SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Alanyaspor – Galatasaray maçına spor yazarları ne dedi?

Süper Lig'in 31. haftasında oynanan ve 4-1 Alanyaspor'un galibiyeti ile bilen Alanyaspor - Galatasaray mücadelesi ile ilgili spor yazarları önemli yorumlarda bulundu.

Havlu atmak - Ercan Taner(Sözcü) | Maç seyretmek, meraklısı için çok özeldir. İzlerken hop oturup, hop kalkmak ister, bol pozisyon olmasını beklersiniz. Veya seyrederken uykunuz gelir, şekerleme yapma ister, vücudunuz.
Tam uyku bastıracak cinsi bir karşılaşma izlerken maç, devrenin bitimine 3 dakika kala nefis oldu. Ligin en deneyimli golcüsü Cisse, Galatasaray’ın bireysel hatalarını affetmedi. Belhanda’nın hazırladığı, Adem’in attığı gol Cimbom’u maçta tuttu. İkinci yarının Galatasaray adına senaryosu belliydi. Maçın büyük bölümü Alanyaspor yarı sahasında oynandı. Kanat atakları, şut pozisyonları ile Galatasaray baya yüklendi. İyi kontra atak yapan Alanyaspor direnerek bekledi. Alanyaspor’un bir başka umudu, rakip savunmanın yapacağı hatalardı.
Bitime 15 dakika kala Adem’in kafası direkten dönmese, ibre Galatasaray’a dönebilirdi. Yalnız şunu belirtmem lazım, maçın ritmi hep Galatasaray’a dönük değildi. Son 10 dakika olgun ataklardan çok, golü atalım da, nasıl olursa olsuna döndü, 2-1 gerideki Galatasaray... Hele üçüncü golü yerseniz... Sonra 4 olunca olmadı tabi...
Yetenek değil strateji farkı - Ali Ece (Fanatik) | Galatasaray, yine topa fazlasıyla hakim olarak başladı ama bunu pozisyon zenginliğine dönüştüremedi. Daha 10. dakikada Alanya deplasmanında yüzde 67’lik topa sahip olma oranı yakalayan Galatasaray, 33. dakikada 195 isabetli pas yapmıştı ancak ilk 45’te Alanya; hem daha net hem de daha çok sayıda pozisyona girmeyi başardı. Cisse’nin ilk golü tamamen Galatasaray’ın kolektif dalgınlığı sonucu geldi.
Formunun zirvesinde olan ligin gol kralı adayını o kadar boş bırakmak kafadan büyük hata. Alanyaspor’un hızlı kullandığı topta Efecan’ın direkt Cisse’yi bulan pası karşısında Galatasaray takım savunması adeta uyudu. Cisse’nin ikinci golü öncesi Adem’in boş kaleye kaçırmasından hemen sonra Seri’nin yanlış top kontrolü tercihi belirleyici oldu. Devre bitmeden hemen önce Galatasaray’ın farkı bire düşüren golü Belhanda’nın dar alan becerisi sonucu geldi, Adem bu kez gelen “Al da at” pasını çöpe atmadı.
İkinci 45’te Galatasaray hücum stratejisini değiştirdi. Oyunu ilk yarıya göre daha hızlı ve direkt kurmaya çalışırken, uzaktan da şutlar denedi. Belhanda özellikle soldan içeri kat ederek merkezdekine göre daha etkili oldu. Alanya ise geçiş oyunu ağırlıklı A planına devam ederken Erol Bulut oyuncularını değiştirse de oyununu değiştirmedi.
Skoru 3-1’e getiren Alanyaspor golü, hazırlanış ve pas trafiği açısından ideal bir geçiş oyunu golüydü. Bu arada Cisse, Bakasetas gibi ofansif oyuncuların öne çıkması son derece doğal olsa da Alanyaspor’un başarılı sezonunda gizli kahramanlardan birisi de son golün asistini yapan Juanfran...
Rehabilitasyon merkezi - Serkan Akcan (Fanatik) | Dün gece emin olduk ki; Alanya tam bir rehabilitasyon merkezi. Kariyer grafiği aşağıya dönen her yıldız Alanya’da hayata dönüyor. Wagner Love, Ozan Tufan, Papiss Cisse... Alanya, Cisse önderliğinde birbirine sahada belinden bağlıymış gibi disiplinli oynayan bir takım.
Topun olduğu her noktada beyaz formalı oyuncu sayısı Sarı- Kırmızılı oyuncu sayısından bir fazlaydı. Eğer birbirlerine bu kadar alışkın ve bağlı olmasalar 45 ile 60 arasındaki Galatasaray baskısına dayanamazlardı. Terim, ilk yarı soyunma odasına 2-1 geride girince senaryoyu Belhanda üzerinden ilerleterek tempoyu çok yükseltti. Bu plan ikisi Belhanda’dan 3 çok net şutla Alanya kalecisini baskı altına aldı. Fakat sonraki şutlar savunma duvarına atıldı.
Galatasaray topu her pozisyonda Belhanda’yla buluşturmak için çabalayınca top kayıpları ölümcül sonuçlar doğurdu. Belhanda ve arkadaşları Baskıyı artırdıklarını düşündükleri anda tipik bir hızlı Alanya dağıldı, Pektemek’in golü ise hezimetin tescili oldu