SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Premier League’de skandal hata üzerine flaş yorum: ‘VAR’ın eli kolu bağlı!’

Premier League'de Aston Villa'nın Sheffield United'ı konuk ettiği maçta Sheffield'ın çizgiyi geçen topu, gol çizgisi teknolojisi pozisyonu süzemedi için gol değeri kazanmadı. Pozisyonun tekrarında topun çizgiyi geçtiği net bir şekilde görülürken Hawk Eye firması özür diledi. Liverpool efsanesi Jamie Carragher ise pozisyona farklı bir yorum getirdi. Carragher, "VAR'ın eli kolu bağlı şeklindeki düşünceme geri dönüyorum. 'Sadece bunları yapabiliriz' diyorlar. Gol çizgisi teknolojisi diyorlar ama VAR'dakiler kulaklıktan ulaşamıyor bu kişilere" dedi.

Corona virüsü nedeniyle 100 günlük bir aranın ardından Premier League'de heyecan yeniden başlarken ilk maçta Aston Villa, Sheffield United'ı konuk etti. Maça damga vuran olay ise ilk yarının son anlarında yaşanan bir skandal oldu.
İlk yarının son anlarında Ollie Norwood'un kullandığı frikikte kaleci Orjan Nyland topu kurtardı ancak çizgide takım arkadaşı Keinan Davis ile çarpışarak topla beraber kalenin içine girdi.
HAKEME TİTREŞİM GİTMEYİNCE...

Gol çizgisi teknolojisinin kullanıldığı Premier League'de topun çizgiyi geçmesi halinde hakemin koluna gelen titreşim bu pozisyonda gelmeyince Micheal Oliver da pozisyonu Sheffield oyuncularının itirazlarına rağmen devam ettirdi.
Pozisyonun tekrarında topun çizgiyi geçtiği net bir şekilde görülürken gerçek maçın ardından ortaya çıktı. Gol çizgisi teknolojisini sağlayan Hawk Eye (Şahin Gözü) forması yaşanan aksaklıktan dolayı özür diledi.
Hawk Eye'ın açıklamasına göre sistemde herhangi bir çalışmama durumu olmadığı ancak büyük bir tesadüf ve talihsizlik sonucu kale çizgisini izleyen yedi kameranın tamamının açışının kaleci, direkler ve oyuncular tarafından kapandığı belirtildi.
"9 binin üzerinde maçta ilk kez böyle bir şey yaşandı" diyen ve özür dileyen Hawk Eye'ın açıklamasının ardından Liverpool efsanesi ve İngiltere'nin önemli futbol yorumcularından Jamie Carragher konuya farklı bir bakış açısı getirdi.
'VAR'IN ELİ KOLU BAĞLI'

Carragher Sky Sports'a yaptığı açıklamada, "VAR'ın eli kolu bağlı şeklindeki düşünceme geri dönüyorum. 'Sadece bunları yapabiliriz' diyorlar. Doğru karara nasıl ulaştığının bir önemi yok. Gol çizgisi teknolojisi diyorlar ama VAR'dakiler kulaklıktan ulaşamıyor bu kişilere. Teknolojinin başındakilerle konuşamıyorlar mı yani?
Tüm bu protokollerin yerine 'Tamam, bir hata yaptınız bir devreye giriyoruz' demelilerdi" diye konuştu.
Fotoğraflar: Reuters