SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kaleci sahaya ikinci topu attı, verilen penaltı kararı ortalığı karıştırdı!

Eyüpspor, Pazarspor maçında kural hatası yapıldığı gerekçesiyle Türkiye Futbol Federasyonu'a başvuru yaptı

Güncellenme: 16:00, 28/01/2021
Kaleci sahaya ikinci topu attı, verilen penaltı kararı ortalığı karıştırdı!

Misli.com 2. Lig Kırmızı Grup’ta oynanan Pazarspor – Eyüpspor maçı 3-3’lük eşitlikle sonuçlandı. Şampiyonluk mücadelesi veren Eyüpspor’un 3-2 üstün götürdüğü karşılaşmanın uzatma anlarında çok konuşulacak bir pozisyon yaşandı.

Ev sahibi Pazarspor, uzatma dakikalarında köşe vuruşu kazandı. Bu esnada kaleci Emrullah Şalk köşe gönderine yakın noktadan dışarı giden topu eline aldı. Pazarsporlu oyuncu ise top toplayıcıdan gelen meşin yuvarlağı hemen oyuna sokmak istedi ve top toplayıcıdan gelen topu köşe noktasına dikti. Kornerin kullanıldığı esnada Eyüpspor kalecisi Emrullah Şalk, ceza alanına yaklaşmıştı ve elindeki topu ceza sahasındaki kalabalığa doğru gönderdi.

Pazarsporlu futbolcular, maçın hakemi Ali Yılmaz’a itirazlarda bulundular. Daha sonra yardımcısının yanına giden orta hakem, penaltı noktasını gösterdi. Bu kez de Eyüpsporlu futbolcular maçın hakemine itiraz ettiler. Atış kullanıldı ve maç 3-3 sona erdi.

Eyüpspor’dan kural hatası başvurusu

Eyüpspor, Pazarspor maçında kural hatası yapıldığı gerekçesiyle Türkiye Futbol Federasyonu’a gerekli itirazların yapıldığını şu resmi yazıyla açıkladı:

“Dün deplasmanda  oynadığımız, 90 + 4’üncü dakikaya kadar 2-3 önde götürdüğümüz Pazarspor müsabakasının  son dakikasında Maçın hakemi Ali YILMAZ tarafından net bir şekilde  kural hatası yapılarak, aleyhimize haksız bir penaltı kararı vermiştir.

Maçın hakeminin köşe vuruşunun kullanılmaması yönündeki işaretine rağmen topa vurulmuş olması topun oyun dışı olduğunu değiştirmez. Hakem köşe vuruşunun kullanılmasına izin vermemiştir. Bu durumda top oyunda değilken kalecinin ihlali sonucu bir disiplin cezası verilebilir ancak penaltı kararı verilemez. Kural 12 açık hükmü ancak top oyunda iken Direkt ve Endirekt Serbest vuruş ve Penaltı vuruşu verilebileceğini belirtir.

Sonuç olarak;

  • 1. Maç topu (asıl top) kalecinin ellerindedir.
  • 2. Köşe yayında duran top, top toplayıcı tarafından verilen yedek toptur.
  • 3. Hakem köşe vuruşunun kullanılmamasını açıkça işaret etmiş ve kalecinin elindeki topun farkındadır.
  • 4. Hakem köşe vuruşunun kullanılmamasını işaret ettiği için vuruşu kullanılamaz. Kullanılabilmesi için hakemin ikinci bir işaret vermesi gerekir çünkü hakem oyunun durdurulmasını emretmiştir.
  • 5. Hakemin köşe vuruşunun kullanılmamasını işaret etmesine rağmen yedek topla köşe vuruşu kullanılmış olsa bile top oyunda sayılamaz hakemin açık şekilde köşe vuruşunun kullanılmamasını istediği ortadadır. Bu durumda top hala oyunda değildir.
  • 6. Hakem, sahada iki top varken (maç topu kalecinin ellerinde iken) kalecinin topu fırlatmasını ihlal olarak saymış, ihtar ve penaltı kararı vermiştir. Ancak Kural 12 açık hükmü top ancak oyunda iken bir penaltı kararı verilebileceğini belirtmektedir.
  • 7. Hakem köşe vuruşunun kullanılmamasını istediği için top oyunda değildir. Hakem kalecinin ihlali dolayısıyla disiplin cezası olan ihtar (sarı kart) verebilir ancak penaltı vuruşu kararı veremez.

Müsabakada yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı OYUN KURALLARI hatası yapılmıştır. Kalecinin ihtarının kabul edilip, penaltı vuruşu kararının iptalini ve oyunun köşe vuruşu ile başlayacak şekilde kaldığı dakikaların oynanacak şekilde tekrar oynanmasına karar verilmesi yönünde Türkiye Futbol Fedarasyonu’na gerekli itirazlarımızı gün içinde yapacağımızı kamuoyuna bildiririz.”