SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Son dakika | TFF’den Süper Lig’de hükmen mağlubiyet kararı…

Süper Lig'in 2. yarısından itibaren 'hükmen yenilgi' kararı devreye giriyor. TFF Covid-19 salgını nedeniyle alınan bu kritik karar sonrasında takımların minimum 9 kişiyle sahaya çıkabileceğini açıkladı.

Güncellenme: 17:36, 21/12/2020
Son dakika | TFF’den Süper Lig’de hükmen mağlubiyet kararı…

Türkiye Futbol Federasyonu Covid-19 salgını nedeniyle Süper Lig’de yeni uygulamaya konulacak karar için kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Uzun bir süredir konuşulan ve gündemden düşmeyen ‘hükmen mağlubiyet’ düzenlemesiyle ilgili karara varan TFF takımlardaki kalan oyuncu sayısını 9’a çekti.

Süper Lig’in 2’inci yarısından itibaren hükmen mağlubiyet kararı uygulanacak. Mevcut kurala göre; Covid-19 salgını nedeniyle bir futbol takımında pozitif vakaların çıkması nedeniyle takımda kalan oyuncu sayının 14’ün altına düşmesi sonucu maç erteleniyordu.

Ancak ikinci yarıdan itibaren A takım listesindeki oyuncu sayısının 9’un altına düşmesi halinde maça çıkamayan takım hükmen mağlup sayılacak. Covid-19 protokollerinde yeni düzenlemeye giden TFF takvimin sıkışması endişesiyle ‘hükmet mağlubiyet’ uygulamasını devreye sokacak.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı açıklama şöyle;

TFF Yönetim Kurulu’nun 21.12.2020 tarihli toplantısında; Covid-19 salgınının olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak bu sürece münhasır olmak üzere Statü ve Talimatlarda değişiklik yapılmıştır.

Buna göre; Liglerin ikinci devresinin ilk resmi müsabakasından itibaren kulüplerin kadrolarını daha rahat oluşturabilmelerini temin etmek amacıyla A Takım Listesindeki oyuncu sayıları Süper Lig ve TFF 1. Lig için 35, Misli.com 2. Lig ve 3. Lig için 30 olacak şekilde artırılacaktır. Kulüpler, 01.01.2000 ve daha sonra doğmuş olmaları kaydıyla, profesyonel ve kulübüne en az 6 ay tescilli amatör futbolcuları da A Takım Listesi’ne yazmaksızın müsabakalarda oynatabilecektir. A Takım Listelerinde zorunlu olarak bulundurulması gereken futbolculara yönelik tescil süreleri de kısaltılmıştır.

Ayrıca, transfer edilen futbolcuların sözleşmelerinin tescili için kulüplerden istenen Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmadığına dair belge ibraz etme yükümlülüğü 2020-2021 futbol sezonu ikinci transfer ve tescil döneminde de uygulanmayacaktır.

Bununla birlikte; yine Liglerin ikinci devrelerinin ilk müsabakalarından geçerli olmak üzere, Covid-19 PCR test sonuçlarına göre pozitif vakalar ve hastalığı geçirmekte olanlardan ötürü yapılan müsabaka ertelemeleri yapılmayacaktır. Kulüpler Futbol Müsabaka Talimatı’na göre minimum 9 kişi ile sahaya çıkabilecek, aksi takdirde hükmen mağlup sayılacaklardır.

Yayınlanma Tarihi:16:10,