SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rıdvan Dilmen’den gözlemci eleştirisi: Böyle saçma şey olur mu?

Rıdvan Dilmen, NTV'de yayınlanan Yüzde 100 Futbol programında Beşiktaş'ın Denizlispor'u 5-1 mağlup ettiği karşılaşmayı değerlendirdi. Dilmen, siyah-beyazlıların futbolunu ve teknik direktör Sergen Yalçın'ın hücumu benimseyen oyununu överken, TFF'nin gözlemciler hakkında aldığı karara da eleştiri getirdi!

"Gökhan, Ruiz, Rıdvan, Elneny, Atiba, Ljajic, Burak, Nkoudou, Diaby, Boyd herkesin gol pozisyonu var. Sergen Hoca 'Hücuuum' diyor. Elbette defans da diyordur ama görünen bu"
"Sergen hocanın kafasında anladığım kadarıyla Caner yok. Rebocho gitti, Rıdvan üzerinden gidecek. Roco'nun Beşiktaş'ta işi zor. Ruiz de ağır ama akıllı bir stoper. Vida'nın ayağı kötü değil, havası da fena değil ama ne yapıp edip bir atlet bulması lazım Sergen hocanın"
"0-0, 0-2 hiç fark etmiyor Sergen hoca için. Bu şekilde yaparak bir de elinizde kontrolü de alırsanız tüm lige hükmedersiniz. Tıpkı 4 yıl şampiyon olan Galatasaray gibi. Sergen hoca bu ayarı yaparsa, Ruiz'in yerine solak ama çabuk birini daha bulsalar emin olun 8-10 puan fark eder"
"Beşiktaş akıllı iş yaparsa, seneye Türkiye'nin en çok gol atan takımı olur. Tabii erken şimdi. Bu sezon da ligin en çok gol atan takımı olabilirler"
"Rıdvan'ı beğendim, adını da beğendim kendini de ama orada yalnız bırakmazlar. Bırakmamaları da lazım. Doğru şekilde fırsat buluyor."
"Beşiktaş ikinci bölgenin arkasına hızlı geçişi engellemesi lazım savunma anlamında. Bunu da yapabilmek için bilerek oynayan oyuncular lazım. Atiba ve Elneny'i ne yapıp edip cepte tutmaları gerekiyor. Tecrübeli oyuncularla kontra yemezsiniz. Sergen hoca doğru yolda, eksikleri var o da oyuncu yapısından kaynaklanıyor. Oyuncuya göre mi oyuna göre mi oynanmalı diyip bunu tercih etti."
"Beşiktaş'ın transfer politikalarını bilemiyorum. 88-89 sezonunda Veselinovic'in bize dediği sadece "topa gidin" idi. Biz sürekli hücum eden takımdık. Ben, Aykut, Oğuz, Hasan Vezir sürekli hücumdaydık. Arkadakilerin işi zordu, gol rekoru geldi. Zaaflarımız vardı ama kaybedeceğimizi düşünmeden oynuyorduk. Sergen hoca da bunu vermeye çalışıyor"
"Futbol federasyonundan hiç gündemde olmayan bir ricam var. Hakemler, yöneticiler, basın yaklaşık 300 kişi giriyor maça. Gözlemci şu sebeplerle maça gitmiyor. Gözlemciler maçlara gitmiyor mesela. Benim izlediğim gibi uzaktan gözlüyorlar. Gözlemcinin raporları önemli değil mi, ama evde açıyorlar evde demek ki."
"Gözlemcilerin maçlara gitmemesinin sebebi nedir, bunu bilmek istiyorum. Hakemle ilgili performansları değerlendirecek kişiler maçta yok. Televizyon bozuldu, elektrik kesildi bitti. Böyle saçma şey olur mu?"
"Geri pas işinde nasıl hata yaptım ben mesela. Rezil oldum, rezil olmadım gerçi Allah korusun da yanıldım sonuç olarak. Gözlemci statta olacak hem TV'den hem de canlı olarak statta izleyecek. Hakemlere evden gözlemcilik olmaz"
"Burak Yılmaz bir silah. Bir anda mermiyi atar kazanırsın. Kuvvetli olduğu zaman Fransa'yı hatırlayın yerle bir etti. Önümüzdeki yıl da bu sezonkinden daha çok atar. İyi kaptanlık da yapıyor. Atiba ile birlikte güzel idare yapıyorlar sahada. Özellikle kulüplerin böyle zor dönemlerinde kaptanlık önemli."
"Beşiktaş ikinci bölgenin arkasına hızlı geçişi engellemesi lazım savunma anlamında. Bunu da yapabilmek için bilerek oynayan oyuncular lazım. Atiba ve Elneny'i ne yapıp edip cepte tutmaları gerekiyor. Tecrübeli oyuncularla kontra yemezsiniz. Sergen hoca doğru yolda, eksikleri var o da oyuncu yapısından kaynaklanıyor. Oyuncuya göre mi oyuna göre mi oynanmalı diyip bunu tercih etti."
"Beşiktaş'ın transfer politikalarını bilemiyorum. 88-89 sezonunda Veselinovic'in bize dediği sadece "topa gidin" idi. Biz sürekli hücum eden takımdık. Ben, Aykut, Oğuz, Hasan Vezir sürekli hücumdaydık. Arkadakilerin işi zordu, 103 gol rekoru geldi. Zaaflarımız vardı ama kaybedeceğimizi düşünmeden oynuyorduk. Sergen hoca da bunu vermeye çalışıyor. Sergen Yalçın bunu oynatan tek teknik adam"