SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tokyo Valisi Koike: Ertelenen olimpiyat oyunları gelecek yıl mutlaka yapılmalı

Covid-19 pandemisi nedeniyle gelecek yıla ertelenen Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları ile ilgili konuşan Tokyo Valisi Yuriko Koike, etkinliğin gerekli her türlü tedbir alınarak gelecek yaz mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Güncellenme: 12:46, 09/09/2020
Tokyo Valisi Koike: Ertelenen olimpiyat oyunları gelecek yıl mutlaka yapılmalı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkan Yardımcısı John Coates’in pandemi nedeniyle 2021’e ertelenen Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunlar ile ilgili yaptığı, “Corona virüs olsa da olmasa da gelecek yıl yapılacak” açıklamasının ardından, konuya ilişkin bir açıklama da Tokyo Valisi Yuriko Koike’den geldi. Japonya’da faaliyet gösteren Kyodo Haber Ajansı’nın aboneleri için düzenlediği bir online konferansa katılan Koike, Tokyo’nun olimpiyatları güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için mümkün olan her önlemi alacağını söyledi.

Dev metropolün etkinliğe gelecek yıl mutlaka ev sahipliği yapması gerektiğini kaydeden Koike, erteleme kararının sporcular üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekti. “Sporcular, bir yıllık gecikme nedeniyle bu yaz için hazırladıkları fiziksel durumları ve motivasyonları konusunda büyük zorluklar yaşıyorlar” diyen Koike, “Oyunları gelecek yıl mutlaka gerçekleştirmeliyiz” ifadelerini kullandı. Koike, oyunların unutulmaz olmasını istediğini de sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABER 160`tan fazla insan hakları kuruluşu IOC`ye ortak mektup yazdı: Pekin kararını gözden geçirin! 160`tan fazla insan hakları kuruluşu IOC`ye ortak mektup yazdı: Pekin kararını gözden geçirin!

Peş peşe açıklamalar

Koike’nin konu hakkındaki yorumu, IOC Başkan Yardımcısı John Coates’in ertelenen oyunlarla ilgili yaptığı, “Corona virüs olsa da olmasa da gelecek yıl yapılacak” açıklamasının ardından geldi. Son olarak Japonya’nın olimpiyatlardan sorumlu bakanı Seiko Hashimoto, sporcular ve diğer paydaşların hazırlıkları göz önüne alınarak oyunların ne pahasına olursa olsun yapılması gerektiğine inandığını açıklamıştı.

Oyunların kaderi netleşmedi

Bu yaz gerçekleştirilmesi beklenen 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları sporcular ve ulusal olimpiyat komitelerinin Covid-19 salgını nedeniyle dile getirdiği endişelerin ardından önümüzdeki yıla ertelenmiş, olimpiyat oyunlarının 23 Temmuz-8 Ağustos 2021, paralimpik oyunlarının ise 24 Ağustos-5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Covid-19 karşısında etkin bir tedavi ya da aşı bulunamaması nedeniyle dev organizasyonun iptal edilebileceği ya da seyircisiz olarak yapılabileceği söylentileri gündeme gelmişti.