Reklamsız Sözcü

Alpay Özalan: Milli takımın coşkuyla oynaması gerekir

Eski milli futbolcu Alpay Özalan, EURO 2016 Avrupa Şampiyonası'nda Türk milli takımının iyi başlangıç yapamadığını belirterek, "İlk maçta birazcık tempomuzun düşük olduğunu gördüm. Türk milli takımının artık sistemler üzerine değil, coşkuyla oynaması gerekir" dedi.

13:18 15 Haziran 2016

Altay, Beşiktaş, Fenerbahçe, Aston Villa, FC Köln takımlarının formasını giyen eski milli futbolcu Alpay Özalan, Antalyaspor Kulübü’nü ziyaret etti. Antalya’nın sevdiği bir kent olduğunu anlatan Alpay Özalan, Türk milli takımının Avrupa Şampiyonası’ndaki performansını değerlendirdi. Şampiyonadaki ilk maçta Türk milli takımının iyi başlangıç yapamadığını vurgulayan Alpay Özalan, 2 kez Avrupa Şampiyonası, bir kez de Dünya Kupası oynadığını hatırlattı.

‘SİSTEMLER ÜZERİNE DEĞİL’

Önemli şampiyonalardaki tecrübesine dayanarak, milli takımın ilk maçta düşük tempoda oynadığına dikkati çeken Alpay Özalan, “Gruptan çıkma adına ilk maçlar çok önemlidir. İlk maçta biraz tempomuzun düşük olduğunu gördüm. Çok iyi bir şans var elimizde, rahat bir İspanya’ya karşı oynayacağız. Biz bunu avantaja çevirecek oyuncu grubuna sahibiz. Türk milli takımının arktık sistemler üzerine değil de coşkuyla oynaması gerekir. Biz çünkü hep kalpten, yürekten, coşkuyla oynayıp çok maç kazandık, milli takım düzeyinde. Arkadaşlarımız da bayrağımıza, milletimize, 78 milyonu arkasına alarak o coşkuyu sahaya yansıttığı zaman sıkıntı yaşamayacağımızı zannetmiyorum” diye konuştu.

‘DEFANS TOPA ÇIKIŞLARDA HIZLI OLMALI’

Emre Mor hakkında görüşlerini belirten Alpay Özalan, yeni jenerasyonda yer alan genç futbolcunun uluslararası şampiyonalarda tecrübesiz olmasına rağmen çok yetenekli olduğunu söyledi. Alpay Özalan, Emre Mor’un Türk milli takımına ilerleyen yıllarda büyük fayda sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Hırvatistan maçında milli takımın yediği golde konuşulan Ozan Tufan’a sahip çıkan Alpay Özalan, “Reflekstir, o anlamda yaptığını düşünmüyorum. Saliselik olaylar. Ben orada art niyet olduğunu düşünmüyorum ama o tip pozisyonlarda topa çıkışlarda defans adına daha hızlı olunması gerektiğini çok iyi biliyorum” dedi.

‘AĞIRLIĞINI HİSSETTİRMELİ’

Milli takımdaki bazı futbolculardan beklentilerine dile getiren Alpay Özalan, “Mehmet Topal, Gökhan Gönül kendini kabul ettirmiş. Arda, Burak’ın ağırlığını koyup milli takımı sırtlamaları gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.