SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Trabzonspor Alanyaspor finali için ne dedi?

Ziraat Türkiye Kupası Finali'nde Trabzonspor Alanyaspor'u 2-0 mağlup ederek şampiyon oldu. Spor yazarları İstanbul'da oynanan ve bordo mavililerin zaferi ile sonuçlanan geceyi değerlendirdi...

Lemi Çelik-Sözcü ----------- KUPA finalinin, ligin en tempolu, en hızlı ve en mücadeleci maçı olduğunu söyleyebiliriz. Her iki takım da tam kapasitesini ortaya koyarak taktik ve oyun disiplinine sadık kaldı. Anekdotlara bakacak olursak; bordo-mavililer, daha fazla topa sahip olan ve ofansif olarak önemli oyunculara sahipti. Özellikle Sörloth, Abdülkadir Ömür, çıkana kadar Ekuban, ligin belki de Başakşehir’den sonra en iyi savunması olan Alanyaspor’a karşı ortaya çok üst düzey performans gösterdi. Atılan gol aynı Barcelona’da Suarez’in Messi’ye attırdığı goller gibiydi.
MAALESEF Trabzonspor’da, geldiği günden beri takımı sürekli 10 kişi bırakan Giulherme diye bir oyuncu var, bir de 10 numarada oynuyor. Takıma hiçbir katkısı yok. Abdülkadir Ömür’ün de merkezden yapacağı tüm koşularda ihtiyacı olan boş sahayı kapatarak adeta Trabzonspor’u durduruyor.
Mehmet Demirkol-Fanatik ----------- 1-0’dan sonra topa kendi ortalamalarının üzerinde sahip oldular. Ama kontraya çıkarak rakibin baskısını ve akın sürekliliğini kırdı. Yani dünkü oyun aslında Trabzonspor’u ligin iki yarısında zirvede tutan oyundu. Özellikle ligin flaş oyuncularında Bakesatas’ın ceza sahası üzerindeki etkinliğini maç başına oranla oldukça düşürdü. Nwakaeme’nin yokluğunda Ekuban da ilk yarıda oyundan çıkmışken bu kontraları yapabilmek önemli.
Bordo Mavili ekibin ligi kaybetmesi ligin sonunda bunları yapamayışından. Bunun ana sebebi Newton’ın orta sahada iki yönlü oyunu oynayacak Parmak, Ömür, Guilherme gibi oyuncularla oluşturduğu üçgenlerin baskıyı kırma yönünde sağladığı başarıydı. Erol Bulut maçın başında oyuna hakim oldu. Maçın sonunda doldurt boşaltla yetindi.
Erol Bulut bir sınıra gelip orada tıkanıyor. Dün kazanmak için her şey onun yanındaydı. Trabzonspor Yönetimi’nin üzerinde baskı vardı. Ama olmadı. Bulut kimse o tarafa bakmazken hep çok başarılı ne zaman herkes gözlerini o tarafa çevirse kaybediyor. Bunu değiştirirse en iyisi olabilecek potansiyele sahip. Yoksa görevin ne kadar zor olduğunu zaten en iyi o biliyor.
Aksal Yavuz-Milliyet -------- Trabzonspor topa daha fazla sahip, pandemi sürecinde sergilediği en etkili oyundu. 25’te kaptan Sosa, kral Sörloth ve Trabzonspor’un 10 numarası Abdülkadir’in yardımlaşması sonrası gelen gol; bordo-mavili takımın kazanacağı 9.kupaya göz kırpması demekti! Üç oyuncunun bu paslaşması altyapı eğitimlerinde ders olarak gösterilmeli.
Trabzonspor ikinci yarı pas oyunundan çok uzaktı. Risk alarak oynayan Alanyaspor karşısında, topa ilk yarıda olduğu gibi daha fazla sahip olarak, pas yaparak oynayabilmiş olsaydılar, 2. golü bulmaları işten değildi. Böyle bir durumda orta sahaya taze kan Ndiaye, değişikliği yapılabilirdi, yapılmalıydı…
Ali Ece-Fanatik ---------- Trabzonspor, kupa finaline daha iyi başlayan taraftı. 15. dakikada yüzde 76 gibi çok yüksek bir topa sahip olma oranına ulaşan Bordo-Mavililer, gömülü Alanyaspor savunması karşısında en başta ceza alanı dışından şutlar denediler. Altıpasa gönderdikleri ilk isabetli pasta ise perdeyi açan golü buldular. Sörloth sol çizgiye açılıp içeri bakarak görüp gönderirken bir kez daha klasik bir hedef santrfordan çok daha fazlası olduğunu gösterdi.
Perdeyi açan golde Sörloth’un, Alanyaspor ofsayt tuzağını bozan koşusu ayrı, içeri bakıp görerek Abdülkadir Ömür’e gönderdiği top ayrı yüksek kalitedeydi. Golden sonra ligdeki son maçların aksine Trabzonspor ezbere geri çekilmedi. Rakibi üzerine çekme riski yüksek olan geriden hızlı çıkmaya dayalı kontrataklar kovalamak yerine kadro gücüne daha uygun mantıklı geçişler yaptı. Bu oyuna da uyum sağlayan Sörloth son sözü söyledi.
Erman Özgür-Fanatik ----------- Alanyaspor'u sezon boyunca özellikle büyük maçlarda başarılı kılan oyun tarzı yani topu bıraktığı rakibine yaptığı pres ve kazandığı toplarla hazırlıksız savunmayı gafil avlaması ilk yarıda karşılığını bulmadı. Bir iki Bakesetas, Fernandes yoklaması olsa da Uğurcan başarılıydı. Trabzonspor'da ise Sörloth'un hareketliliğine ayak uydurmakta zorlanan forvet hattı en azından 1 kez O'nu anladı ve Abdülkadir Ömür'le golü buldular.
Bu gol maçın devamında Alanyaspor'un hücum iştahını arttırdı, oyun daha geniş alanda ve hızlı oynandı. Fakat Trabzonspor sezonun genelinde yaşadığı konsantrasyon kayıplarının aksine Alanyaspor'a karşı oyunu bazen pas trafiği bazen de savunma kurgusu ile tutmayı başarıp maçın yıldızı Sörloth'la son darbeyi vurarak şampiyonluğu kaybetmesine rağmen Türkiye kupasını kazanma başarısını gösterdi.