Reklamsız Sözcü

Euro 2016’da Türkiye için saygı duruşu

Euro 2016'da Polonya Portekiz maçı öncesinde İstanbul'da yaşanan son terör saldırısı sonucunda ölen vatandaşlar için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Görkem ÇOKSEZEN
22:11 30 Haziran 2016

2016 Avrupa Şampiyonası çeyrek finalindeki Polonya-Portekiz maçında, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ölen 44 vatandaşımız içim saygı duruşu yapıldı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun talebi sonucunda Euro 2016 organizasyonundaki kalan maçlarda Türkiye için saygı duruşu yapılması kabul edildi. Bu uygulama ilk defa bugünkü maçta uygulandı.

Polonya ile Portekiz mücadelesi öncesi takımlar Atatürk Havalimanı’nda geçtiğimiz gün yaşanan terör saldırısı nedeniyle 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Velodrome Stadı’nı dolduran iki ülkenin taraftarları da yaşanan terör olayını alkışlarla protesto etti. UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in girişimleri sonucunda karşılaşmanın başlamasına kısa bir zaman kala 1 dakikalık saygı duruşu kararı almıştı.

DÜNYA KIRMIZI BEYAZ OLDU

Dünyanın önde gelen ülkeleri Türkiye’ye karşı düzenlenen terör saldırısına karşı üzüntülerini bildirdiler. Paris’in Eyfel Kulesi, Berlin’deki Brandenburger Kapısı, Bosna Mostar Köprüsü, Avustralya’nın Melbourne Belediyesi, Amsterdam’daki bazı binalar, Kuveyt’teki kuleler ve Meksika Dışişleri Bakanlığı teröre karşı Türkiye’ye destek için kırmızı-beyaz renklere büründü.