SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiltere Colin Kazım Richards’ı konuşuyor

Derby Country'de forma giyen Colin Kazım Richards'ın Milwall maçı öncesi yaptığı hareket, İngiltere'de gündeme oturdu.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 14:27, 06/12/2020

İngiltere Championship'te Millwall ile Derby County arasında oynanan karşılaşmaya Colin Kazım Richards damga vurdu. Derby Country forması giyen 34 yaşındaki futbolcunun maç öncesi yaptığı hareket, İngiltere’de gündeme oturdu.

Maç öncesi futbolcuların ırkçılığa karşı eylemlere destek vermek için yaptığı diz çökme hareketini, tribünlerde bulunan Milwall taraftarları ıslıkladı. Corona virüsü tedbirleri nedeniyle tribünde yer alan 2000 kadar taraftarın davranışı, Colin Kazım’ın tepkisine neden oldu. Islıklara karşı ayağa kalkarak yumruğunu havaya kaldıran Colin Kazım, taraftarların ıslıklarına protesto etti.

BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

İngiltere Kulüpler Birliği (FA), konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Futbolcuların her türlü ayrımcılığa karşı, saygı çerçevesi içinde gerçekleştirdikleri tüm eylemleri destekliyoruz. Buna diz çökme eylemi de dahil” dedi.

Ayrımcılıkla mücadele eden Kick It Out derneği de yaptığı paylaşımda taraftarların diz çökme eylemi karşısında takındıkları tutum sonrası büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Irk eşitliği için mücadeleye devam edeceklerini anlatan derneğin başkanı Sanjay Bhandari “Dünyanın her yerindeki kulüplerle daha yakın çalışamaya başlayacağız. Irkçılığı futbol sahalarından dışarı atacağız. Futbolcuları, nefrete meydan okudukları protestoları nedeniyle alkışlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“GURURLU BİR İNSAN OLMAMIN GEREĞİ”

Karşılaşmanın ardından sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Colin Kazım, “Bunun acı verdiğini söylemek zorundayım ama bunu her an dile getireceğim. Bu, gururlu bir insan olmamın gereği…. Irkçılığa tepki gösteren tüm takım arkadaşlarım beni bu formayı giydiğim için gururlandırdı” ifadelerini kullandı.

Milwall futbolcuları da maçtan sonra yaptıkları açıklamalarda ırkçılığa karşı olduklarını, diz çökme hareketinin de bunu sağladığını ve diz çökme hareketine devam edeceklerini söylediler. Milwall Kulübü de sosyal medya hesabından “Takım olarak futbol ailesi ve spordan her türlü ayrımcılıktan kurtarmaya destek veriyoruz. Bunun siyasi bir ideoloji taşımadığını tamamen ayrımcılığa karşı bir hareket olduğunu düşünüyoruz” paylaşımında bulundu.

Öte yandan Karşılaşma 1-0 Derby Country’nin üstünlüğü ile sona erdi. Colin Kazım Richards maçta 86 dakikada sahada kaldı.

İLGİLİ HABER Cavani`nin ırkçı paylaşımı için soruşturma açılacak Cavani`nin ırkçı paylaşımı için soruşturma açılacak

Yayınlanma Tarihi:14:16,