Reklamsız Sözcü

Holigan operasyonu!

'Holigan avı'na çıkan Fransa polisi Rus taraftarları taşıyan bir otobüsü durdurarak 50 kişiyi gözaltına aldı.

Tarık ERYİĞİT
12:50 14 Haziran 2016

Fransa’nın Marsilya kentinde Rus ve İngiliz holigan grupları arasında yaşanan kavganın yankıları sürüyor. Ülkede adeta ‘Holigan avı’ başlatan Fransa polisi, Lille’e giden Rus taraftarları taşıyan otobüsü durdurup arama yaptı.

Bir İngiliz taraftarın ölümüne neden olan kavgaya karışan holigan grup hakkında arama başlatan Fransız polisi, ilk olarak Rus taraftarları taşıyan bir otobüste arama yaptı. Otobüste bulunan kişilerden 50’sini gözaltına almak isteyen polis ile Rus taraftarlar arasında tartışma çıktı. Otobüsten inmeyi reddeden grupta radikal sağcı bir eylemci olan Alexander Shprygin’in de bulunduğu öğrenildi.

Shprygin, polisin operasyonu sırasında otobüsten attığı mesajlarla durumu özetledi. Kendilerinin Rusya’dan gelen resmi taraftar grubu olduklarını belirten Shprygin, yaşadıklarını Resmi Twitter hesabına şu ifadelerle yazdı:

“Aralarında, olaylarla uzaktan yakında alakası olmayan, kadınların da bulunduğu yaklaşık 50 kişiyi gözaltına almak istiyorlar. Polis, üç gün önce yaptıkları hatanın üstünü örtmeye çalışıyor. Otobüsün içinde polisin sert müdahalesi ile mücadele ediyoruz. Bizi otobüsten indirip ve üzerimizi arıyorlar. Otobüste de uyuşturucu ve silah arıyorlar. Belgelerimizi kontrol ediyorlar. Holigan olmadıkları her hallerinden belli iki kadını gözaltına almaya çalışıyorlar. Polis müdürünü çağırıp otobüsten inmeyeceğimizi söylüyoruz. Bize su vermiyorlar. Klimayı çalıştıramıyoruz izin yok ve burası gerçekten çok sıcak…  Tam bir Sirk… Herkesi gözaltına aldılar. Olaylara karışan holigan gruplar belli ama Fransız polisi onları bulmak yerine tüm Rus taraftarları gözaltına alıyor.”

Daha önce de otel odasının Fransız polisler tarafından basıldığını yazan Shprygin, “Yaklaşık 40 kadar silahlı polis, Rus taraftarların kaldığı otelde arama yaptı. Taraftarların odasını alt üst eden ve arama yapan polis, pasaportlarımızın detaylarını not ederek herkesin fotoğrafını çekti” demişti.