Reklamsız Sözcü

Onlar nerede biz nerede!

Türkiye A Milli Futnol Takımı'na, 2. tur bile göremediği Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ilk sekize kalan iki küçük ülke, elde ettikleri başarılarla adeta bize ders veriyor.

09:32 29 Haziran 2016

Türkiye’deki siyasi ve ekonomik durum, spora da yansıyor. Yönetici, taraftar ve futbolcu… Herkes ekmeğini kavgadan çıkarıyor, spordan değil!

Galip ÖZTÜRK / HABER DETAY

Futboldan anladığını zannedenlerin ülkesinde tribünler boş. Maça gitmek zulüm gibi. Para da keyif de yok.

Oysa başta üç büyükler “dünya kulübüyüz” masalıyla taraftarları uyutuyor. Astronomik paralarla, Avrupa'nın dışladığı posası çıkmış yıldızlar ya da ikinci sınıf yabancılar ülkeye geliyor. Sonra kulüpler batıyor; Finansal Fair Play yüzünden UEFA her sene tokadı vuruyor ama kimse uslanmıyor. Altyapılar iflas etmiş, futbolcu yetişmiyor. Çünkü futbolcu yetiştirecek hoca yok!

İLGİLİ HABERFatih Terim`e 7.5 milyon TL! Emekçilere yok...Fatih Terim`e 7.5 milyon TL! Emekçilere yok…

HADİ KOÇUM!

Üstyapıda çalışan teknik adamların da kalitesi meçhul. Hangi takımın, ne sistemle oynadığı belli değil. Tüm bunlar, milli takıma da yansıyor. Futbolcular birbiriyle kavga ediyor. Silah bile çekiliyor. Karısını döven futbolcu Avrupa ülkelerinde sokağa çıkamazken, bizde “Hadi koçum' denilerek sırtı sıvazlanıp sahaya sürülüyor. Üstelik prim krizi çıkartacak kadar bile yüzü olabiliyor!

İLGİLİ HABERCüneyt Çakır`ın vedası Türkiye`yi üzdüCüneyt Çakır`ın vedası Türkiye`yi üzdü

İZLANDA’YA BAK!

Nüfusu 330 bin… Yılın dörtte üçünde toprakları buzulla kaplı… 2008'de bankaları battı… Ülke, iflasını açıkladı! Önce ekonomik adımlar atıldı. Ülke bataktan çıkarıldı.

5 YILDA 100 SAHA

1 numaralı spor futbolda ise işe tesisleşme ile başlandı. Son 5 yıl da 100'den fazla futbol sahası yapıldı. Daha sonra, işinin ehli antrenörler, küçük çocukları doğru yönlendirdi. 4-5 yaşlarında başlayan eğitim sonrası ön plana çıkanlar, İngiltere gibi ülkelerin takımlarının altyapılarına satıldı ve daha iyi gelişmeleri sağlandı. Üst yapıda ise doğru isim tercihi yapıldı.

izlanda-iç1

Bölgesel şartları çok iyi bilen, İsveçli as adam Lagerback ile yardımcısı Hallgrimsonn, milli takıma en iyi sistemi, en iyi futbolcuları adapte ederek, İzlanda'yı en iyi 8 takımdan biri yaptı.

20 BİN FUTBOLCU

Bankacı, müzisyen, kasap ve şoförlerden de bir takım olunabileceğinin en büyük kanıtı İzlanda… Tabii şu da unutulmamalı:

Ülkedeki lisanslı futbolcu sayısı 20 bin civarı! Diğer branşlar ile birlikte İzlanda'nın neredeyse yarısı sporcu… Yani, işin kilit noktası, spor kültürü…

İLGİLİ HABERİzlanda`da EURO 2016`ya gelmeyen futbolcu yok!İzlanda`da EURO 2016`ya gelmeyen futbolcu yok!

BELÇİKA’YA BAK!

1980'deki Avrupa Şampiyonası'nın finalinde Almanya'ya yenilen, 1986 Dünya Kupası'nda üçüncü olan Belçika'nın kadrosunda Pfaff, Gerets, Ceulemans gibi isimler yer alıyor; Enzo Scifo'lu bir sonraki jenerasyon ise ses getirecek başarıya imza atamıyordu.

3'LÜ İŞBİRLİĞİ

2002 Dünya Kupası vizesi almak bile planları değiştirmedi. Dönemin Belçika Futbol Federasyonu, altyapı sisteminin tamamen değiştirilmesi amacıyla; Fransa, Hollanda ve Almanya ile işbirliği yapma kararı aldı.

İLGİLİ HABERFatih Altaylı milli takımı yerden yere vurduFatih Altaylı milli takımı yerden yere vurdu

4-3-3 PLANI

Plan 3'e ayrıldı. Kulüpler, milli takım ve altyapı hocalarının eğitimi. U18 ve daha alt yaş grubu takımlarında iki kanat oyunculu, üç orta sahalı ve dörtlü bir savunmadan oluşan, 4-3-3 sistemi ile oynamalarını istendi. 10 milyon Euro'yu aşan harcama ilk meyvelerini 2000'lerin sonunda verdi. ‘Altın jenerasyon' ortaya çıktı. Futbolun gelişmesi, yayın haklarının 10 katına çıkmasına yol açtı. Bu gelir altyapıya harcadı. Genç yıldızlar daha çok yetişmeye başladı. Gençler de ülkelerini zirveye taşıdı.