Reklamsız Sözcü

İşte Portekiz’in şampiyonluk primi…

Finalde Fransa'yı yenerek EURO 2016'da şampiyonluğa ulaşan Portekiz'de futbolculara 275'şer bin Euro prim dağıtıldı. Şampiyonada gruplardan çıkamayan Türkiye'de ise 650'şer bin Euro prim dağıtıldı.

Tarık ERYİĞİT
11:38 11 Temmuz 2016

Fransa’da düzenlenen EURO 2016, ev sahibi takım ile Portekiz arasında oynanan final maçı ile sona erdi. Uzatma dakikalardan Eder’in bulduğu gol ile rakibini yenen Portekiz, kupayı kaldıran ekip oldu. Türkiye’nin sadece 1 galibiyet alabildiği ve gruplarda çıkamadığı EURO 2016’da şampiyonun aldığı prim, tartışmaları yeniden alevlendirdi.

İLGİLİ HABERFinali güveler bastıFinali güveler bastı

Portekizli futbolcular, turnuvaya katılım primi almazken, şampiyonluk primi olarak sadece 275 bin Euro ile ödüllendirildi. Portekiz Futbol Federasyonu’nun belirlediği bu rakam, gözleri bir kez daha Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) çevirdi. Şampiyonayı 3 puanla tamamlayan futbolculara 650 bin Euro dağıtan TFF’nin, şampiyon olunması halinde ne kadar prim ödeyeceği merak konusu oldu.

TFF, sadece katılım hakkı olarak futbolculara 500 bin Euro prim dağıtma sözü vermiş, ancak bunu da yapmayarak turnuvada bu konunun gündeme oturmasına neden olmuştu.

İLGİLİ HABERTRT vatandaşları çıldırttı!TRT vatandaşları çıldırttı!

PORTEKİZ’İN KASASI DOLDU

UEFA, EURO 2016’da şampiyonluğa ulaşan Portekiz Futbol Federasyonu’na yüklü bir ödeme yapacak. Büyük bir başarıya imza atan Portekiz Futbol Federasyonu, 25.5 milyon Euro’yu kasasına koyacak.

İşte Portekiz'in Euro 2016 şampiyonluğu sonrası UEFA’dan alacağı para:

Şampiyonluk: 8 milyon Euro Yarı Final: 4 milyon Euro Çeyrek Final: 2,5 milyon Euro Son 16 Turu: 1,5 milyon Euro Grup Aşaması: 1,5 milyon Euro (3 beraberlik) Katılım Bedeli: 8 milyon Euro TOPLAM: 25,5 milyon Euro

İLGİLİ HABERTeknik direktör Cristiano Ronaldo!Teknik direktör Cristiano Ronaldo!

1 DAKİKA OYNAMADI 151 BİN EURO ALDI

EURO 2016’da şampiyon olan Portekiz’de futbolcular 275’şer bin Euro prim alırken, Türkiye A Milli Futbol Takımı'nda futbolcular sadece turnuvaya katılım primi olarak 500'er bin Euro para almıştı. Ay-yıldızlı futbolculara Euro 2016 dönüşünde 150’şer bin Euro daha dağıtılmış ve böylelikle toplam prim 650’şer bin Euro’ya ulaşmıştı.

Milli takımda 1 dakika bile oynama şansı bulamayan Adanaspor kalecisi Hayrullah Akyüz de 151 bin Euro almıştı.