SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

14 yaşında kaçak gitti şimdi herkes onu konuşuyor!

İtalya Seria A'da oynanan ve Bologna'nın Inter karşısında 2-1 galip ayrıldığı mücadeleden sonra İtalyan basını 18 yaşındaki Musa Juwara'yı konuşuyor.

İtalya Serie A kulüplerinden Bologna'nın 18 yaşındaki golcüsü Musa Juwara, 31. haftada oynanan İnter mücadelesinde ligdeki ilk golünü atmasının, bir rüyanın gerçeğe dönüşmesi olduğunu söyledi. Sonradan oyuna girip, gol atan Juwara "Bana güvendiği için hocama gerçekten teşekkür ederim" dedi.
Juwara, 2016'da 14 yaşındayken Gambiya'dan bir göçmen teknesiyle tek başına Sicilya Adası'na ulaşmış, daha sonra da Virtus Avigliano takımında futbol oynamaya başlamıştı.
Virtus Avigliano takımının teknik direktörü Vitantonio Summa, karısıyla birlikte bu genç göçmen çocuğunu evlat edindi. Juwara’nın yetenekleri ve gösterdiği performans kısa sürede bulundukları bölgeyi aşınca Musa Juwara önce Chievo, daha sonra Bologna takımına transfer oldu.
Genç futbolcu İtalya Seria A'da attığı ilk golün ardından yaptığı açıklamada "İlk golümü attığım için çok mutluyum, aileme ve bu yolculukta bana yardımcı olanlara adamak istiyorum. Bu benim için bir rüya ve bu günü hayatımın geri kalanı boyunca hatırlayacağım" dedi.
Bologna'nın hocası Sinisa Mihajlovic, bunun oyucunun kaderi olduğunu söylüyor. Maç sonrasında yaptığı açıklamada Mihajlovic, "İlk düşüncem Mattias Svanberg'i sağa almaktı. Sonra kendi kendime, Musa'yı (Juwara) al, dedim. Girdiğinde her zaman ortalığı karıştırıyor kimse ne olduğunu bile anlamıyordu. Ona girmeden önce gol atabileceğini söylemiştim" diyerek maç esnasında yaşananları anlattı.
Juwara'nın başarısı Şubat ayından beri Gambiya'nın yerel gazetelerinde yer alıyor. Gazeteci Momodou Bah, Juwara'nın popülerleşen bir yolu tercih ettiğini söylüyor. Gazeteci Bah'a göre, Gambiya'daki sınırlı koşullar sebebiyle genç bireyler eğitim fırsatlarına erişmekte zorluk çekiyor.
2016'da Sicilya üzerinden İtalya'ya iltica eden Juwara, Basilicata'ya yerleşmesinin ardından burada futbol oynadığı sırada Virtus Avigliano'nun teknik direktörü Summa tarafından keşfedilmişti.