SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Igor Kokoskov kimdir? Fenerbahçe’nin yeni koçu Igor Kokoskov nereli?

Fenerbahçe Beko'nun yeni koçu Igor Kokoskov 17 Aralık 1971 tarihinde doğdu. 2019 senesinden bu yana NBA takımlarından Sacramento Kings'te Asistan Koç olarak görev alan Igor Kokoskov yeni sezonda Fenerbahçe'nin baçında yer alacak. Peki Igor Kokoskov kimdir? Fenerbahçe'nin yeni koçu Igor Kokoskov nereli?

Güncellenme: 18:56, 04/07/2020
Igor Kokoskov kimdir? Fenerbahçe’nin yeni koçu Igor Kokoskov nereli?

Fenerbahçe Beko’da Başantrenör Obradovic ile yolların ayrılmasının ardından Igor Kokoskov ile anlaşmaya varıldı. NBA’de birçok takımda görev alan Igor Kokoskov’un kim olduğu ve kariyeri hakkındaki bilgiler ise merak edilmeye başlandı.

İşte Igor Kokoskov hakkındaki detaylar…

IGOR KOKOSKOV KİMDİR?

Igor Stefan Kokoškov. Sırp Basketbol koçudur. 2019 senesinden bu yana NBA takımlarından Sacramento Kings’te Asistan Koç olarak görev alıyor.

Igor Kokoskov henüz 19 yaşındayken, 1990 yılında geçirdiği trafik kazasında dizinden yaralanan ve oyunculuk kariyeri neredeyse başlamadan biten Kokoskov, 1992’de OKK Beograd’ın alt yapısında antrenörlüğe başladı. Partizan’ın genç takımındaki deneyiminden sonra ABD’nin yolunu tuttu.

NBA’de Los Angeles Clippers, Detroit Pistons, Phoenix Suns, Cleveland Cavaliers, Orlando Magic, Utah Jazz ve Sacramento Kings’de asistan koç, 2018-2019 sezonunda ise Phoenix Suns’da başantrenör olarak çalışan 49 yaşındaki Kokoskov, 2017’de kariyer patlaması yaptı. Luka Doncic’li Slovenya, 3 yıl önce İstanbul’da Avrupa Şampiyonu olurken başantrenörlük koltuğunda Kokoskov vardı.

Aynı Kokoskov, 20 Kasım 2019’da Sırbistan Milli Takımı’nın başına geçti. 2004-2005 yıllarında Zeljko Obradovic’in yardımcısı olarak (o dönemki adıyla) Sırbistan Karadağ'da yardımcı antrenör olarak görev yapan deneyimli çalıştırıcı, 2008-2015’te de Gürcistan Milli Takımı'nda başantrenördü. Kokoskov, OKK Beograd’dan (23 yıl) sonra kariyerinde ilk kez Avrupa’da bir kulüp takımını çalıştıracak.