Reklamsız Sözcü

Son dakika: UEFA Rusya’ya diskalifiye cezası verdi

Euro 2016'da son dakika gelişmesi: UEFA, Euro 2016'da mücadele eden Rusya'ya özellikle İngiliz taraftar ile arasında geçen olaylar nedeniyle 'ertelenmiş diskalifiye' cezası verdi. Ayrıca; İngiltere'de Futbol Federasyon Başkanı Greg Dyke yazılı bir açıklama yaptı. İngiltere maçlarında güvenlik enidişesi olduğunu belirten futbol adamı bu konuda UEFA'yı uyardı.

14:00 14 Haziran 2016

UEFA, Rusya’ya ertelenmiş diskalifiye cezası verdi. Bugün itibariyle; Euro 2016’daki taraftar şiddeti devam ederse Rusya Euro 2016’dan ihraç edilecek. UEFA, ayrıca Rusya’ya 150 bin Euro para cezası verdi.

NE OLMUŞTU?

Euro 2016’ya damga vuran olayların başında Rus ve İngiliz taraftarlar arasında yaşanan gerilimler oldu. Şu ana kadar 1 kişinin ölümü 1 kişinin de ağır yaralanması ile sonuçlanan olaylar nedeniyle Fransız polisi de alarma geçmiş durumda. Fransız polisi bu sabah yaptığı baskınla 50 Rus taraftarı göz altına aldı. Bu göz altına alınan taraftarlardan 29 tanesi de sınır dışı edildi. Tüm bu yaşanan olaylar nedeniyle UEFA, Rusya’ya ertelemeli diskalifiye cezası verdi. Olayların devam etmesi durumunda Rus takımı Euro 2016’dan ihraç edilecek.

İNGİLTERE, FRANSA’YI UEFA’YA ŞİKAYET ETTİ

EURO 2016 B Grubu’nda yarın Lille kentinde Rusya-Slovakya, perşembe günü ise Lens kentinde İngiltere-Galler maçları oynanacak. Fransa’nın kuzeyindeki iki kent arasındaki mesafe sadece 40 kilometre. İngiliz ve Rus taraftarların yine karşı karşıya gelmelerinden çekiniliyor. Avrupa Şampiyonası’nda Rusya maçında yaşanan olaylar sebebi ile gündeme oturan İngiltere’de Futbol Federasyon Başkanı Greg Dyke yazılı bir açıklama yaptı. İngiltere maçlarında güvenlik enidişesi olduğunu belirten futbol adamı bu konuda UEFA’yı uyardı. Greg Dyke açıklamaları şu şekilde: “İngiliz taraftarların Rusya ile oynanan maçın sonunda yaşanan korkunç olayların sorumlularından olduğu imasında bulundunuz. Ama alınan güvenlik önlemlerinin azlığından bahsedilmedi. Tribünlere meşalelerin nasıl girdiğini yada İngilizler ile Rusların tribünde ayrımı neden yapılamadığı ile ilgili açıklama yok. İngiliz taraftarların azınlığının olayların bazılarına karıştığı belli ve bu durum bizde çok büyük hayal kırıklığına neden oldu. Ama on binlerce taraftarın da olumlu davrandığını lütfen unutmayın. Yetkililer ile görüşüyoruz ve bir sonraki maçta Lens’te maç için bileti olmayan taraftar gelmesin diye açıklama yaptık. Taraftarları olumlu etkilemek için çok çalışacağız ancak şehirdeki güvenlik düzenlemeleriyle ilgili de ciddi endişe duyuyoruz. Bu endişeler Rusya’nın da 1 gün önce Lille’de maç yapacağı için artmıştır”