Reklamsız Sözcü

Euro 2016’da taraftarın çilesi bitmiyor

Fransa'da devam eden grev Euro 2016'yı takip eden taraftarları etkilemeye devam ediyor. 14 Haziran'da biteceği söylenen grev süresi uzatıldı. Hükümet geri adım atana kadar grevler devam edecek.

14:12 14 Haziran 2016

Fransa’da çalışma yasa tasarısını protesto eden sendikaların grevi devam ediyor. Bugün ülke genelinde grev çağrısı yapan sendikalar Euro 2016 organizasyonunu olumsuz da etkiliyor.

Ülkedeki ulaşım ağının tamamını yavaşlatan bu grevlere uçaklar, trenler, metrolar hatta taksiler bile destek veriyor. Euro 2016 karşılaşmaları için şehir değiştirmesi gereken basın mensupları ve taraftarlar bu grevlerden en çok etkilenen kişiler oldu.

Fransa Demiryolu İşletmelerinden (SNCF) yapılan yazılı açıklamaya göre, 10 hızlı trenden biri çalışmayacak, banliyö ve şehirlerarası trenlerin ise üçte biri hizmet vermeyecek şekilde greve katılıyorken, özellikle Avrupa Şampiyonası dönemine denk geldiği için hızlı tren fiyatları tavan yapmış durumda.

UÇUŞLAR DA İPTAL

Grev kararı alan başka bir kurum olan Air France pilotları ise Fransız basınına yaptıkları açıklamalarda, grevler nedeniyle bugün beş uçuştan birinin gerçekleşmeyeceğini bildirdi.

Tartışmalara neden olan yasa tasarısının onaylanması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak ve işçi haklarının kaybolacağına inanan sendikalar, hükümetin tasarıyı geri çekmesini, aksi halde geri adım atmayacaklarını söylüyor.