SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kobe Bryant kazasındaki pilot alçaldığını değil yükseldiğini sanmış!

Kobe Bryant ve 8 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasının bin 700 sayfalık raporu açıklandı. Rapordaki inanılmaz detaylar dikkat çekti.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 15:54, 18/06/2020
Kobe Bryant kazasındaki pilot alçaldığını değil yükseldiğini sanmış!

26 Ocak’ta Kobe Bryant’ın da içinde bulunduğu helikopter kazasındaki pilotun; içinde bulundukları yoğun sis esnasında alçaldıklarını değil, yükseldiklerini sandığı ortaya çıktı.

Çarşamba günü açıklanan belgelerde pilot Ara Zobayan’ın hava trafiği kontrol ekibine telsizden 4 bin fite çıkmakta olduklarını söylediği görülüyor. Bu şekilde bulutların üzerine çıkmaya çalışan pilotun aslında helikopterin çakıldığı bölgeye yaklaştığı belirtildi.

Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu tarafında yapılan açıklamada Zobayan’ın durumu yanlış saptadığını ve düşük görüş mesafesinde bunun yaşanabileceğini söyledi. Uzmanlar ayrıca pilotun çarpışmaya kısa bir süre kala rulmanını kaybettiğini söyledi.

Bin 700 sayfalık raporda uzmanlar bir sonuç belirtmedi. Yaşanan kazada Bryant, kızı Gianna ve Zobayan ile birlikte 6 kişi daha hayatını kaybetmişti. Kalkıştan 45 dakika kadar önce pilot Zobayan, hava durumunun normal olduğunu belirtmişti.

İLGİLİ HABER Vanessa Bryant kaza fotoğraflarını çeken polisleri mahkemeye veriyor Vanessa Bryant kaza fotoğraflarını çeken polisleri mahkemeye veriyor

John Wayne Havalanı’ndan yerel saatle 09:00’da kalkan helikopter her zaman olduğu gibi Gianna ve arkadaşlarını Kobe Bryant’ın sahip olduğunu basketbol akademisindeki maça götürüyordu.

Island Express Helicopters’ın Başkan yardımcısı Whitney Bagge bir süre sonra endişelenmeye başladıklarını, “Normal şartlarda 9’da havalanan helikopter 09:45 gibi burada olurdu. Bu yüzden telsizden Ara’ya ulaşmaya çalışıyordum. Sürekli hattı yeniliyor ve bozuk olması için dua ediyordum” sözleriyle ifade etmişti.

Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu, Sikorsky S-76 model olan helikopterde herhangi bir mekanik arza olmadığını açıklamıştı.

Yayınlanma Tarihi:10:52,