SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Başakşehir’in şampiyonluğu için ne dedi?

Sahasında konuk ettiği Kayserispor'u mağlup eden Medipol Başakşehir, son haftaya girilirken en yakın takipçisi Trabzonspor ile arasındaki puan farkını 7'ye çıkararak şampiyonluğa ulaştı. Süper Lig'in 6'ıncı şampiyonu olan Başakşehir'i değerlendiren spor yazarları çarpıcı ifadeler kullandı...

Yasin Yıldırım-Sözcü

Olmaz denen ne varsa başımıza geldi ya, Başakşehir’in şampiyonluğuyla da 2020’yi taçlandırmış olduk. Sabrın sonu selamettir. Dört büyüklerin bu kadar basiretsiz ve akıldan yoksun hareket ettiği bir dönemde, Başakşehir’in kazandığı bu şampiyonluk çok daha anlamlı. Aklın, sistemin, istikrarın ve takım olmanın meyvesini sonunda afiyetle yediler.
Abdullah Avcı’nın kimyası şampiyonluk için yeterli değildi, Okan Buruk’la o eşik paramparça edilerek aşıldı. Türk futbolunun yeni yıldızı Okan Buruk’a kocaman bir alkış her şeyden önce. Bizim büyüklerin beğenmediği Mert Günok, Skrtel, Demba Ba, Mehmet Topal gibi futbolcularla ipi göğüslediler. İş bilenin kılıç kuşananın.
Şansal Büyüka-Milliyet

Başakşehir “Yıkıla-yıkıla” ayakta kalmayı öğrendi. Başakşehir “kaçıra-kaçıra” şampiyon olmayı öğrendi. Başakşehir’in “Anasının ak sütü” gibi helal olan şampiyonluğu, sadece bu sezonun değil, son üç yılın eseridir. Bizim futbol dünyasının kötü alışkanlığıdır; şampiyonu karalamaya-aşağılamaya, çamur atmaya bayılırız. “Futbol dünyasının içinde kırk kişiyiz, birbirimizi biliriz” misali bunlara karnım tok...
Unutmayalım; bölgecilik, taraftarlık yapmayalım, alın terine ve emeğe saygı duyalım. Bu Başakşehir Kulübü 2014 yılında kuruldu. Geride kalan 6 sezonda daha 5. olmadı. Dört yıl önce ikinci (2), bir sonraki yıl üçüncü (3), geçen yıl ikinci (2) olduktan sonra bu yıl zirveyi, şampiyonluğu yakaladı. Süper Lig’in son 4 yılında toplamda en fazla puan toplayan takım... Bu istatistik hangi Türk takımında var? Üstelik bu dereceleri, diğer takımların beğenmeyip bıraktığı oyuncularla yaptı. Fenerbahçe’nin, Bursaspor’un yüzüne bakmadığı kaleci Mert Günok, bugün milli takımın vazgeçilmezi... Fenerbahçe’nin geçen sezon sonu gönderdiği stoper Skrtel, Başakşehir forması ile bu sezonun en iyilerinden biri, belki de birincisi...
Daha bitmedi; Beşiktaş’ın, Göztepe’nin elinin tersiyle ittiğin Demba Ba, Başakşehir’i şampiyonluğa taşıyan isimlerden biri... Fenerbahçe’nin, Malatya’nın kapının önüne koyduğu Mehmet Topal, Alexiç, Başakşehir’de kendini bulan, yeniden parlayan ve parlatan oyunculardan sadece ikisi... Epureanu, Edin Visca gibi Süper Lig’e damgasını vuran oyuncuları niye diğer kulüpler bulamadı da, Başakşehir buldu? Bu kadro, gerçek anlamda 25 milyon euro maliyetli bir kadro... Şampiyonluk yarışında bu sezon “nal toplayan” İstanbul’un üç büyüklerinin bütçelerinin neredeyse üçte biri... Bunların hiç mi değeri yok?
Serdar Ali Çelikler-Habertürk

Son 4 yılda hep 70 puan barajına gelmiş, şampiyonluk yarışlarında olmuş, 8 puandan şampiyonluk verme travması yaşamış Başakşehir, 'winner' karakteri ve 'şansı' ile büyük takım hocası kimliğine sahip Okan Buruk ile mutlu sona ulaştı. Göksel Gümüşdağ ve yönetimine, CEO Mustafa Eröğüt'e ve Okan Buruk önderliğindeki teknik ekibe ve futbolculara tebrikler gönderiyorum. Ligimizin 6. şampiyonu hayırlı olsun.
Kendi kendini yiyen, her şampiyonluk yarışında son 6-7 haftaya girildiğinde eli ayağına dolanan işin içine şehrin barosundan her partiden milletvekillerini sokan Trabzonspor sahadaki kan kaybını durduramadığı için yine kaybetti.
Erman Özgür-Fanatik

Sonuçta özellikle oyun kalitesi anlamında uzun zamandan beri hak ettikleri şampiyonluğu son düdükle kazanmayı başardılar. Mahmut'un attığı golde şansı yanındaydı ama oynadığı futbolda da kimseye şans tanımadı. Oyunu iki yönlü hatasız oynayıp takımının orta sahasını çekip çevirdi. Uzun yıllardan beri beklediği ve istikrarı ile hak ettiği şampiyonluğun golünü atarak maçın yıldızı oldu.
Okan Buruk'un bu takımı dokunuşları ile şampiyon yapması gecenin olayıydı. Bunun en güzel örneği ise Demba Ba. Taraftarsız bir camianın ilk kez yaşadığı şampiyonluk diğer İstanbul takımlarının ekonomik durumları düşünüldüğünde bir devrim demek. Etkileri uzun yıllar sürebilir. Son olarak Kayserispor, mucizenin sonunu getiremeyecek gibi ama bu kadronun elinden geleni yaptığını düşünüyorum.
Atilla Gökçe-Milliyet

Belki tarihleri yok, dört yıldan beri yazdıkları başarı öyküsü var. O öykü şimdi tarih oldu. Milyonlarca taraftarı da yok… Ama tüm Türkiye’nin saygısını ve takdirini kazanan bir kulüp ve takımı var. Onlar paraları batıran, har vurup harman savuran kabahatlerin sahibi de değiller… Kar amacıyla kurulmayan, karını sürekli sermayeye katan bir kulüp örneği sergiliyorlar… Dahası da var.
Futbolumuzun yerli yabancı emektarlarına kucak açmış bir kulüp Başakşehir… Emre Belözoğlu’ndan Arda’ya, Demba Ba’ya, Mert Günok’tan Mehmet Topal’a kadar. Hepsine de ikinci bahar fırsatı sundular. Bir sığınma limanı oluşturdular. Bunlar da saygıyı hak etmiyor mu? Bir de kadirbilir bir tarafları var: Zirve mücadelesine yıllarca emek vermiş Abdullah Hoca’nın portresini de koymuşlar. Az şey mi bu? Bravo Başkan Gümüşdağ… Alkışlar sana Okan hocam. Altıncı şampiyonumuza selam!
Serkan Akcan-Fanatik

Trabzonspor için iyi başlayıp, süper devam eden bir sezon hayal kırıklığıyla bitiyor. Pandemi dönüşü şampiyonluğun en büyük favorilerinden biriyken günden güne eriyen Trabzonspor için sezon, Alanya ’dan yediği son saniye golüyle sona ermişti. İlginçtir, Alanya maçından bu yana 6 maç oynayan Bordo-Mavililer sadece 5 puan topladı. Genele bakıldığında Mikel ’in gidişi sezonun kırılma noktasıydı.
Yönetimin o süreci çok daha iyi yönetmesi gerekirdi. Oyuncuyu feda ederken bugünleri hesaplayabiliyorsan başarılı oluyorsun. Trabzon için bu yıl Sörloth ve Uğurcan ’ın nefis oynadığı ama şampiyonluğu acemilikle kaçırdığı bir sezon olarak hatırlanacak. Konyaspor ’un hakkını teslim etmek gerek. Bülent Korkmaz ve öğrencileri geçen hafta Başakşehir ’i dün gece de Trabzonspor’u yenerek ligde kalma yolunda dev bir adım attı.