SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Konyaspor maçı için yazarlar ne dedi?

Spor yazarları, Beşiktaş'ın sahasında Konyaspor'u 3-0 mağlup ettiği karşılaşmayı değerlendirdi.

Lemi Çelik - Sözcü

Beşiktaş'ta Sergen Hoca, hücum futbol anlayışını taktik olarak da sahada oturtmak istiyor. Sistemi 4-1-4-1 olarak kurguladı. Atiba'yı öndeki dörtlünün içine koydu. 8 numara gibi kullanmak istedi. Zaman zaman da ön liberoda görevlendirdi. Atiba, bir Alex, Hagi ve Şota gibi Türk futboluna adını yazdırmış en önemli yabancı sporcularımızdan bir tanesidir.
Sergen'in bir diğer taktik anlayışı ise hücumda Diaby, N'Koudou ve Burak Yılmaz arasındaki pas yüzdesini artırmak hücumda çok iyi genişlik yapmak ve yapılan verkaçlarla dar alanda ceza sahasına sızmalarla pozisyon ve gol üretmekti. Bu müsabakada bu taktiğin çok başarılı olduğunu gördük.
Bilal Meşe - Milliyet

Valla, Konyaspor on kişi kalmasaydı, yine değişen bir şey olmayacaktı. Elbette kapalı savunmaları bu oyunda açmak zordur. Ne var ki, Beşiktaş, tekniği yüksek oyuncu sayısı bir hayli fazla, kısa paslarla adamın başını döndürürler, kimi tutacağınızı şaşırırsınız!
Örneğin Burak Yılmaz’a sıkı markaj yaptınız, o kaçtı, siz kovaladınız, tamam. Ama adam golcü kardeşim golcü, yeter ki pozisyon bulsun. 40’da attığı bazuka gol tipik bir Burak Yılmaz klasiğiydi. Burak sadece golcü değil, ofansta sağa-sola deplasa oluyor, arkadaşlarına koridor açıyor, asistler yapıyor yetmez mi? Diaby sahne aldı, şık bir golle ilk yarının skorunu belirledi.
Konyaspor, ikinci yarıda savunmada risk aldı, ofansa döndü. Ne var ki günün başarılı ismi Burak Yılmaz, Lens’e harika bir asist yaptı, tecrübeli futbolcu farkı üçe çıkarırken Konyaspor’u da kaderiyle baş başa bıraktı.
Deniz Çoban - Fanatik

Sezonun flaş hakemi Zorbay Küçük’ün yönettiği maç, tartışmalı pozisyonlara sahne oldu. Maçın 15. dakikasında Hadziahmetovic’in Lens’e faulüne hakem sarı çıkarttı. Doğru bir VAR müdahalesi ile kartın rengi kırmızıya döndü. Konyasporlu oyuncunun rakibine müdahalesi yaralayıcıydı. Kramponunun vidalarıyla, rakibinin bilekten daha üst bölgesine acımasız bir darbede bulunmuştu.
Vida geriden hız alarak, kramponun vidaları rakibe dönük, Milosevic’in bileğinden daha üst bölgeye yaralayıcı bir darbede bulundu. Her ne kadar Vida topla oynamış olsa bile bu rakibe yönelik acımasız darbeyi hoş görmemize yetmez. Bu dakikada Vida kırmızı kart görmeliydi.
Serkan Akcan - Fanatik

Sorunlu bir sezon geçiren Beşiktaş, Konya galibiyetiyle lig üçüncülüğü yarışını yeniden alevlendirdi. Sergen Yalçın, Antalya mağlubiyetinin ardından elindeki kadrodan müthiş verim almaya başladı. Bir kere Burak Yılmaz diye de bir gerçek var.
Beşiktaş’ın bu sezon en dominant performansı yine açık ara Burak Yılmaz’a ait. İki haftadır sezonun suskunlarını konuşturdu, Diaby, N’Koudou ve Lens’i hayata döndürdü. Dün gece de harika bir gol attı, Diaby ve Lens’e de attırdı. Beşiktaş kadrosunda Sergen Yalçın ve Burak Yılmaz rekabetin içinde kalmak istiyor ve onlar istedikçe bu takım ilk 3’e oynar. Ama yeter mi o bilinmez.