Reklamsız Sözcü

Arda Turan’a protesto İspanyol basınında

Türkiye'nin İspanya karşısında aldığı 3-0'lık mağlubiyet İspanyol basınında geniş yankı bulurken, Arda Turan'ın protesto edilmesi gündeme taşındı.

Tarık ERYİĞİT
13:56 18 Haziran 2016

Fransa’da düzenlenen EURO 2016’da D Grubu’nda oynadığı ikinci maçından da gol atamadan mağlup ayrılan Türkiye’nin kötü futbolu, İspanyol basınında da geniş yankı buldu. İspanya’nın 3-0 kazandığı maçta Arda Turan’a yapılan protesto da gazetelerde yer buldu.

türkiye-ispanya-iç

İspanya’nın aldığı bu galibiyetle üst üste 3. kez Avrupa şampiyonu olabileceğini kanıtladığını yazan gazeteler, Türkiye’nin silik oyununu gündeme taşıdılar. Arda Turan’ın Türk taraftarlar tarafından ıslıklanmasını haksız bulan gazeteler, tüm suçun tek bir oyuncuya yüklenmesinin haksızlık olduğunu savundular. Türkiye’nin takım halinde oldukça kötü bir performans sergilediğini yazan El Mundo Deportivo, şu ifadelere yer verdi:

“Gerçekten anlaşılmaz… Türk taraftarlar yine Arda’yı hedef gösterdi ama bu kez haksız bir şekilde… Bu kez sorun Hırvatistan maçında olduğu gibi sadece yıldız futbolcu değildi. Türkiye takım halinde çok kötüydü. Hiçbiri iyi oynamadı. İspanyol taraftarlar, Arda’ya yapılan bu haksız eleştiriye karşılık Barcelona’da oynayan futbolcunun adını hep bir ağızdan söylediler.”

arda-iniesta-iç

Marca gazetesi ise yıldız futbolcunun tıpkı Türkiye gibi tanınmaz bir halde olduğunu belirterek “Arda Turan’ın imajı oldukça üzücüydü” dedi. Gazeteler, maç sonunda Andres Iniesta’nın takım arkadaşına verdiği desteği de okuyucularına duyurdular.

“ŞAMPİYONLAR BÖYLE OYNAR”

İspanya’nın Türkiye karşısındaki oyununa da övgüler yağdıran gazeteler, coşku dolu manşetlerle çıktılar. AS gazetesi “Oley oley oley. İspanya, son 16 turuna adını yazdırdı”, El Mundo gazetesi “İspanya uçuşa kalktı”, Marca gazetesi “Şampiyonlar böyle oynar”, El Mundo Deportivo gazetesi “Şampiyon darbesi” manşetlerini attılar.