SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte Fenerbahçe’nin başantrenör adayları!

Fenerahçe Beko'da Obradovic ile yolların ayrılmasının ardından başlayan başantrenör adayları arasında iki isim ne çıkıyor. SÖZCÜ yazarı Devrim Demirel, ismi geçen Sarunas Jasikevicius, Sergio Scariolo ve Andrea Trinchieri'yi değerlendirdi

SKOR ANALİZ HABER
Güncellenme: 18:58, 29/06/2020
İşte Fenerbahçe’nin başantrenör adayları!

Devrim DEMİREL / SÖZCÜ – Fenerbahçe Beko’da Genel Menajer Maurizio Gherardini’nin sözleşmesi 2 yıl uzatıldı. NBA ekipleri Toronto Raptors ve Oklahoma City Thunder’da genel menajerlik ve danışmanlık yaptıktan sonra 2014’te sarı-lacivertli kulüpteki görevine başlayan İtalyan basketbol adamı, “Obradovic önderliğinde geçen harika 7 sezonun ardından yeni bir sayfa açıyoruz. Hepimiz bu yeni meydan okumaya ve maceraya hazır olmalıyız” açıklamasıyla değişime vurgu yaptı.

Gherardini ile sözleşme yenilenmesinin ardından gözler Obradovic’ten boşalan koltuğa çevrildi. Bu koltuk için 3 aday öne çıkıyor: Sarunas Jasikevicius, Sergio Scariolo ve Andrea Trinchieri. Son anda bir sürpriz olmazsa yani Fenerbahçe yönetimi sağ gösterip sol vurmazsa, takımın başına bu 3 isimden biri geçecek. Litvanya medyasının iddiasına göre Jasikevicius, Sırp medyasının iddiasına göre ise Trinchieri, İspanyol medyasının iddiasına göre ise Scariolo Fenerbahçe’ye yakın.

SÖZCÜ Skor, bu 3 adayı masaya yatırdı:

Sarunas ‘Saras’ Jasikevicius:

Litvanyalı basketbol efsanesinin, Fenerbahçe’ye gelmek için Gherardini'nin kalmasını şart koştuğu biliniyor. Bu şart gerçekleşmiş gibi görünüyor. 44 yaşındaki Jasikevicius, 2011’de formasını da giydiği Fenerbahçe camiasını yakından tanıyor. Obradovic’in de işaret ettiği isimlerden biri olan Saras’ın en ciddi talibi Barcelona.

Yeniden başlayan İspanya Ligi’nde tek maçlık final, Barcelona ile Baskonia arasında oynanacak. Katalan devinin başantrenörü Svetislav Pesic için takımda kalma şartlarından biri şampiyonluktu. Ancak yaşının 70 olması ve kan değişimi isteği, Pesic’in Barça’daki günlerinin sayılı olduğunu gösteriyor.

Barcelona ile Fenerbahçe arasındaki tercihini İspanya’dan gelecek haberlere göre yapacak olan Jasikevicius, düşük bütçeli Zalgiris’e iyi basketbol oynatmasıyla öne çıkıyor ancak bunun temelinde ‘Litvanya ekolü’ yatıyor. Daha yüksek bütçeli takımlarda daha iyi işler yapabileceğini söyleyenlerin sayısı hayli fazla.

Sergio Scariolo:

59 yaşındaki İtalyan çalıştırıcıyı herkes İspanya Milli Takımı’ndaki başarılarından tanıyor. Avrupa’nın kalburüstü çalıştırıcılarından. Gherardini’yi yakından tanıyor olması, Fenerbahçe için önemli bir faktör. Halen NBA ekibi Toronto Raptors’ta asistan koç. İyi bir proje, Scariolo’yu Fenerbahçe’ye getirebilir.

En büyük özelliği, yıldızlarla dolu kadrolardan bir takım yaratması. Elindeki malzemeyi çok iyi kullanmasıyla ve yıldızlara taviz vermemesiyle tanınıyor. Onu Jasikevicius ve Trichinieri’den bir adım öne çıkaran özelliği, tecrübesi.

2014’ten beri kulüp takımı çalıştırmaması dezavantaj gibi gözükse de Gherardini-Scariolo ikilisi, Fenerbahçe Beko için ideal bir ikili gibi görünüyor.

Andrea Trinchieri:

Cantu, Yunanistan Milli Takımı, UNICS Kazan ve Bamberg’den sonra, Obradovic’in adının özdeşleştiği, basketbolcu fabrikası Partizan’da büyük tecrübe kazandı. Sınırlı bütçelerle iyi takım kurması, takım kimyasını iyi oluşturması ve doğru basketbol oynatmasıyla tanınıyor. 51 yaşındaki İtalyan koça en büyük eleştiri, çalıştırdığı takımların son dakikaları kötü oynayıp kaybettiği maçlar yüzünden geliyor. Trinchieri’nin İtalyan, yani Gherardini’nin vatandaşı olması, onu tercih olarak öne çıkabilir.

Partizan Başkanı Ostoja Mijailovic’in şu sözleri, Fenerbahçe’nin teklifini doğrular nitelikte: “Önümüzdeki sezon oyuncular için kullanacağımız bütçe ve stratejimizi belirledik. Andre Trinchieri'yi kadroda tutmak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Maalesef Partizan, diğer kulüpler kadar güçlü bütçelere sahip değil ve finansal anlamda bu takımlarla mücadele edemiyor.”

Deneyimli koçun Fenerbahçe camiasını memnun edecek çok önemli bir özelliği de var: Atatürk hayranı olması. Trinchieri’nin şu sözleri, onu sarı-lacivertli taraftarların gözünde ayrı bir yere oturtabilir:

“Annem bana 8-9 yaşındayken Atatürk'ü anlatırdı. 40 yıldır tanıyorum. Atatürk’ü okumaya ve izlemeye başladım. Atatürk'ün bu ülke için yaptıklarını kimse ortadan kaldıramaz. Ben tarihi çok severim ve geçen yüz yıldaki savaşlar hakkında çok kitap okurum. Türkiye'de olanları çok iyi bilirim. Atatürk iki savaş arasında bir dönemdeydi. Tüm Avrupa için inanılmaz zor bir dönemdi. Yani bana inanın, orada olmamama rağmen söylüyorum. Onun yaptıklarını şimdi kim yapabilir? Kimse. Hiçbir ülkede!”

Trinchieri’nin Fenerbahçe dışındaki en büyük talibi ise Bayern Münih. Alman devinin, 20 milyon Euro’ya yaklaşan bütçe ile İtalyan koçun aklını çelebileceği belirtiliyor.

Yayınlanma Tarihi:16:40,