SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Damien Lillard’dan 61 sayı! ‘O basketi kuzenim attı!’

NBA geri döndü, ama en çok geri dönen isim Damien Lillard. Son 2 maçta 112 sayıya imza atan yıldız isim, rekorlara düşman tavrıyla takımını sırtlıyor

NBA'de playoff yarışının en kritik maçlarından birinde yine Damien Lillard şov vardı. Dallas Mavericks karşısında 32'de 17 saha içi isabetiyle oynayan, 9 üçlük sokan, 5 ribaunt alıp 8 asist üreten Lillard 61 sayıya sahanın yıldızıydı. Lillard'ın 18'de 18 serbest atış isabetiyle oynadığını da ekleyelim.
Lillard Wilt Chamberlain'den sonra aynı sezon içinde 3 kez 60 sayı barajını geçen ikinci oyuncu oldu.
Maçı 134-131 kazanan Portland Trail Blazers Batı Konferansı'nda 8. sıraya yükselerek play-in öncesi büyük bir avantaj elde etti.
Lillard'ın 61'inci sayısına ulaşıp kariyer rekorunu kırdığı pozisyonda uzaklardan gönderilen üçlük sahalarda pek rastlanmayan şekilde önce potaya çarptı, çok büyük bir yükseklik kazandı ve tekrar çemberin içine düştü.
Lillard maç sonu açıklamasında Mayıs ayında vefat eden kuzeni, aşçısı ve sağ kolu Brandon Johnson'ın bunda payı olduğunu söyledi: "Bunu yapan bence kuzenimdi. Huzur içinde uyu Chef B. O topu o çemberin içinden sokan oydu."
"Çok zordu. Onun benim yapmamı isteyeceği şekilde devam ettim. Bu şekilde olanlarla mücadele ettim. Onun gurur duyduğunu bildiğim şekilde yoluma devam etmeye çalışıyorum."
"Her gün birlikte olduğum tek kişiydi."
Clippers karşısında maç sonunda iki serbest atış kaçırdığı için Clippers yıldızı Paul George ile sosyal medya üzerinden bir tartışmaya giren Lillard sonraki iki maçta 112 sayı kaydederek kendini affettirdi.
Lillard Portland tarihinde iki maç art arda 50 sayı barajını aşan ilk oyuncu oldu.