SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Premier League 100 gün sonra geri döndü! Maça ‘gol çizgisi’ damga vurdu!

Corona virüsü nedeniyle askıya alınan Premier League 100 gün sonra yeniden başladı. Tarihin ilk seyircisiz Premier League maçı olan Aston Villa-Sheffield United karşılaşmasına Covid-19 önlemleri kadar, ırkçılık karşıtı mesajlar da damga vurdu. Müsabaka 0-0 sona erdi. Sheffield United'ın pozisyonun tekrarında çizgiyi geçtiği görülen bir topu, gol çizgisi teknolojisi pozisyonu süzemediği için gol değeri kazanmadı. Firma özür açıklaması yaptı.

Corona virüsü nedeniyle askıya alınan Premier League, 100 günlük aranın ardından yeniden sahaya döndü. Heyecan Aston Villa'nın Sheffield United'ı konuk ettiği karşılaşmaya başlarken gözler bu maça çevrildi.
0-0 sona eren karşılaşmada konuk ekip Sheffield United'ın pozisyon tekrarında çizgiyi geçtiği görülen bir topu, gol çizgisi teknolojisi çalışmadığı için gol değeri kazanmadı!
Gol çizgisi teknolojisini sağlayan Hawk Eye, yaşanan aksaklıktan dolayı özür diledi. Hawk Eye, kameraların görüş açısının oyuncuların konumu nedeniyle kapandığını ve böylesi bir durumun 9 binin üzerinde maçta ilk kez başlarına geldiğini ifade etti.
Premier League'in alacağı önlemler merak edilirken karşılaşmaya önlemler kadar ırkçılık karşıtı mesajlar da damga vurdu.
Beyaz bir polisin dakikalarca diziyle boynuna bastırması sonucunda hayatını kaybeden siyah ABD vatandaşı George Floyd'un ölümü sonrası alevlenen ırkçılık karşıtı protestolar, bu maça da taşındı.
Müsabaka öncesi futbolcular sahaya üzerlerinde Black Lives Matter (Siyah Hayatlar Önemlidir) yazılı tişörtlerle çıktı.
Başlama vuruşu öncesinde tüm futbolcular ve hakem Michael Oliver orta yuvarlakta diz çöktü ve bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
Premier League'de alınan karar neticesinde formalarda futbolcuların isimleri yerine de Black Lives Matter yazısı yer aldı.
Güçlü bir ırkçılık karşıtı mesaj veren Premier League'in pandemi hakkında aldığı önlemler de merak konusuydu. Irkçılık karşıtı saygı duruşunun ardından sağlık çalışanları ve corona virüsü nedeniyle hayatlarını yitirenler için de bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Topların ve kale direklerinin dezenfekte edildiği görülürken maç öncesi seremonisi de sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapıldı.
Takımlar sahaya ayrı ayrı çıktı, seremonide oyuncular arasında iki metre mesafe vardı ve tokalaşma yapılmadı. Ayrıca saha kenarına fazladan toplar koyulurken top toplayıcı çocuklar statta yer almadı.
Premier League tarihinin ilk seyircisiz maçında 300 personel görev aldı. Aynı zamanda IFAB ve FIFA'nın izniyle beş değişiklik kuralı diğer liglerde olduğu gibi Premier Leauge'de de yürürlüğe girmiş oldu.
Ayrıca karşılaşmayı canlı izleyen Aston Villa taraftarlarının görüntüsü stat ekranından verildi.
Fotoğraflar: Reuters