SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarlarından Fenerbahçe Yeni Malatyaspor maçı değerlendirmesi

Süper Lig'in 29. haftasında oynanan ve 3-2'lik Fenerbahçe galibiyeti ile biten Fenerbahçe - Yeni Malatyaspor maçının ardından spor yazarları ve yorumcuları çarpıcı ifadeler kullandı.

F.Bahçe’nin “virüslü” galibiyeti - Ercan Güven(Milliyet) | Fenerbahçe Kadıköy’de maçın üçte birini on kişi oynayan Malatyaspor’u zor güç, ıkına sıkına 3-2 yendi. Peki, Malatyaspor’u 10 kişi bırakan neydi? Bir tür “pandemi”!.. Evet; Covit-19 değil ama ondan çok daha eski ve inatçı bir virüs… Anadolu takımlarını kırıp geçiren, bulaştığında penaltı veya kart semptomları gösteren, bir türlü yok edilemeyen “kayırma” virüsü.
Bu kez Kadıköy’de hakemin düdüğünden fırladı. Malatyaspor’u enfekte etti. Malatyasporlu Gökhan atıldı. Daha da acısı bu “bulaşa” ununu elemiş 40’ına merdiven dayamış, sportif direktör olmuş “haksızlığa tahammül edemeyen”(!) Emre’nin sebep olduktan sonra üç maymunu oynamasıydı. Malatyaspor’a yazık, Fenerbahçe’ye ayıp yazar bu galibiyet.
Fenerbahçe'ye 10 dakika yetti - Bahadır Çokişler (Sözcü) | Karşılaşmanın son 10 dakikası keyif verdi demek yanlış olmaz. Eğer Fenerbahçe son 10 dakikadaki ekip anlayışını sergilemiş olsaydı fark bile atabilirdi.
Fenerbahçe maçı bırakmadı demek kadar aslında acı bir durum yok. Malatya karşısındaki performansını 90 dakika için değerlendirmek maçı anlatmamıza izin vermez. Biz iyisi mi son 10 dakikaya bakalım. O evinde yan bakılmayan, hırslı oyuncuları kadrosunda barındıran Fenerbahçe artık yok. Kalede güven vermeyen, defansı sıkıntılı, sıradan takımların bile üstüne gittiği bir takım görüntüsü vardı. Beraberlik golünü yedikten sonra uyandı ve bir daha uyumadı.
Gustavo büyük futbolcu. Kimse kusura bakmasın takımda tek ayakta kalan o... Tecrübeli oyunculardan kurulu bir kadro olmayınca böyle oyuncular sahne alıyor.
Seyircisiz oynamak bir başka zulüm... Açıkçası pandemi sonrası futbolcular sakatlık belasından dolayı kendilerini zorlayamıyor. “Bu lig bitse de yeni sezon için hazırlıklara başlasak” diye iç geçiriyorlar.
Malatya rakibinin Fenerbahçe olduğunu anlamıştır. Fenerbahçe hafifsenmez, bu sezon durumu kötü olabilir ama evinde yenilmez. Futbolcu kalitesi düşük olsa bile formanın asaleti büyüktür. Bu da iyi bir ders olmuştur.
Bitse de kurtulsak - Faik Çetiner (Fanatik) | Aslında maç kümede kalma çabasındaki Malatya için daha önemliydi. Fenerbahçeliler’in ise akılları başka yerdeydi. Onlar bu yılı bırakmış, geleceği merak ediyor ve düşünüyorlardı. Bir özet yapalım; kaleci Altay kalsa, yedeği kim olacaktı? Sağ ve sol bekler için papatya falı açılır mıydı? Serdar Aziz, sık sık sakatlanır ve Fallette’e mecbur kalınır mıydı? Yeni bir Emre Belözoğlu bulunur muydu? Mehmet Ekici ve Deniz Türüç’e güvenilir miydi? Alper, Tolga, Tolgay, Jailson, takımda kalır mıydı? Kafadaki sorular bunlardı.
Maç mı? Fenerbahçe için son 20 dakikada rakibin 10 kişi kalışı ve Emre Belözoğlu’nun oyuna girmesiyle maçı çözdü. Hem de ne çözmek! Önce öne geçti, sonra geriye düştü ama 90+6’da galibiyetle tanıştı. Galibiyete rağmen eminim ki Fenerbahçeliler, ‘Bu lig bitse de kurtulsak’ diyorlardır.
İzlemesi zor oyun - Mehmet Demirkol (Fanatik) | Fenerbahçe çok ağır, çok plansız hücum ediyor. Hiçbir oyun ezberleri yok. Töre oyundan atılana kadar net bir pozisyona girmeden sadece tek isabetli şutla oynadılar. İzlemesi gerçekten zor bir oyun bu. Yorumlamak ise çok sıkıcı. Temel sorun alan boşaltmakta ve pas vermekte hep bir an geç kalmanın sonucunda ortaya çıkan kümülatif zaman.
Fenerbahçe 6-7 saniyede kat edeceği boş alanı saliselerle geç kaldığı ve rakip oraları doldurduğu için 1 dakikada ve tehdit yaratmadan kat ediyor. Sonra topu kaybediyor, geri koşuyor. Zaman ve enerji kaybı. Ayrıca rakip yürekleniyor. Futbolda 1. ve 2. bölge ezbere oynama 3. bölge ezber bozma yeridir.
1 ve 2’de doğaçlama 3’te hareketsiz olunca iş yürümüyor. Dün Emre’nin oyuna girişi sonrası Töre’nin atılışıyla bu sıkıntı biraz olsun çözüldü belki. Ve geri dönüş de umut verici. Ama eksik Malatya’ya karşı geri düşüşün sebeplerini iyi anlamadan gelecek sezonu kuramazsınız. Fenerbahçe 1 ve 2. bölgede bir oyun ezberi olmadığı için yaşadı bunu.