SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

A Milli Takım’ın piyasa değeri ve gerçek yeri!

220 milyon Euro ile Uluslar C Ligi’nin en değerli takımı olan Türkiye; Cebelitarık, Faroe ve Lüksemburg seviyesine indi. Hakan Çalhanoğlu, tek başına olası rakiplerimizin 11’inden daha değerli. Ayrıca C Ligi'ndeki ülkeleri takımları çalıştıran teknik direktörlerin maaşları ve Şenol Güneş'in maaşı arasındaki uçurum dikkatlerden kaçmadı.

Güncellenme: 10:43, 20/11/2020
A Milli Takım’ın piyasa değeri ve gerçek yeri!

Türkiye adına kâbus gibi bir Uluslar Ligi daha geçti. UEFA'nın hazırlık periyodunu iddialı bir hale getirmek için 2018 yılında hayata geçirdiği bu yeni turnuvanın ikinci senesinde de küme düştük.

Oynanan ilk sezonda üç takımlı grupta sonuncu olan Ay-Yıldızlı takım, formatın değişmesiyle B Ligi'nde kalmıştı ancak sonunculuğu yine kimseye kaptırmadık! Türkiye, organizasyonun üçüncü senesinde adının ve potansiyelinin eş değer olmayacağı pek çok takımla aynı seviyede yer alacak.

HAYALLER A LİGİ, GERÇEKLER C LİGİ

Üstelik daha acısı, son haftaya üçüncü sırada giren millilerin liderlik fırsatını ellerinin tersiyle itmesiydi. Kamuoyu, Şenol Güneş ve öğrencilerinden, Avrupa futbolunda söz sahibi ülkelerin yanına, A Ligi'ne yükselmelerini bekliyordu.

Sırbistan, Rusya'yı 5-0 yenerek liderliğin kapısını bize açsa da milli takımımız silik bir futbolla, önemli isimlerinden yoksun olarak maça çıkan Macaristan'ın A Ligi'ne yükselmesine adeta ön ayak oldu. Artık C Ligi'ndeyiz ve yeni rakiplerimiz de hayli ilgi çekici…

Ay-Yıldızlıların tahmini değeri 220 milyon Euro civarında. Kadromuzda değerleri 30 milyon Euro seviyesinde olan Hakan Çalhanoğlu, Ozan Kabak ve Merih Demiral gibi pek çok önemli futbolcular bulunuyor.

Rakiplerimiz ise hayli dişli (!) olacak. D Ligi'nden yükselen Cebelitarık ve Faroe ile birlikte Lüksemburg, Gürcistan veya Litvanya… Toplam değerleri bizimkinin yanına yaklaşamayan bir dizi takımla maçlar oynayacağız.

Üstelik Avrupa Şampiyonası'nda başarıya dair ümitlerimiz darbe yemişken…

C LİGİN’DE GÜNEŞ LİDER

C Ligi’ndeki potansiyel rakiplerimizle kendimizi karşılaştırınca ilginç gerçekler ortaya çıkıyor. Türkiye, FIFA sıralamasında 33. basamakta yer alıyor ve olası rakiplerimizden en iyi durumda olanı 37. sıradaki Slovakya; en düşüğü ise 195. Cebelitarık.

Takımları yöneten hocaların aldıkları ücretler de diğer dikkat çekici nokta. FIFA sıralamasında üzerimizde olan takımların sadece üçünün hocaları (Fransa, Brezilya ve Almanya) Güneş'ten fazla kazanıyor.

Yayınlanma Tarihi:07:45,