SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

WNBA yıldızı Maya Moore hedefine ulaştı! 50 yıl ceza almıştı, tahliye edildi!

WNBA'in MVP seçilen yıldızı Maya Moore, hedefine ulaştı. Hukuk alanında siyah hakları adına çalışmak için basketbola ara veren Moore, haksız şekilde 50 yıl hapis cezası alan Jonathan Irons'ın 22 sene sonra tahliye edilmesinde büyük rol oynadı.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 11:30, 02/07/2020
WNBA yıldızı Maya Moore hedefine ulaştı! 50 yıl ceza almıştı, tahliye edildi!

WNBA’in süper yıldızlarından Minnesota Lynx oyuncusu Maya Moore, 2019 senesinde basketbola ara verdiğini açıklamış ve hukuk alanında çalışmalarda bulunacağını açıklamıştı.

Moore’un amacı avukat olup henüz 18 yaşındayken haksız bir şekilde 50 sene hapis cezası alan Jonathan Irons’ı içinde bulunduğu esaretten kurtarmaktı. 2019 sezonunda spora ara veren Moore, Ocak ayında 2020 sezonunda da spora geri dönmeyeceğini açıklamış ve sevenlerini şaşırtmıştı.

Şu anda 40 yaşında olan Irons, Çarşamba günü Missouri'de bulunan ceza evinden Moore’un çabaları ile tahliye edildi. 18 yaşında hırsızlık ve ev sahibini öldürmeye teşebbüs iddiasıyla 50 sene hapis cezasına çarptırılan Irons’, yargıcın sanıkla ilgili iddiayı “en iyi ihtimalle zayıf kanıtlar” gerekçesiyle tersine çevirmesi üzerine, 22 senenin sonunda özgürlüğüne kavuştu.

HAKSIZ HÜKÜM

Ailesiyle bir araya gelen ve duygusal anlar yaşayan Irons’ın cinayeti işlediğine dair hiçbir fiziksel kanıt bulunmuyordu. Hüküm için kanıt olarak gösterilen itirafın video veya ses kaydı yoktu. Sorgulamayı yapan polis memurunun yazılı notlarının ise kayıp olduğu bildirilmişti. Irons tamamı beyazlardan oluşan bir jüri tarafından 50 yıl cezaya çarptırılmıştı. Irons, suçunu itiraf edeceği anlamına geleceği için şartlı tahliyeye başvurmayı da reddetmişti.

Moore’un Instagram’ı üzerinden paylaştığı videoda, cezaevinden çıkan Irons’ı gördüğü sırada önce dizleri üzerine çöktüğü ve ardından Irons’a sarıldığı görülüyor.

up

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Maya Moore (@mooremaya)’in paylaştığı bir gönderi ()

2014 senesinde MVP seçilen, iki kez olimpiyat şampiyonu ve 6 kez all star seçilmeyi başaran Moore, basketbola ara verdiğinde müvekkilinin adını vermemiş ve hukuk alanında siyah hakları ve özgürlük için savaşmak istediğini söylemişti.

Erkek basketbol yıldızlarına kıyasla çok daha düşük bir maaş sahibi olan Moore, sahip olduğu parayı kariyerli avukatlardan destek almak için kullandı. Yapılan itirazlar ve dava süreçleri sonunda Irons’ı özgürlüğüne kavuşturan Moore’un bu süreç sonrası basketbola dönüp dönmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

İLGİLİ HABER Maya Moore: Avukatlık yapan WNBA yıldızı! Maya Moore: Avukatlık yapan WNBA yıldızı!

Yıldız oyuncu 2020 sezonunda kenarda oturacağını açıkladığı sırada 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda da yer almayacağını belirtmişti. 31 yaşındaki oyuncunun Ocak ayında yaptığı açıklama sırasında corona virüsü henüz pandemiye dönüşmemişti.

Yayınlanma Tarihi:10:44,