SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yine Fransa, yine ırkçılık tartışması! Marsilya futbolcularından olay yaratan hareket…

Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Marsilya-Manchester City karşılaşması öncesinde, İngiliz ekibi oyuncularının ırkçılığı protesto için diz çökmesine karşın Fransız takımının buna seyirci kalması eleştirileri de beraberinde getirdi.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 19:33, 28/10/2020
Yine Fransa, yine ırkçılık tartışması! Marsilya futbolcularından olay yaratan hareket…

ABD’de siyahi vatandaşlara uygulanan ırkçı saldırıların ardından ortaya çıkan ‘Black Lives Matter’ (Siyah Hayatlar Önemlidir) akımı futboldaki etkisini sürdürüyor. Haziran ayından bu yana İngiltere’de her maç öncesi futbolcular, antrenörler ve teknik ekip üyeleri diz çökerek ırkçılığı protesto ediyor.

Şampiyonlar Ligi’nde Salı gecesi Marsilya deplasmanına konuk olan Manchester City’nin oyuncuları, santra öncesi geleneğe devam etmek istedi ancak, bu hareket Fransız ekibinden destek bulamayınca kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Manchester City’li oyuncular ve karşılaşmanın hakemi diz çökere ırkçılığı protesto ederken, Marsilyalı futbolcular orta sahadaki dairede tek sıra halinde ayakta durdu. Fransa medyasında yer alan haberlere göre; geçtiğimiz hafta terör saldırısında öldürülen Fransız öğretmen Samuel Paty için saygı duruşunda bulunmak isteyen Marsilyalı futbolcular, bu nedenle sessiz kaldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslamofobi içeren sözlerinin gündemde olduğu şu günlerde, Marsilya’nın böyle bir tartışma içinde kalması sosyal medyada tepkilerin de çığ gibi büyümesine neden oldu.

Fransa’da İslam tartışmaları
Öğrencilerine Hz. Muhammed’in karikatürleri üzerinden ifade özgürlüğünü anlatan öğretmen Samuel Paty’nin 16 Ekim’de başı kesilerek öldürülmesi sonrası Fransa’da İslam, Müslümanlar, İslamofobi ve radikal İslamla mücadele yeniden gündemde. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, “Fransa’da İslamcılar huzur içinde uyuyamayacaklar. Korku taraf değiştirecek” sözleri günlerdir tartışılıyor.

Bazı kullanıcıları Marsilyalı futbolcuların ‘utanması gerektiğini’ söylerken, ‘kesinlikle utanç verici’ yorumları yapıldı.

Yaşanan tartışmaların üzerine Twitter’dan açıklama yayınlayan Marsilya Kulübü, “Marsilya, ırkçılık karşıtı bir kulüptür. Marsilya futbolcuları, Manchester City’nin bu hareketini saygıyla karşılamaktadır” ifadelerini kullandı.

ALVARO’NUN DURUŞU OLAY OLDU

Marsilya’nın bu açıklamasına rağmen tepkiler dinmedi. Manchester City’li oyuncuların diz çöktüğü sırada Alvaro Gonzalez dışında tüm Marsilya futbolcuları ellerini arkada birleştirmiş şekilde durdu.

Geçtiğimiz haftalarda PSG maçında Neymar ile tartışan ve Brezilyalı futbolcuya ırkçı ifadeler kullandığı iddia edilen Alvaro’nun bu hareketi ‘Belki bütün takım değil ama Alvaro kesinlikle ırkçı’ yorumlarına neden oldu.

Yayınlanma Tarihi:19:30,