Reklamsız Sözcü

Hayrullah’a 151 bin Ronaldo’ya 275 bin Euro!

EURO 2016 elemelerinde 1 dakika bile milli formayı giymeyen Adanasporlu kaleci, Portekiz’in dünyaca ünlü yıldızının üçte ikisi kadar primi cebine koydu.

10:52 12 Temmuz 2016

Tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonu olan Portekiz'de futbolcuların alacağı primler Türkiye’de tartışma konusu oldu. Ev sahibi Fransa'yı finalde Eder'in golüyle deviren takımın futbolcuları, Portekiz Futbol Federasyonu'nun söz verdiği gibi 275'er bin Euro aldı. Dünyanın en çok kazanan futbolcuları arasında yer alan Cristiano Ronaldo da aynı primi elde etti.

ronaldo-iç

Türkiye'de ise futbolcular sadece turnuvaya katılım primi olarak 500'er bin Euro aldı. Ay- Yıldızlı futbolculara EURO 2016 dönüşünde 150'şer bin Euro daha dağıtılmış ve böylelikle toplam prim 650'şer bin Euro'ya ulaştı. Milli takımda 1 dakika bile oynama şansı bulamayan Adanaspor kalecisi Hayrullah Akyüz de 151 bin Euro aldı. Böylece Hayrullah, EURO 2016’da şampiyon olan Ronaldo’nun aldığı primin yarısından daha fazla bir rakamı kazanmış oldu.

İLGİLİ HABERCüneyt Çakır hakkında bomba iddia!Cüneyt Çakır hakkında bomba iddia!

Ronaldo gibi bir süperstar bile şampiyon olurken, ay-yıldızlı formayı giyen futbolculardan daha az bir primi servetine eklemesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Ronaldo’nun iki katı prim dağıtan Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF), şampiyon olunması halinde ne kadar para dağıtmayı düşündüğü merak konusu oldu.

İLGİLİ HABERPortekiz kupa için Türkiye prim için ağladıPortekiz kupa için Türkiye prim için ağladı

Favori ülkeler arasında en az şampiyonluk primi alacak takımların başında gelen Portekiz'de futbolcular, turnuvaya katılım primi almazken, UEFA'nın bu ülkeye vereceği para ödülü ise 25.5 milyon Euro. Portekiz, UEFA'dan şampiyonluk için 8, yarı final için 4, çeyrek final için 2.5, son 16 turu için 1.5, grup aşamasındaki 3 beraberlik için 1.5, katılım bedeli olarak da 8 milyon Euro alacak.

İLGİLİ HABEREURO 2016`da 5 fiyasko!EURO 2016`da 5 fiyasko!

EN KÖTÜ TAKIM TÜRKİYE

Avrupa medyasının önde gelen siteleri ve gazeteleri, turnuvanın hayal kırıklığı yaratan takımları olarak, en pahalı iki ligin ülkesi İngiltere ve İspanya'yı gösterdi. Şampiyonanın en kötü futbol oynayan takımı olarak ise Türkiye seçildi. Milli takımımız, Arnavutluk, Kuzey İrlanda gibi ülkelerin bile gerisinde kaldı.