SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

NBA’de tarihi boykot! Maça çıkmadılar…

Amerika'da yaşanan siyah bireylere karşı ırkçı polis şiddeti sebebiyle Milwaukee Bucks'ın başlattığı boykot kararıyla, bu gece NBA'de oynanacak tüm playoff maçları ertelendi.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 08:15, 27/08/2020
NBA’de tarihi boykot! Maça çıkmadılar…

NBA’de tarihi bir gece yaşandı! Milwaukee Bucks oyuncuları, Orlando Magic ile oynadıkları play-off serisinin 5. maçına çıkmama kararını salona gelince maç öncesi ısınmaya katılmayarak tüm dünyaya duyurdu!

Boykot kararı alan Bucks’a Magic de uyarak parkeyi terketti ve kısa süre sonra maçın ertelendiği açıklandı. Ardından gecenin diğer iki maçı da ırkçılığa karşı boykot nedeniyle ertelendi.

Gün içerisinde yarın Boston Celtics ile Toronto Raptors arasında oynanacak Doğu Konferansı playoff yarı final eşleşmesinin boykot edilebileceği konuşuluyordu. Ancak bugün oynanacak maçlar için bir boykot beklenmiyordu.

Son olarak üç gün önce siyah bir erkek birey olan Jacob Blake’in bir polis tarafından sırtından yedi kez vurulmasıyla Amerika’da tansiyon yeniden yükselmiş, halk protestolara başlamıştı. Blake’in yaşadığı polis şiddetinin Wisconsin eyaletinin  Kenosha kentinde yaşanması sebebiyle Bucks’ın bu konuda daha hassas davranmış olabileceği düşünülüyor. Zira Milwakuee de bir Wisconsin kenti.

Daha önce bir Bucks oyuncusu olan Sterling Brown da, iki sene önce haksız yere polis şiddetine maruz kalmıştı. Bu doğrultuda Milwaukee ekibi, yaşananları protesto ederek maça çıkmama kararı aldı. Bucks’ın seride Magic’e karşı 3-1’lik üstünlüğü bulunuyor.

Yaşanan gelişmelerin arından bu gece oynanacak Houston Rockets-Oklahoma City Thunder ve Los Angeles Lakers-Portland Trail Blazers Batı Konferansı playoff ilk turu 5. maçlarının da boykot edilmesine karar verildi. Böyle bu gece oynanacak tüm playoff maçları boykot sebebiyle iptal edildi.

Takımların boykot kararının ardından NBA ve NBPA ortak bir açıklama yaparak maçların ileri bir tarihe ertelendiği açıkladı.

Alınan boykot kararlarının ardından ligdeki oyuncuların sosyal medya paylaşımları ile sürece destek verdiği görülüyor.

Los Angeles Lakers’ın süper yıldızı LeBron James sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Artık bıktık. S****** böyle işi. Değişim istiyoruz” diyerek sürece destek verdi.

Denver Nuggets’ın yıldız guardı Jamal Murray, “Adalet istiyoruz” dedi.

Yayınlanma Tarihi:23:23,