SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Fenerbahçe Hatayspor maçı için ne dedi?

Süper Lig'in ikinci haftasında Fenerbahçe sahasında karşılaştığı Hatayspor ile 0-0 berabere kaldı. Başladığı gibi golsüz eşitlikle biten mücadeleyi spor yazarları değerlendirdi....

Ercan Taner-Sözcü ------------- NBA tarzı tribünleri kaplayan Sarı Kanaryalar pankartı kimin aklına geldiyse, mükemmel fikir... Boş tribün veya karton taraftar yerine, daha etkili göründü. İLK 10 dakikada, Hatayspor yarı sahası Sultanahmet Meydanı gibi çok kalabalıktı. Bu yoğunluk, pozisyon bulmayı zorlaştırdı, Fenerbahçe için... Geçmiş zamanda, Fenerbahçe’nin hücum oyuncuları, rakibe, saygıdan ceket ilikletirdi. Çıkamazdı bile, Fenerbahçe’nin oynadığı takımlar...
Saatime baktım, dakika yirmiydi... Hatayspor kalecisi Münir daha yere bile yatmamıştı. İşin şöyle bir yönü var, bence... Bu kadar transfer yapan Fenerbahçe, kendi sahasında rakibi ablukaya alamıyor. O zaman problem var, dedim kendi kendime... Valencia klas oyuncu, onu biliyorum, fakat duvar paslarına ihtiyacı var, yoksa yalnız adam olur, sahada...
Mehmet Demirkol-Fanatik ---------- Hatay’ın geçen hafta Başakşehir’i düşürdüğü tuzak, Erol Bulut’un takımı için fazlasıyla tedirgin edici olmuş. Çok yavaş ve risk almadan top çevirip öncelikle kontra vermemek için oynadılar. Hatay, kompakt savunmadan vazgeçmeyince ilk yarıda neredeyse ‘kalesiz’ bir futbol oynandı. Fenerbahçe baskı için çok enerji harcadı ama alan/adam geçen pas denemekten imtina edince iş duvarla paslaşmaya döndü. Hem aceleci hem ağırdılar. Enteresan bir çelişki.
Sonucun altındaki neden... ---------- Futbolun temel ilkesi top rakipteyken daralıp topa sahip olunca genişlemek. Daralmalarda çok iyiydiler ama açılırken hiç olmadı. Dolayısıyla bu kadar iyi çıkabilen bir takıma karşı hiç şans vermediler. Kalecisine hiç ihtiyaç duymadan bir maçı bitirmek de Sarı-Lacivertliler’in çok yaşadığı bir durum değil. Öte yandan üretim çok ama çok zayıftı. Son saniyede Sinan’ın kaçırdığı, akan oyunda üretinlen tek pozisyondu. Bu Fenerbahçe’ye yetmez? Özellikle de 8 dakika 10, 16 dakika 9 kişi oynamış bir rakibe karşı bir üçgen kurup ceza sahasına giremiyorsanız bunun altındaki nedenlere bakmak gerekir.
Serdar Ali Çelikler-Habertürk ------- Erol Bulut acilen Alanya'dan İstanbul Kadıköy'e gelecek ya da tekrar Anadolu'ya dönecek bu kadar net. Kendisine son 2 yazımdır sesleniyorum ve açıkça "Alanyaspor özelliklerinden vazgeçmeli" dedim.
• Tolga - Gustavo - Ozan - Thiam ve Ferdi ile ne üretebileceğini düşündün? • Sinan Gümüş nedir? Bakın ne yapar demiyorum 'nedir' diyorum. Kanat oyuncusu mudur, santrfor mudur? Nedir? Sinan Gümüş ne yapacaktır da kapalı Hatay savunmasını aşması beklenmektedir? • 10 Kişi kalan Hatay'a karşı Caner mi çıkmalıdır stoperlerden biri midir? Stoperlerden biri santrfora gönderilmez mi? • 9 kişi kalan takıma karşı yaklaşık 10 dakikadan fazla sürede Deniz Türüç ne alaka içeri alınır? Misal Zanka yahut Serdar Aziz oyuna alınıp santrfora atılamaz mı, hatta Frey dahi düşünülemez mi? • Uzun santrfor alıp yahut stoperleri ileri gönderip orta deneyeceğine orta yapamayan Novak mı kalır Caner mi?
Bulut, başlangıç 11'inden değişikliklere kadar her şey hatalı. Ama bunlar düzelir. Tehlikeli olan şey şu: Bulut'un mantalitesi. Türkiye'de size karşı en az 25 -30 maç kapanacak ve çıkacak takımlara karşı yapmanız gereken tek şey hız. Hızlı oyuncunuz yoksa ki yok, o zaman topu hızlı çevirmelisiniz. Fenerbahçe bu mantalite ile oynarsa ilk 3'ü unutsun. Hız yoksa galibiyet de yok.
Ali Ece-Fanatik --------------- Hatayspor, geçen sezon 1. Lig şampiyonu olurken en fazla sayıda maçı gol yemeden tamamlayan takım olmuştu. İlk hafta Süper Lig şampiyonu Başakşehir’i de benzer bir oyun stratejisiyle yendi. Kadıköy’de de ilk yarı Hatayspor’un konfor alanında oynandı çünkü Fenerbahçe’nin pas temposu yerleşik Hatayspor savunmasının dengesini bozmak için aşırı yavaştı.
İlk 45’te sadece Gustavo hücumun yönünü değiştirip savunma dengesini bozabilecek iki diyagonal top gönderdi, kalan 43+2 dakikada Fenerbahçe yüzde 52 oranda topla oyalandı. Sosa’nın oyuna dahil olması hem top dolaşımını hızlandırdı hem de Fenerbahçe topu daha çabuk geri kazanmaya başladı. Bu oyun Hatay’ı konfor alanından çıkardı ve bir süre sonra 9 kişi kalmasıyla maçın momentumu tamamen Fenerbahçe’ye döndü. Ancak hız ile telaşı fena halde karıştıran oyuncular golü bulamadı.
Deniz Çoban-Fanatik ---------- Dün akşam oynanan maçta Ümit Öztürk kritik kararlar vermek zorunda kaldı. 19’da Ribeiro’ya aldatmadan doğru bir sarı kart gösterdi. Aynı Ribeiro 73’te Gökhan’a yaptığı faul sonrası ikinci sarı karttan, kırmızı kart gördü. Pozisyonda umut vadeden atak var. Gökhan Ribeiro’dan sıyrılsa takımı adına önemli bir avantaj elde edecek. O yüzden 2. sarı kartı doğru buluyorum.
Mert’e penaltı yok --------- 81’de Sackey, rakibe ve oyuna saygısının olmadığını gösterir şekilde rakibini omuzundan tutarak durdurdu ve doğru bir sarı kart gördü. 56’da gördüğü sarı kart da doğruydu. Hakem iki sarı kartta da yanılmadı. Son dakikalarda Fenerbahçe’nin Mert Hakan’la penaltı beklediği pozisyonda hakemin devam kararı doğruydu.