SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

SON DAKİKA | Bilim Kurulu uyardı, TFF karar değiştirdi! Maçlar seyircisiz…

Türkiye Futbol Federasyonu, 11 Eylül'de başlayacak Süper Lig maçlarının Ekim ayından itibaren yüde 30 seyirciyle oynanacağını açıklamıştı. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nun ligin ilk devresinin seyircisiz oynanmasını tavsiye ettiğini söyledikten sonra TFF'den geri adım geldi

Güncellenme: 18:57, 03/09/2020
SON DAKİKA | Bilim Kurulu uyardı, TFF karar değiştirdi! Maçlar seyircisiz…

Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “T.C. Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca’nın 02.09.2020 tarihli basın açıklamasında belirtilen Bilim Kurulu’nun görüşü dikkate alınarak, müsabakaların 2020-2021 futbol sezonunun ilk devresinde seyircisiz olarak oynanmasına karar verilmiştir” denildi.

İşte TFF’den yapılan o açıklama: 

“Yönetim Kurulumuzun 25.08.2020 tarih ve 46 sayılı toplantısında, Ekim ayından itibaren TFF Sağlık Kurulu’nun protokolü ile belirlenen tüm sağlık tedbirleri uygulanmak şartıyla müsabakalara tribün kapasitesinin yüzde 30’u kadar seyirci alınması ve locaların kullanımı serbest bırakılması suretiyle müsabakalara sınırlı sayıda seyirci alınmasına dair karar alınmışsa da; ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan pandeminin seyri ile T.C. Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca’nın 02.09.2020 tarihli basın açıklamasında belirtilen Bilim Kurulu’nun görüşü dikkate alınarak, müsabakaların 2020-2021 futbol sezonunun ilk devresinde seyircisiz olarak oynanmasına karar verilmiştir.”

‘FUTBOLCU VE TARAFTAR SAĞLIĞI İÇİN BU KARARI ALDIK’

TFF Başkanı Nihat Özdemir, A Milli Futbol Takımı’nın UEFA Uluslar B Ligi karşılaşmasını izlemek için geldiği Sivas’ta, corona virüs nedeniyle ligin ilk yarısındaki maçların seyircisiz oynanmasına yönelik verdikleri karar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Özdemir, “Son yapmış olduğumuz yönetim kurulu toplantısında Sağlık Bakanlığımıza danışarak maçların ekim ayında başlaması üzerine yüzde 30 kapasiteyle stadyumların tribünlerininin kapasitelerini kullanarak varsa localarını kullanmak için bir karar almıştık. Fakat hepinizin bildiği gibi son zamanlarda Kovid-19’daki şuanda gerçekten artış hızı herkesi endişelendirdi. Şu anda Sağlık Bakanlığımız ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde ve Bilim Kurulu’nun aldığı kararı Sağlık Bakanımız canlı yayında tüm Türk halkına duyurdu. Bizim de bundan farklı bir düşüncemiz olması mümkün değil. Çünkü bizim için en önemli şey insan sağlığı ve sporcu sağlığıdır. Eğer insan sağlığına, sporcu sağlığına en küçük bir tehlike olduğu zaman bizim bunu riske atmamız mümkün değil. Onun için yönetim kurulumuz Sağlık Bakanımızın açıklamalarının ışığında 11 Eylül’de başlanacak olan Süper Lig ve diğer tüm maçların birinci yarısına kadar seyircisiz oynanması kararını aldık. Bu bugün aldığımız bir karar yarın ortalık düzelirse, pandemi de bu artış hızını önlersek, eski günlerimize dönersek tabii ki seyircili oynamak için bir karar alırız. Biz inanıyoruz ki futbol taraftarla, seyirciyle çok güzel, futbolcumuz ve herkes de bunu istiyor. Takımlarımız hem kazanç yönünden hem de futbolcularının motive olması yönünden herkes seyircili oynamak istiyor. Biz de federasyon olarak bunu istiyoruz. Ama olmazsa sporcu ve milletimizin sağlığı, taraftarımızın sağlığı bizim için çok önemlidir. Biz de bunun için bu kararı aldık” ifadelerini kullandı.

HALK SEYİRCİLİ MAÇTAN ENDİŞELİ

Taraftarlar da bu konuda kararsız. Kimisi kısmen seyircili oynanması kararını doğru bulurken, bazı vatandaşlar ise vaka sayılarının her geçen gün arttığı ortamda bu kararın yanlış olduğunu dile getiriyor. Sözcü TV'ye konuşan Osman Acun isimli vatandaş, “Erken gibi geliyor şahsen. Biraz daha beklenebilir miydi? Pandemi başladığından beri 5-6 süre geçti. İnsanlar da bir yerde gitmek istiyor. Asla ekran başındaki tadı vermiyor. Yeterince önlem alabilecekler mi bilmiyorum. Türkiye'de tribünler çok hareketli, yurt dışındaki gibi değil. Önüne geçebilirler mi, yeterli tedbir alabilirler mi bilmiyorum” yorumunu yaptı.

Vaka sayılarının artmasından dolayı endişeli olduğunu söyleyen bir başka vatandaş ise, “Tavsiye etmiyorum çünkü vakalar daha çok artacak ileride. Öyle zaman gelecek ki kendi cenazemize sahip çıkamayacak hale geleceğiz. Gözümüzün önünde Avrupa'da neler oluyor? O maça gitsem ne olur, gitmesem ne olur. Birisini rahatsız edeceksem, kendime, aileme zarar vereceksem gitmem o maça ya, bu kadar basit bu iş” ifadelerini kullandı.

Normalleşme süreciyle birlikte neredeyse bütün sektörler iş hayatlarına kaldığı yerden devam ediyor. Peki, maçlar seyircili mi, seyircisiz mi oynanmalı? SÖZCÜ, vatandaşlara sordu, işte aldığı yanıtlar:

İLGİLİ HABER Maçlar seyircili mi olmalı, seyircisiz mi? Maçlar seyircili mi olmalı, seyircisiz mi?

Yayınlanma Tarihi:14:58,