SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

SON DAKİKA! UEFA’dan Fenerbahçe’ye para cezası!

UEFA, Finansal Fair Play anlaşma şartlarına uymadığı gerekçesiyle Fenerbahçe Kulübü'nün Avrupa gelirlerinden 2 milyon euro kesinti uygulanacağını açıkladı. Fenerbahçe Kulübü konuyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Güncellenme: 22:37, 22/07/2020
SON DAKİKA! UEFA’dan Fenerbahçe’ye para cezası!

UEFA, Fenerbahçe’nin 20 Mayıs 2016’da imzaladığı Finansal Fair Play anlaşmasının şartlarını yerine getiremediği için sarı lacivertli kulübe yaptırım uygulanmasına karar verdi. UEFA’dan yapılan açıklamada, “Ceza Mahkemesi, Fenerbahçe’nin 19 Temmuz 2019’da uygulanan şartları karşılayamadığını tespit etti” ifadelerini kullandı.

Verilen karara göre; FFP kurallarını ihlal eden Fenerbahçe’nin 2020-21 ve 2021-22 sezonlarında Avrupa kupalarından elde edeceği olası gelirlerden 2 milyon euro kesinti yapılacak. Öte yandan sarı lacivertli kulübün borçlarını 15 Ekim 2019’a kadar yeniden yapılandıramaması nedeniyle para cezasının 1 milyon euro’ya düşme ihtimalinin gerçekleşmediği belirtildi.

Bu sezonu 7. sırada bitirmesi kesinleşen Fenerbahçe’nin, 2020-21 sezonunda Avrupa’ya gitme ihtimali bulunmuyor.

Fenerbahçe Kulübü ise konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;

“Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere Kulübümüz, UEFA – CFCB (Kulüp Finansal Kontrol Kurulu) ile 2016 Mayıs ayında bir uzlaşma anlaşması imzalamıştı.

Ancak Kulübümüz yapılan bu uzlaşma anlaşmasında, 2017/18 sezonunda en fazla 10 milyon € denk hesap açığı taahhüt ederken 57,5 milyon € denk hesap açığı vermiş ve anlaşmaya uyamadığımız gerekçesiyle Ceza Dairesi'ne sevk edilmişti.

Yeni Yönetim Kurulumuz, göreve geldiği Haziran 2018 döneminde Kulübün içinde bulunduğu finansal krizin basına yansıyan bir örneği olarak bu konuyu önlerinde bulmuş ve UEFA ile defalarca yapılan görüşmeler sonrasında (25 Mayıs 2019 tarihinde yapılan açıklamamızda belirttiğimiz) Yönetim Kurulumuz tarafından alınan aksiyonlar, UEFA tarafından değerlendirilerek Kulübümüzün UEFA müsabakalarından men edilmemesine karar verilmişti.

UEFA tarafından 19 Temmuz 2019 tarihinde alınan kararda;

• Kulübün UEFA müsabakalarından men edilmemesi • 2020/21 ve 2021/22 sezonlarında Kulübümüzün UEFA müsabakalarında oynatılmak üzere tescil edilecek yeni transferlerinde pozitif transfer dengesi koşulu aranması ve kadronun 23 oyuncuyla sınırlandırılması • 2020/21 ve 2021/22 sezonlarında muhtemel UEFA gelirlerinden 2m € kesilmesi; ancak TFF nezdinde yapılacak yeni Kulüp Lisans ve FFP Talimatı ve Bankalar Birliği ile yapılacak borç yapılandırma anlaşmalarının gerçekleşmesi durumunda cezanın 1 milyon €'ya indirilmesi kararlaştırılmıştı.

Tüm mecralarda dile getirdiğimiz üzere Bankalar Birliği tarafından sunulan borç yapılandırma protokolü, borç yapılandırmadan ziyade bir tasfiye protokolü olması, yönetime getirdiği ağır yükümlülükler ve kısıtlar ve de mali durumumuza uymaması nedeniyle finansal borçlarımız yapılandırılamamış ve 19 Temmuz 2019 tarihinde kesilen ceza 1 milyon €'ya indirilememiştir.

Söz konusu ceza 2021/22 sezonunda UEFA müsabakalarında oynama hakkı kazanmamız durumunda gelirlerimizden kesilecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Fenerbahçe Spor Kulübü”

Yayınlanma Tarihi:18:42,