçı, tecrübesini de sahaya yansıtarak tamamladı.

Kıran kırana geçen mücadelede gösterdiği kartlar yerindeydi. Oyunculara karşı vücut dili, tutum ve davranışı son derece iyiydi.

Bazı faul kararları tribünden tepki alsa da, genelde kararları doğruydu.

Bir hakem, zorluk derecesi böylesine yüksek bir müsabakadan başarıyla çıkıyorsa alkışlanır. Bu karşılaşma, Cüneyt Çakır’ı finalin de en güçlü adayı konumuna getirdi.”

Bülent Yavuz: (MHK Eski Başkanı)

“Mükemmele yakın bir maç yönetti. İkinci yarı İspanya maça ortak olunca mücadele daha da kızıştı ve kıran kırana bir maç oynandı. Bu da çoğalan pozisyonları arttırdı ve Çakır, bunların tamamına yakınında doğru kararlar verdi. Pique’nin Eder’e yaptığı müdahale faul veya sarı karttı ama bunu atladı. Pelle’ye çıkan sarı kart da tartışılabilir.

Ancak kabul edelim ki Çakır geçer not aldı ve final için şansını yükseltti.”

Kuddusi Müftüoğlu: (MHK Başkanı)

“Cüneyt Çakır bu maçın altından kalkar demiştim. Nitekim de öyle oldu. Final yürüyüşü başladı. Kendisini ve ekibini kutluyorum. Başarılarının devamı diliyorum.”

İSPANYOLLAR’DAN VE İTALYANLAR’DAN TAM NOT

EURO 2016 son 16 turu maçında İtalya, İspanya’yı 2-0 yenerek çeyrek finale yükselirken, karşılaşmanın hakemi Cüneyt Çakır da gösterdiği yönetim ile hem İspanyollardan hem de İtalyanlardan tam not aldı.

Maçı statta izleyen İtalyan ve İspanyol basın mensupları Cüneyt Çakır ile ilgili olarak, güzel bir yönetim gösterdiğini söylediler.

İtalyanlar maç öncesi Cüneyt Çakır hakkında endişelerinin olduklarını ama Çakır’ın çok iyi ve adil bir maç yönettiğini ifade ettiler.

İspanyol basın mensupları da Çakır’ın yönetiminin sorunsuz çok akıcı bir maç yönettiğini belirttiler.