Reklamsız Sözcü

İngiltere – Rusya gerilimi tırmanıyor

İngiltere - Rusya maçı öncesinde iki ülke taraftarı arasında yaşanan olayların görgü tanığı çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Tarık ERYİĞİT
12:10 13 Haziran 2016

Fransa’da düzenlenen EURO 2016’da İngiltere ile Rusya arasında oynanan B Grubu maçının yankıları sürüyor. Mücadele öncesinde birbirine giren taraftarların çıkardığı olaylar, iki takımın da şampiyonadaki geleceğini sıkıntıya sokuyor.

Olaylar, Fransa hükümetinin maçların oynanacağı stadyumun yakınlarında içki satışını yasaklamasına kadar gitti. UEFA da hem Rusya hem de İngiltere’yi benzer bir durumda EURO 2016’dan men edebileceğini uyarısı yaptı. Ancak yasaklar ve uyarılar, holiganları sakinleştirmedi. 35 kişinin yaralandığı olay, 1998 yılından bu yana uluslararası bir turnuvada yaşanan en büyük olay olarak adlandırıldı.

“KIZ GİBİ KAVGA EDİYORLAR”

Moskova’da yaşayan ve olayların görgü tanığı olduğu söyleyen Vladimir isimli Rus holigan, Fransız haber ajansı AFP’ye açıklamalarda bulundu. Bazı olaylara kendisinin de dahil olduğunu söyleyen Vladimir “İngilizler kendilerini dünyanın en sert holiganları olarak görüyorlar. Ama kız gibi kavga ediyorlar. Sadece sandalye fırlatıyorlar. Bizim ise yumruklarımız var. Biz de onlara bunu gösterdik. Çoğu Rus kavgaya bunun için karıştı” dedi.

Ülkelerinde hangi takımı tuttuklarının bir önemi olmadığını söyleyen Vladimir “Hepimiz Rusya’dan geldik… Eğer bir Rus İngiliz ile kavga ediyorsa biz de ederiz. Buna seyirci kalamayız” diyerek Rusya’daki holiganizm hakkında bilgi verdi:

“Avrupa şampiyonası gibi büyük organizasyonlarda Rusya’dan 500-600 taraftar holiganizmi körüklüyor. Bunlar genelde Lokomotiv Moskova, Spartak Moscova, CSKA Moscova ve Zenit St Petersburg’u destekleyen taraftar grupları oluyor. Genelde de ırkçı ve siyahi, futbolculara kin besleyen gruplar olarak göze çarpıyorlar. UEFA’nın ceza tehdidi holiganların bir daha olay çıkarmayacağı anlamına gelmiyor. Bu holiganları hiçbir şey durduramaz.”