Reklamsız Sözcü

Tarih profesöründen Fatih Terim’e hodri meydan

TRT'de yayınlanan Gündem Ötesi programında milli takım eleştirisi ile gündeme oturan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Fatih Terim'e çağrıda bulundu.

Tarık ERYİĞİT
11:44 22 Haziran 2016

Fransa’da düzenlenen EURO 2016’da D Grubu ikinci maçında İspanya karşısında sergilediği futbol ve alınan 3-0’lık mağlubiyet nedeniyle Türkiye, sert eleştirilere maruz kalmıştı.

teim-iç

Ancak milli takıma en ilginç tepki, TRT’de yayınlanan Gündem Ötesi programında tarih profesörü Ahmet Şimşirgil’den gelmişti. Fatih Terim ve öğrencilerini tarihten verdiği örnekler ile eleştiren Prof. Dr. Şimşirgil, İstanbul’un fethinden, oruç tutmaya kadar Türkiye gündemine oturan bir konuşma gerçekleştirmişti.

PROF. DR. AHMET ŞİMŞİRGİL NE DEMİŞTİ?

Grubun son maçında Çek Cumhuriyeti karşısında alınan 2-0’lık galibiyet ile tur atlama şansını devam ettiren Fatih Terim ve öğrencileri, rüzgarı tamamen tersine çevirdi. Maç öncesinde düzenlenen basın toplantında Terim, moralinin neden bozuk olduğunu “Spor konusu olmayan bir programda tarih profesörü çıkıyor bana ve takımıma olmayan şeyler söylüyor. Bunu düşünebiliyor musunuz? Hakaret yağdırıyorlar. Onları geçtik ama tarih programında ‘milli takım bir an evvel dönmeli’ diyorlar” diyerek açıklamıştı.

teim-iç1

FATİH TERİM’DEN TRT’YE AMBARGO

İki ismin atışması sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da konuşulurken, Fatih Terim, Çek Cumhuriyeti maçı sonrası TRT ile ilgili “Ben TRT'nin sorularını cevaplamıyorum, bundan sonra röportaja da gitmiyorum. Bundan sonra da öyle bir niyetim yok” şeklindeki sözleri ile bir nevi kendisini eleştiren Şimşirgil’e yanıt vermişti.

teim-iç2

Ancak ikilinin atışması bu sözlerle sona ermedi. Fatih Terim’in TRT’ye uyguladığı ambargoyu öğrenen Şimşirgil, tecrübeli çalıştırıcıya çağrıda bulundu. Sosyal medyadan açıklama yapan Şimşirgil “Fatih Terim benim yüzümden TRT’yi boykot etmiş. Gelsin Lalegül TV’de konuşalım. Pazartesi akşamları oradayım” diyerek tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı.

BİR DE CEVAP YAZDI

Terim, dün EURO 2016'da 2-0 kazanılan Çek Cumhuriyeti karşılaşmasının ardından Milli Takım'ı eleştiren Ahmet Şimşirgil'e tepki göstererek, “TRT ülkemizin televizyonu değil mi? Bu da ülkenin takımı. Spor konusu olmayan bir programında tarih profesörü çıkıyor bana ve takımıma olmadık şeyler söylüyor. Koca tarih profesörü. Koca derken, tarihin büyüklüğünü söylüyorum. TRT'den bahsediyorum ve yayıncı kuruluşumuz. Tarih programında 'Milli Takım bir an önce dönmeli' deniyor. Bir çok akademisyen dostum var. Sohbet ortamında bu benim alanım değil diyen bir çok akademisyen dostum var. Biri çıkıyor, bu da TRT'de” ifadelerine yer vermişti.

Profesör Şimşirgil, bugün sosyal medya hesabından, bir de “Koca Milli Takım antrenörüne -koca derken milli takımı kastediyorum- cevabımdır” notuyla şu ifadeleri paylaştı.

“Sayın Terim bana kızıp TRT'yi boykot etti. Niçin kızdı anlamadım! Ben, 'Ruhunuzla oynayın' dedim. Sen, 'Ruhsuz oynayalım' mı diyorsun? Ben, 'Tarihi bileceksin kardeşim' dedim. Sen, 'Tarihi bilmeyelim' mi diyorsun? Ben, 'Para için değil millet için oynayın' dedim. Sen, 'Para için oynayalım' mı diyorsun? Hangisine kızdın cevap ver!”

şimşir-içü