SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Galatasaray Göztepe maçı için ne dedi?

Süper Lig'in 33. haftasında Galatasaray sahasında Göztepe'yi 3-1 mağlup etti. Avrupa iddiasını sürdüren sarı kırmızılıları ve maçı değerlendiren spor yazarları çarpıcı ifadeler kullandı...

Bahadır Çokişler-Sözcü

Sadece Avrupa’yı değil tüm Türkiye’yi titretirdi. Adı, ‘Avrupa Fatihi’ idi. Rekor üzerine rekor kırardı. Galatasaraylı oyuncuların Göztepe’ye gol attığında sanki kupa kazanmış gibi sevindiğini görünce bir anda maziye gittim, kusura bakmayın. Umarım üç büyükler Vefa gibi bir kulüp olmaz. Bu sene gibi bir sezon yaşamadım ki 47 yaşındayım, bunca senelik gazeteciyim ama böyle rezalet görmedim. Galatasaray formasını giyen bu kadar ruhsuz oyuncu bir arada olamaz.
Dikkat edin yeteneksiz değil ruhsuz! Göztepe’yi yendi diye Avrupa şampiyonu olmuş gibi sevinmeleri içimi acıttı. Emre Akbaba dışındaki herkesi satabilirsiniz. Çünkü ruhuyla oynayan bir tek o vardı; hakkını yemeyelim, Adem de iyiydi. OYUNCULAR gelecek korkusundan alacakları için ihtar çeker, yönetim yok öyle bir şey der. Gözden düşen oyuncuları kendilerine yakın gazetecilere itibarsızlaştırırlar. Başkan adayları çalışmaya başlar, biz yalancıyız!
Mehmet Demirkol-Fanatik

Fatih Terim, 2 yıl üst üste şampiyon olurken pratik çözümler bulup hedefe ulaşsa da istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme modeli ortaya koyamamıştı. Nitekim yarıştan uzaklaşınca da tam bir kopuş yaşandı. Dün uzun süre sonra kazandılar. Emre, çok güzel bir gol attı. Yunus, nihayet bir sayı yaptı. Ancak bunlar ve Feghouli’nin performanslarıyla anlık parlamalar dışında bir şey göremedik. Geleceğe dönük bir mesaj vermekten uzaktılar.
Geleceğin parlak teknik adam adaylarında İlhan Palut için de farklı bir şey söylemek çok mümkün değil. Son 10 dakikadaki can havliyle yapılan hücum oyunu dışında vasat ve tanımlanması zor bir oyun sergilediler. Belki de çok şey mi istiyorum ama bu iki teknik adamdan vasatın dışında bir şeyler görmeyeceksek kimden göreceğiz?
Serdar Ali Çelikler-Habertürk

Bir futbolcu, TOPA VURDUKTAN SONRA, doğal olarak yerden bir miktar havaya kalkan ayağını rakibe değmesin diye neresine soksun? Futbol oynayan herkes ama herkes bilir ki futbolcu topa vururken ayak bir miktar havaya kalkar ve inerken de GEÇ KALMIŞ RAKİBİN bir yerine çarpabilir. Bu müdahalenin topla, topu engellemeyle ya da faul ile rakibi oyundan düşürmekle bir ilgisi yoktur. Bizim hakemlerimiz hadi fizik bilmiyorlar; "topa vururken bir miktar havaya kalkan ayak öyle havada saatlerce duramaz, oyuncu da ayağını bir tarafına sokamaz" durumunu anlayamıyorlar. Ama futbolu da bilmiyorlar.
G.Saray ve Göztepe bitse de gitsek havasındaki maçta olabildiği kadar oynadılar. Bir penaltıyı 2 kez kaçırmalarından belli zaten konsantre sorunları. Her iki takımın da birkaç futbolcusunun bugünden tatile çıkacağını tahmin ediyorum. Emre Akbaba; bu manasız ve hakemler tarafından gadredilen bir maça dair gözlerimizin pasını silen golü ile bir nebze güzellik kattı.
Deniz Çoban-Fanatik

Karşılaşmanın hakemi Koray Gençerler, oyunun ilk yarısında kritik bir karara imza attı. 22’de Adem’in golü, VAR müdahalesi sonucu iptal edildi. Yerinde ve doğru bir müdahaleydi. Beto’nun topa savurduğu ayağı ile topun arasına Adem, haksız bir müdahale ile ayağını koyuyor. Adem’in ayağını topa uzatması ve topla oynaması gerekir. Savrulan ayağın önüne blok olarak konulan ayak, ihlaldir. Hakemlerin kararı doğruydu.
47’de Galatasaray lehine çalınan penaltıda Atınç’ın Feghouli’ye küçük bir teması var. Penaltı diyene saygı duyarım ama bence bu itme, penaltı için yeterli bir itme değil. Penaltı vuruşunda kalecinin öne çıktığı gerekçesiyle tekrarı da talimata uygun.
Osman Şenher-Milliyet

Galatasaray istenen, arzu edilen düzeyde değil, bunu hepimiz biliyoruz. Oynadığı futbolu da ne övmek lazım ne de çok kötü demek lazım. Futbolcular kafalarında sezonu bitirmişler. Zaten onlar da duyuyorlar gidecek futbolcular, gönderilmek istenenler... Konsantrasyonları dip yapmış.
Dün geceki galibiyetin bir tek artısı var, hiç olmazsa önümüzdeki sezon Avrupa kupalarına gitme şansı devam ediyor. Bunun haricinde, hep söylüyorum yine söyleyeceğim ki, Fatih Terim’in işi çok zor. Bu futbolcuların hırsıyla, oynadıkları bu futbolla önümüzdeki senelerde sarı-kırmızılılar hiç bir yere gelemez. Evet, Terim takımı gençleştirecek. Yeni, bonservisi elinde en az sekiz futbolcu gelecek. Ama onların takıma uyumu, adaptasyonu düşünüldüğünde gerçekten önümüzdeki sezon hoca için daha da zor geçecek.
Feghouli, Belhanda gibi oyuncuların da artık gönderilme zamanları geldi de geçiyor. Çünkü bunların futbol stillerinin Fatih Terim’in oynatmak istediği oyunla alakası yok, gayet iyi biliyorum.Hayırlısı olsun. İki hafta sonra Galatasaray’da kıyametler kopacak, bunu hepimiz göreceğiz. Terim’in bu tip futbolculara artık tolerans göstereceğini düşünmüyorum.