SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

STRATEJi-ViZYON-HEDEF

F.Bahçe'nin patronu Ali Koç, taraftarın üzüntüsünden dertleniyor, takımı eski şaşaalı günlerine döndürmek istiyor. 18 yeni transfer yaptılar ve en önemlisi son iki sezonu unutturacak formülü de belirlemişler.

BAŞKAN, Türkiye'nin en zengini olunca gözler ister istemez 18 transfer yapan Fenerbahçe'nin Başkanı Ali Koç'a çevriliyor. Çarşamba günü kulübün resmi davetlisi olarak Faruk Ilgaz Tesisleri'ne gittim. Başkan ve yöneticiler bizi ağırladı ve sorularımızı yanıtladı. Taraftarın üzüntüsünü kendisine dert eden, futbol takımını eski şaşaalı günlerine geri döndürme azminde ve transfer dönemi bitince rahatlamış bir başkan gördüm.

Gönderdiği oyuncuları için kötü konuşmayan, yeni transferler için “Ortak aklın ürünü” diyecek kadar mütevazı, “Deniz bitti” diyecek kadar da gerçekçi bir başkan…

‘OPERASYON' VURGUSU

ALİ Koç, kendisi ve Fenerbahçe üzerinden yapılan algı yönetimlerinden ise hayli dertli. “Fenerbahçe'yi şampiyon yapacaklar' yaygarası yapılıyor” diyor. ‘Fenerbahçeli MHK', ‘Fenerasyon' algılarından ve medya gücünden bahsediyor. Haksız da değil başkan… Sosyal medyanın çok tehlikeli bir mecra olduğunun farkına varmış, ‘Zorlu' olayını hatırlatıyor. Limit konusu ile ilgili süreci tam anlatamadıkları için haysiyet cellatlarının fırsatı tepmediğini anlatıyor.

AİHM ASKIYA ALINMIŞ

SPOR kamuoyu Ali Koç'un ağzından yeni duysa da biz aylar öncesinde Fenerbahçe'nin Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu yazmıştık. Durum değişmeseydi Fenerbahçe bırakın transfer yapmayı, elindeki oyuncuların yarısını göndermek zorunda kalacaktı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sürecini şimdilik askıya almışlar. Başarısız geçen iki sezonu üç kriter ile aşacaklar: Strateji-Vizyon-Hedef.

KAMYON TERÖRÜ

TRAFİK canavarına bir sporcuyu kurban verince açıkçası bu ülkede ne zaman spora ve sporcuya değer verilecek diye düşünmeye başlıyorum. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde yaya ve bisiklet sürücülerinin geçiş üstünlüğü bulunmaktadır ama ülkemizde cezalar caydırıcı olmadığından sanırım bir kamyoncu gencecik bir bisikletçi kızımızın ölümüne neden oldu. Zeynep Aslan umarım trafik canavarına verdiğimiz son kurban olur.

GALATASARAY SEÇİME DOĞRU

YILLARCA Galatasaray muhabirliği yaptığım için camiayı iyi bilir, iyi tanırım. Alp Yalman, Faruk Süren, Mehmet Cansun, Özhan Canaydın, Adnan Polat, Ünal Aysal, Duygun Yarsuvat, Dursun Özbek ve son olarak da Mustafa Cengiz ile gazeteci-yönetici hukukumuz oldu. Son dönemde muhalefet de boş durmuyor. Geçtiğimiz cumartesi Alper Mert, Korkusuz Gazetesi'ndeki köşe yazısında adayları yazdı. Metin Öztürk, Burak Elmas, Ozan Korkut, Can Çobanoğlu, Ahmet Özdoğan, Ali Fatinoğlu gibi isimler çalışmalarını sürdürüyor.

Yarın birleşirler ya da konsensüs olur, bakarsınız sürpriz bir isim çıkabilir. Belli mi olur? Ek olarak Galatasaray kulislerinde seçimin mayıs ayında yapılması halinde Divan Başkanı Eşref Hamamcıoğlu'nun tek aday çıkacağı da dillendiriliyor.

BEŞİKTAŞ’IN AHMET ABİSİ’NE SABIR GÖSTERELİM

BEŞİKTAŞ Başkanı Ahmet Nur Çebi ile geçtiğimiz hafta telefonda görüştük. Özellikle ulusal basının Beşiktaş ile ilgili haberlerinden rahatsızlığını dile getirdi. Konu tabii ki saha sonuçlarına geldi ama benim sözümü keserek dedi ki “Biz Beşiktaş'ta devrim yapıyoruz, görmüyor musunuz? Saha sonuçları düzelir, daha sezon başındayız. Haksızlık yapmayın.” Başkan'ın kurumsal iletişime önem vermesi önemli. Binbir dertle boğuşan Ahmet Başkan'ın da şevkini kırmamak lazım.

BURASI MİLLİ TAKIM LÜTFEN CİDDİ OYNAYIN

HAZIRLIK maçları ciddiyetten uzak olunca UEFA da aldığı bir karar ile Uluslar Ligi'ni kurmuştu. Geçen sezon küme düştük, format değişince B Ligi'nde kaldık. Bu sezon da galibiyetimiz yok. Bu 4 maça bakarsak ‘gelecek vaat etmiyor' demek de eleştirmemek de haksızlık olur. Şenol Güneş eleştiriliyor. Maçlara hep tutuk başlıyoruz, geriden gelip baskı yapıyoruz. Bu kadar baskı ve gol pozisyonuna rağmen beceri seviyesi istenilen düzeyde olmayan oyuncularla sonuca gidemiyoruz. Umarım düştüğümüz yerden kalkarız. Burası Milli Takım, lütfen ciddi oynayın!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek