SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Armand Duplantis, Sergey Bubka’nın 26 yıllık dünya rekorunu kırdı!

Sırıkla yüksek atlamanın 20 yaşındaki genç yıldızı Armand Duplantis, Diamond League'in Roma ayağında, 6.15 metrelik bir atlayışa imza attı ve Sergey Bubka'ya ait olan ve 1994'ten beri kırılamayan 6.14 metrelik açık hava dünya rekorunu kırmayı başardı!

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 23:03, 17/09/2020
Armand Duplantis, Sergey Bubka’nın 26 yıllık dünya rekorunu kırdı!

ABD doğumlu İsveçli sırıkla yüksek atlamacı Armand Duplantis tarihin en iyi derecesine imza attı. Diamond League’in Roma ayağında yarışan 20 yaşındaki genç yıldız, 6.15 metreyi ikinci hakkında geçmeyi başardı ve Sergey Bubka’nın 1994’ten beri kırılamayan 6.14 metrelik açık hava dünya rekorunu kırdı.

Kafa karışıklıkları geride kaldı!

İkinci hakkında rahat bir şekilde barı geçmeyi başaran Duplantis, buna rağmen rekoru geliştirmeyi denemedi. Roma Olimpiyat Stadı’nda seyircisiz bir şekilde düzenlenen etkinlikte altın madalyanın sahibi olan Duplantis rekorla ilgili olarak “Kafa karışıklıkları vardı zira sırıkla yüksek atlama, açık hava ve salonda tek bir rekoru olan tek branş. Kafa karışıklıklarına nokta koymak için 6.15 ilee açık hava rekorunu da kırmak istiyordum. Şimdi hem açık havada hem de salonda en iyi derecelere sahibim” diye konuştu.

Bilindiği üzere diğer branşlarda dünya rekorları açık havada ve salonda ayrı ayrı değerlendiriliyor. Geçen sene Doha’da gümüş madalya kazanan Duplantis, bu yıl şubat ayında Polonya’nın Torun kentinde salonda 6.17 atlamış, aynı ay içinde bu kez Glasgow, İskoçya’da 6.18 ile rekorunu bir santimetre geliştirmişti.

Buna rağmen Sergey Bubka’nın 1994’te İtalya’nın Torino kentine bağlı Sestriere bölgesinde elde ettiği 6.14’lük derece, açık havada 26 yıldır kırılamıyordu. Katıldığı son 15 yarışmadan da galibiyetle ayrılan Duplantis böylece, dediği gibi, karışıklıklara son verdi ve Bubka’nın derecesini de tarihe gömmüş oldu.

ABD’de doğan ve Louisiana’daki evlerinin bahçesindeki sırık çukurunda çocukluğundan beri antrenmanlar yapan Duplantis, henüz 17 yaşında 5.90 metreyi geçmeyi başarmıştı. Henüz kariyerinin çok başında olan Duplantis’in dünya rekorunu hangi noktaya taşıyacağı şimdiden heyecan verici bir merak konusu.

Aynı zamanda, olimpiyat şampiyonu unutulmaz atlet Sergey Bubka, rekorunu kıran Duplantis’i ilk tebrik edenler arasında yer aldı. Bubka, “Rekorumu kırdığı için Armand Duplantis’i tebrik ederim. Harika sonuç! O ve ebeveynleri için çok mutluyum. Harika insanlar. Atletizm ve genel anlamda spor adına, gelecek yıllar için böylesi parlak bir yıldıza sahip olduğumuzdan ötürü de mutluyum. Her şey gönlünce olsun, yeni zirvelere doğru!” dedi.