SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Toronto Raptors yöneticisi Masai Ujiri’ye polis saldırısı kanıtlandı!

NBA takımlarından Toronto Raptors'ın basketbol operasyonları başkanı Masai Ujiri'nin, 2019 Finalleri sırasında bir polis tarafından itildiği görüntüler gündeme bomba gibi düştü. Görüntüler polisin dava açması sonucu ortaya çıktı

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 13:21, 19/08/2020
Toronto Raptors yöneticisi Masai Ujiri’ye polis saldırısı kanıtlandı!

Amerika ve spor kamuoyu, 2019 NBA Finalleri son maçında Toronto Raptors basketbol operasyonları başkanı Masai Ujiri’ye bir polis tarafından yapılan akılalmaz müdahaleyi konuşuyor.

Golden State Warriors ile oynadıkları NBA Finalleri’nin 6. maçını kazanan ve tarihinde ilk şampiyonluğunu yaşayan Toronto’nun yöneticisi, maç sonunda kutlamalara katılmak için sahaya girmek istedi.

Ancak bir polis memurunun müdahalesiyle karşılaşan Ujiri bu hamle karşısında şaşkına dönerken, kimliğini göstererek sahaya girmeye çalıştı. Buna rağmen Ujiri’yi tekrar iten ve küfür eden polis memuru, Toronto yöneticisi hakkında kendisine saldırdığı gerekçesiyle dava açtı.

Yaşanan gelişmelerin Ujiri karşı dava açarken olayın görüntüleri de ortaya çıktı. Polisin üzerindeki kamerada yer alan görüntülerde, Ujiri’nin saldırıda bulunmadığı ancak polis memuru tarafından sahaya sokulmadığı görülüyor.

Olayın görgü şahitlerinden biri, “Bay Ujiri itilip küfüre maruz kalmasına rağmen agresif bir karşılık vermedi. Sakince neden kendisini ittiğini sordu ve Raptors’ın yöneticisi olduğunu söyleyerek kimliğini gösterdi. Buna rağmen polis buna inanmadı ve ikinci kez Ujiri’yi itti” ifadelerini kullandı.

İkinci müdahalenin ardından Ujiri’nin polis memurunu göğsünden ittiğini söyleyen görgü tanığı, “Bay Ujiri’nin savunma tepkisi, makul ve haklı bir tepkiydi. Polis gereksiz ve aşırı bir güç kullandı” dedi.

Şubat ayında Ujiri hakkında dava açan polis memuru Strickland, Toronto yöneticisinin kendisine saldırdığını ve olay sonucunda yaralandığını iddia etti. Polis memuru Strickland, olay nedeniyle zihinsel, duygusal, psikolojik ve fiziksel sorunlar yaşadığın öne sürüyor.

Alameda Şerifi Greg Ahern ise, Ujiri’nin Strickland’in çenesine ve omzunu vurduğunu iddia etti.

Karşı dava açan Raptors ve Ujiri cephesi ise, Strickland’in iddialarını yalanlarken, Ujiri’nin ilk saldıran kişi olarak gösterilmeye çalışıldığını söyledi.

Ortaya çıkan görüntülerin ardından açıklama yayınlayan Raptors, Ujiri’nin bir saldırgan olmadığını, bunun yerine iki kez şiddetli ve yersiz bir saldırıya maruz kaldığının kanıtlandığını belirtti.

Yayınlanma Tarihi:12:27,