SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ankaragücü – Galatasaray maçına spor yazarları ne dedi?

Süper Lig'in 32. haftasında oynanan ve 1-0 Ankaragücü'nün galibiyeti ile biten Ankaragücü - Galatasaray mücadelesi ile ilgili spor yazarları önemli yorumlarda bulundu.

Koşacak gücü yok - Yasin Yıldırım (Sözcü) | Galatasaray'daki tükenişin son perdesi Ankaragücü karşısında yaşandı. Sakatlar, cezalılar, şanssızlıklar bir yere kadar da ligin dibindeki Ankaragücü karşısında iki pas yapamaz mı bir takım!
Geriden gelen rakiplerinin hepsi bir bir seni geçmek üzereyken, ligi üçüncü sırada bitirmenin çok kıymetli olacağı bir dönemde üstelik. Bakalım iki hafta sonra çıkacak ağır faturayı kim ödeyecek Galatasaray’da.
Futbolcular tatil havasına girmiş, hepsi ‘bitse de gitsek’ modunda. Formanın ağırlığının farkında olan da yok, hırs yapan da itiraz eden de. Zaten Galatasaray’ın oyun planı da artık ezberlendi. Ver topu Seri’ye, o da sağa sola atsın, kanatlardakiler de gol olur umuduyla karavana orta kessin.
İleri uçta İbrahimovic ya da Van Basten oynasa aslında güzel taktik ama böyle bir futbol anlayışı artık kalmadı. Yerden kısa paslarla ve etkili bindirmelerle pozisyon üretmek lazım. En azından dünyanın geri kalanı böyle oynuyor. Tabi bunları yaparken de gücünüzün olması şart. Ama bu takımın gücü bitmiş, koşmaya eriniyor.
Ankarargücü'nün kazanmak için çok fazla bir şey yapmasına gerek yoktu. Sadece ayakta kaldılar, disiplini elden bırakmadılar, Seri’ye biraz basıp, ön alanda presle oynadılar. Zaten hata yapma konusunda ligin en başarılı takımı G.Saray, bekledikleri şansı onlara verecekti, o da genç Emin’in basit top kaybında geldi. Onun adına da kötü bir başlangıç oldu.
Fatih Terim, 17 yaşındaki Emin Bayram’ı kaptan çıkartarak, yeni yabancı kuralına güzel bir mesaj verdi. Ancak futbola yabancılara, dünyaya kör, gerçeklere sağırlara, futbolun içindeki unsurların düşüncelerini reddedenlere ne mesaj verirseniz boş. Galatasaray gibi TFF de tükenişin son perdesinde çünkü. Tek fark, onların faturasını Türk futbolu uzun yıllar ödeyecek.
Büyük değişim gerekiyor - Mehmet Demirkol (Fanatik) | Galatasaray sahada bir temel direk eksikliği çekiyor. Dünkü 11 oyuncunun hemen tamamı başka kombinasyonlar içinde bu takımda yer alabilir. Ama 11’i aynı anda sahaya çıkınca pek olmadı. Muslera, Lemina gibi güvenilir merkez performanslara, Falcao hatta Onyekuru gibi performans vermese de varlığıyla tehdit yaratan isimlere ihtiyaç var. Dün en çok bu durumun sıkıntısını yaşadılar. Misal, yenilen gole bakın...
Muhtemelen Muslera olsa o pası Emin’e o sıkışıklıkta vermezdi. Ve muhtemelen o pası Okan’dan alan Luyindama olsa o topu o şekilde tehlikeli bölgeye atmazdı. Okan ve Emin, Galatasaray’da oynarlar. Bunda şüphe yok. Ancak şimdilik tecrübelilere dokunarak...
Sarı-Kırmızılılar dağınıktı. Seri’nin basit top kayıpları ve savunmanın iki kanadında özellikle Linnes’in bölgesinde yaşanan direnç sorunu Emin’i çok zorladı. Ankaragücü bu alanı çok iyi kullandı. Kulüp tarafından kadro dışı bırakılan Rodrigues sahada olsa Galatasaray’ın işi çok daha zor olabilirdi.
1-0 sonrası ev sahibi geri çekilince oyun tamamen Galatasaray’a geçti ama Emre ve Adem’in yavaş düşünerek, ağır kalarak oyanamaları Ankaragücü savunması aşmalarını çok zorlaştırdı. Bu kadar enerji harcarken, hiç tembellik etmezken bu kadar eksik kalmak hem plan hem de sahadaki oyuncuların toptan yeterliliği hakkında çok şey anlatıyor. Önümüzdeki yıl için büyük değişim gerekecek.
Aslan'da yok yok yok... - Erman Özgür (Fanatik) | Galatasaray'ın istikrarlı ve formda diyebileceğiniz 2-3 oyuncusu dahi yok, işler kötü gitse de skoru değiştirecek bir yıldızı yok, oturmuş bir oyunu yok, ilk yarı boyunca da pozisyonu tek pozisyonu yok.
Ankaragücü'nün çabuk oyuncularına karşı duran toptan ve akan oyundan verdiği pozisyonlar var, Belhanda gibi her topu rakibe atan bir orta sahası var ve gol yemediği için biraz da futbol şansı var.
2. yarı ise Galatasaray o şansı da genç kaptan Emin Bayram'ın hatası ile gelen penaltı kaybetti. Küçük bir kıpırdanma sonucunda Belhanda ve Ömer Bayram'la yakaladığı fırsatları kaçırdığında sonun başlangıcının sinyallerini vermişti.
Sonuçta Galatasaray kazanmasına rağmen küme düşme ihtimali yüksek Ankaragücü'ne karşı oynadığı silik oyunun karşılığını skor olarakta alarak, hayal kırıklığının boyutunu da artırmış oldu.
Sorumsuz ve duyarsız Belhanda - Tunç Kayacı (Fanatik) |Başkentte pandemi sonrası ilk 3 puan için sahaya çıkan Galatasaray, son sıradaki rakibi Ankaragücü karşısında gol pozisyonuna giremeden ilk yarıyı bitirdi. Ankaragücü ise en 4 net pozisyondan yararlanamadı.
Terim’in öğrencileri topa sahip olmada maharetli ancak rakip ceza alanına girmede ve son vuruşlarda etkisizdi. İkinci yarısında biraz daha kımıldar gibi oldu ama sonuç yoktu. Ankaragücü genç Emin’in tecrübe eksikliğinden kaynaklanan penaltısıyla öne geçti.
Bu maçın Alanyaspor yenilgisinden farkı son vuruş farkıydı. Alanyaspor yakaladıklarını atabilecek silahlara sahipti. Ankaragücü’nün eksik tarafı bu olduğu için sadece penaltı golüyle kazanan taraftı.
Sonuçta pandemi sonrası kazanamama serisini sürdüren Galatasaray Başkent'ten de eli boş döndü. Fatih Terim’in bu kadar sorumsuzluğuna duyarsızlığına rağmen Belhanda’ya tahammül etmesi. Kulübeden kim gelirse gelsin Faslı’dan daha faydalı olacağı kesin.