Reklamsız Sözcü

Eğitimin eseri İzlanda

Olafur Ragnar Grimsson, milli takım oyuncularının 20 yıl önce başlatılan eğitim programının ilk nesli oldukları için turnuvada sürpriz yaptıklarını belirtti.

08:23 5 Temmuz 2016

Fransa’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2016) herkesin sempatisini toplayan İzlanda, çeyrek finalde Fransa'ya 5-2 yenilerek elendi. İzlanda'da 20 yıl sürdürdüğü cumhurbaşkanlığı görevini geçen ay sonunda Gudni Johannesson'a devreden Olafur Ragnar Grimsson, başarının sistemli bir eğitim programının eseri olduğunu açıkladı. Grimsson mevcut milli takım oyuncularının 20 yıl önce başlatılan program kapsamında eğitilen ilk nesil olduklarını belirtti.

izlanda-iç-05-07

TAKIM RUHUYLA BİRLEŞTİ

Grimsson, özellikle İngiltere karşısında alınan galibiyetin mükemmel bir şekilde ülkede birliği sağladığını vurguladı. Eski Cumhurbaşkanı, “Eğitim programımız şunu kanıtladı. Eğitim ve takım ruhu ile küçük bir ülke de mükemmel işlere imza atabilir” dedi. 330 bin nüfuslu İzlanda, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası tarihi finallerinde mücadele eden en küçük ülke unvanını elde etmişti.