SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Nurettin Sözen: Başakşehir çalıntı bir kulüptür!

Son Süper Lig şampiyonu Medipol Başakşehir'in köklerini atan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen Sözcü'ye verdiği özel röportajda, ''Teknik heyeti ve futbolcuları kutluyorum, yöneticilerini kutlamıyorum. Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Spor’u kurdum, bu da onun futbol takımıydı. Belli amaçlarla kurulmuş bir kulüp gibi büyükşehirden koparıldı.'' dedi.

Güncellenme: 17:28, 22/07/2020

SÜPER Lig ‘pandemi sezonu'nda Başakşehir'in şampiyonluğu ses getirmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul BŞB Başkanı olduğu döneme atıf yaparak “Ben kurdum” dediği turuncu-lacivertli kulübün kökleri 1990'a dayanıyor. Mikrofonu o dönemde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Nurettin Sözen'e uzattık. İşte kuruluş hikâyesi ve kurucu başkanın 30 yıl sonra gelen şampiyonluk için hissettikleri…

EN BÜYÜK SPOR KULÜBÜYDÜ

“BAŞAKŞEHİR teknik heyetini ve futbolcularını kutluyorum, yöneticilerini kutlamıyorum. Başakşehir'in -bu kelimeyi pek sevmem ama- çalıntı bir kulüp olduğunu söylemek mecburiyetindeyim. Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Spor'u, bakanlıktaki bir yakınım vasıtasıyla kurdum. Türkiye'nin en büyük spor kulübüydü. 20 dalda sporcuları vardı, federeydi. Liglerde görev yapıyorlardı. Ve Büyükşehir Belediye Spor Kulübü'nün futbol takımıydı bu.”

KATARLILARA SATILACAK DİYORLAR

“BELEDİYE meclisinden, yönetim kurulundan karar almadan Başakşehir Futbol Kulübü kuruldu. Yani o kulüp, Başakşehir olarak ilan edildi. Şimdi de söyleniyor ki Katarlılara, Uzak Doğululara satılacak; hiçbir kamu kuruluşuna değil… Hani büyükşehirden koparır da Başakşehir Belediyesi'ne veya devletin bir kamu kuruluşuna bağlarsınız. Hayır! Sadece işadamlarının görev yaptığı, belli amaçlarla kurulmuş bir kulüp gibi büyükşehirden koparıldı.”

HEM SEVİNİYORUM HEM ÜZÜLÜYORUM

“TAKIMDA bizim zamanımızdan kalma sporcular da var. Belediyenin olanaklarıyla, belediyenin statlarında yetiştiler. Ve de hiçbir belediye organından izin almadan, bir satış işlemi gerçekleşmeden kulüp, Başakşehir olarak ilan edildi. Bir bakıma ‘Benim kulübüm şampiyon oldu' diye seviniyorum. Ama ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden nasıl Başakşehir koparıldı' diye üzüntü duyduğumu söylemeliyim.”

ERDOĞAN SAHİP ÇIKMADI

“BAŞAKŞEHIR FK'yı kimin kurduğu belli değil… Piyasada iyi bilinen bazı işadamlarının kurduğu bir gerçek. Sayın Erdoğan da bunu Büyükşehir'den koparıp verilmesine göz yuman bir yönetici. Bana göre durum bu. Kendisinin kurmuş olması mecazi manada doğrudur.”

DAHA ÖNCE DE ŞAMPİYON OLDU

“BUNLARIN kökeni esasında İSKİ Spor'dur. Belediyede, itfaiyede ve İETT'de voleybol vardır. İSKİ'de de futbol vardı. İSKİ Spor'dur. Benim dönemimde de şampiyon olmuştu ligde. Şimdi o kulüp bugün ortalıkta yok.”

Başakşehir ilk zamanlar İstanbul Büyükşehir Belediyespor olarak mücadele etti.

Sözen, Ömrüm Kara'ya samimi açıklamalar yaptı.

Resmi kayıtlarda kulübün Nurettin Sözen tarafından kurulduğu yazıyor.

Yayınlanma Tarihi:07:37,