SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarlarından Beşiktaş – Antalyaspor maçı değerlendirmesi

Süper Lig'in 27. haftasında oynanan ve 2-1'lik Antalyaspor galibiyeti ile biten Beşiktaş - Antalyaspor maçının ardından spor yazarları ve yorumcuları çarpıcı ifadeler kullandı.

Sergen hoca ne yapsın? - Lemi Çelik (Sözcü) | Pandemi sürecini en zorlu yaşayan takımlardan olan Beşiktaş, Antalyaspor karşısında hiç beklemediği bir mağlubiyet aldı. Nedenlere bakacak olursak;
1)Beşiktaş'ta gördüğümüz en büyük eksiklik fiziksel olarak henüz hazır olmamasıydı. Çok yavaş ve temposuz oynayan sadece hücumda kanatları kullanmaya çalışan Beşiktaş tüm ikili mücadelelerde eksik kalırken, baskı ve pres konusunda ise fazlasıyla yetersizdi. Rakibin kontrataklarını karşılama konusunda ise oldukça başarısız olan bir Beşiktaş takımı vardı. Atiba ve Eleny rakibe pres ve baskı yapma adına doğru işleri yapamayınca Antalyaspor orta sahada kontrolü ele geçirdi.
2) Beşiktaş zihinsel olarak maça yeterince iyi hazırlanmamış. Sahada daha çok kazanmak isteyen, daha çok mücadele eden rakiple girmiş olduğu bütün mücadeleleri kazanmak isteyen bir Antalyaspor vardı. Beşiktaşlı futbolcular ise sanki bir hazırlık maçı yapıyormuş gibi performanslarının yüzde 50’sini ortaya koymasının yanında, taktik ve oyun disiplinine de sadık kalmayınca mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Özellikle Diaby, Boateng, Güven ve Boyd ortaya koydukları bu performans ile Beşiktaş’ı şampiyonluğa oynatabilecek düzeyde olmadıklarını gösterdiler.
3) Burak Yılmaz’ın yokluğu Beşiktaş’ın hücum gücünü çok düşürdü. Rakip kaleyi zorlayabilecek derin ve delici koşular yapacak bir Burak olmayınca Beşiktaş’ın, Antalyaspor kalesinde net pozisyon bulma ve üretme şansı kalmadı. Ayrıca Burak’ın oluşturduğu boş alanlara Boateng ikinci bir santrfor gibi girip pozisyon buluyordu. Burak’ın yokluğu Boateng’in etkisini de düşürdü.
4) Beşiktaş'ta Gökhan Gönül ve Caner’in, Fenerbahçe ile anlaştığını herkes çok iyi biliyor. Mevcut futbolcuların çoğundan Beşiktaş yönetimi sözleşmelerinde indirime gitmelerini istedi. Birçok futbolcu da bu indirim taleplerini kabul etmiyor. Böyle bir ortamda ve süreçte Sergen hocanın yapacağı hiçbir şey yok. Bu şartlar altında takımın mağlup olması gayet normal.
Asıl sorun bazı sözde tecrübelilerde! - Ali Ece (Fanatik) | İlk 45’te iki yeni genç oyuncu Rıdvan ve Ersin ne kadar umut vericiyse, bazı tecrübeli takım arkadaşları da o kadar umut kırıcıydı.
İlk gol öncesi Ersin karşı karşıya iyi bir kurtarış yaparken seken topta nedense Vida ve Gökhan Gönül, boştaki tek oyuncu Sinan Gümüş’ü birbirlerine havale etmeye çalıştılar. Pozisyonun en başında Vida’nın yaptığı pas tercihi de golün yenilmesinde belirleyici rol oynadı.
İkinci golde ise Vida yine anlaşılamayan bir tercih yaptı: Rakibi döndürmemek için perdeleme yapması gereken yerde, tek hamle hakkını kullanınca savunmanın zaten kırılgan olan dengesi iyice bozuldu.
Sergen Yalçın hocaya sabırlar diliyorum, bazı sözde tecrübelilerin profesyonellikten çok uzak halleri ile başa çıkmak hiç de kolay değil!
Değişen bir şey yok! - Erman Özgür (Fanatik) | Topu Beşiktaş’a bırakıp ceza sahasının önüne gömülen ve forvet hattının kalitesinin Beşiktaş’tan yüksek olduğunu bilen Tamer Tuna’nın Antalyaspor’u, ilk yarıda ne düşündüyse gerçekleştirdi.
Çabuk çıktı gol yaptı, rakibini geri koşturup pozisyon dahi vermedi. Sonuçta Antalyaspor, forvet hattının kalitesinin farkında bir oyunla galibiyeti almayı başardı.
Beşiktaş’ta değişen bir şey var mı? Takımın en iyisi yine 36’lık Atiba, forvet hattı yine üretkenlikten uzak, lider oyuncular yine acemi hatalar yapıyor. Kısaca değişen bir şey yok.