SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Karabükspor davasında iddianame hazır: Milyonlarca Euro zarar!

Kardemir Karabükspor'da yolsuzluk yaptıkları iddia edilen eski yönetim ile ilgili savcılık iddianame hazırladı. İddianamede eski başkanlardan Hikmet Ferudun Tankut ve Hakan Yılmaz, eski CEO Hakan Ayvaz ve eski Futbol Şube Sorumlusu Tolga Gül'ün yolsuzluk yaptığı belirtildi. Savcılık, menajerler Bayram Uğurlu, Özgür Batuhan Sarıbal, Pertev Öngüner'in de cezalandırılmasını istedi.

Güncellenme: 20:30, 01/10/2020
Karabükspor davasında iddianame hazır: Milyonlarca Euro zarar!

TFF 2. Lig ekiplerinden Kardemir Karabükspor'da yolsuzluk yapıldığı iddialarına ilişkin Karabük Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında iddianame hazırlandı. Cumhuriyet Savcısı dosya kapsamında şüphelilerin ‘Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma' ve ‘Resmi Belgede sahtecilik' suçlarının birden farklı zaman diliminde zincirleme şekilde işlendiğinin sabit olduğundan kamu adına cezalandırılmasını talep etti.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçiliği tarafından hazırlanan raporda, Kardemir Karabükspor Kulübü Derneği'nin yaklaşık 7.5 milyon Euro ve 2.5 Milyon TL zarara uğratıldığı tespit edildiğinden kulüp eski başkanlarından Hikmet Ferudun Tankut ve Hakan Yılmaz, eski CEO Hakan Ayvaz ve eski Futbol Şube sorumlusu Tolga Gül ile menajerler Bayram Uğurlu, Özgür Batuhan Sarıbal, Pertev Öngüner'in cezalandırılması istendi.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA VE RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK

Karabük Cumhuriyet Savcısı, iddianamesinde, Hikmet Ferudun Tankut, Hakan Yılmaz, Tolga Gül, Bayram Uğurlu, Özgür Batuhan Sarıbal ve Pertev Öngüner'e hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma, Hakan Ayvaz'a ise hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik iddialarıyla dava açtı.

Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede Hikmet Ferudun Tankut'un başkanlığı döneminde, futbolcularla yapılan muvazaalı sözleşmeler sonucu derneğin toplamda 605 bin Euro ile kişisel giderler ve ihtiyaç dışı harcamalarla kulübü 853 bin 847 TL zarara uğratıldığı denetçi raporları tarafından tespit edildiği ifade edildi.

HARCAMA BEDELİ OLMADAN DEPLASMAN GİDERİ

İddianamede ayrıca, kulüp CEO'su Hakan Ayvaz'ın ise İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçiliği raporları ile jandarma kriminal tespit edilen ve bazı menajerlere verildiği ve hangi amaçla düzenlendiği tespit edilmeyen 59 çeki kendisinin ciro ederek 3 milyon 507 bin Euro ile 152 bin TL tahsil ettiği yer aldı.

Bu çeklerin 1 milyon 204 bin 500 Euro'sunun Ferudun Tankut ve Hakan Yılmaz tarafından düzenlendiği, 1 milyon 985 bin Euro’sunun ise Tankut ve Tolga Gül tarafından düzenlendiği tespit edildi. Ayrıca harcama belgesi olmadan deplasman gideri açıklamasıyla 1 milyon 623 bin 150 TL parayı tahsil ederek kendi uhdesine geçirmek suretiyle kulübü zarara uğrattığı belirtildi.

HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA TERS

Öte yandan menajerlik lisansı ve menajerlik sıfatı olmadığı tespit edilen Bayram Uğurlu, Özgür Batuhan Sarıbal ve Pertev Öngüner'in futbolculara yazılan toplam mali değeri 3 milyon 495 bin 402 Euro’luk 71 adet çeki kendilerinin ciro edilerek tahsil edildiği raporlarla tespit edildi. Bunun hayatın olağan akışına ters olacak şekilde futbolcuların aldığı bedellerin fazla miktarının aynı üç menajerde toplanmış olmasının dernek zararına muvazaalı sözleşme olduğunu anlaşıldığı kaydedildi.