SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Manchester City Burnley maçında uçurulan pankarta büyük tepki: Utanç içindeyiz

Premier Lig bu hafta yeniden başladı. Lig'e Manchester City Burnley maçı oynanırken stat üstünde uçurulan pankart damga vurdu. Burnley taraftarlarının söz konusu eylemine en sert tepki Burnley oyuncusundan geldi

Dün gece Manchester City Burnley Premier Lig karşılaşması oynanırken Etihad Stadı'nın üstünde Burnley taraftarları tarafından uçurulan pankarta Burnley kulübünden tepki geldi. Bir uçağın arkasına takılan pankartta "Beyaz hayatlar önemlidir-Burnley" yazdığı görüldü.
Olay, tüm oyuncuların maç başlamadan önce ırkçılığa ve polis şiddetine karşı diz çökerek Black Lives Matter (Siyah hayatlar Önemlidir) hareketine destek vermesinin hemen ardından gerçekleşti.
Burnley konuyla ilgili bir soruşturma başlatıldığını açıkladı.

"Burnley Futbol Kulubü, The Etihad Stadyumu üstünde uçurulan ofansif pankarttan sorumlu olanları kınamaktadır. Şunu açıkça belirtmeliyiz ki, bunu yapanların stadımız Turf Moor'da yeri yoktur."
"Bu eylem kulübümüzün temsil ettiği değerleri yansıtmamaktadır. Sorumluların bulunması için yetkililerle işbirliği yapacağız ve söz konusu kişilere ömür boyu yasak getireceğiz."
"Kulübümüz tüm cinsel yönelimlerle, dinlerle ve inançlarla birlikte çalışmanın gururunu taşır ve ırkçılığın her türlüsüne karşı çıkar. Premier Lig'in Black Lives Matter hareketinin tamamen arkasındayız, oyuncularımız ve personelimiz de City maçından önce isteyerek diz çökmüştür. Premier Lig'den, Manchester Cityden ve Black Lives Matter hareketini duyurmaya çalışanlardan özür dileriz."
Premier Lig yıldızları, sezon yeniden başladığından bu yana arkasında Black Lives Matter yazan tişörtler giymişti. Hareket, ABD'de polis Derek Chauvin'in George Floyd'u öldürmesinden sonra tüm dünyaya yayılmıştı.
Maçın ardından konuşan Burnley savunmacısı Ben Mee, "Utanıyorum, utanç içindeyim. Olayın anlamını hiç kavrayamamışlar. Soyunma odasındaki arkadaşlarım o pankartı gördükleri için utanıyor. Biz bu değiliz. O bir grup taraftarımız bizim yapmaya çalıştığımız şeyin anlamını tamamen kaçırmış. Bu insanlar 21. yüzyıla gelmeli ve kendilerini eğitmeli. Birçoğumuz gibi."
Diz çökme eylemi ırkçı polis şiddetine karşı ilk kez 2016'da NFL yıldızı Colin Kaepernick tarafından başlatılmış, oyuncu sonrasında hiçbir NFL takımından kontrat alamamıştı.
Karşılaşmada Manchester City, Burnley'i 5-0 yendi. City, 22. dakikada Phil Foden'in golüyle 1-0 öne geçti. Manchester City, Riyad Mahrez'in 43. ve 45+3. dakikalarda attığı gollerle ilk yarıyı 3-0 önde kapadı. City, David Silva'nın 51. dakikada attığı golle skoru 4-0 yaptı. Guardiola'nın öğrencileri, 20 yaşındaki genç yıldızı Foden'in 63.'te attığı golle sahadan 5-0 galip ayrıldı.