SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Efsane Çinli futbolcudan şok sözler: ‘Komünist Parti insanlıktan kovulmalı’

Çin'in eski futbol yıldızı Hao Haidong, ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanı Steve Bannon ile yakın olan kaçak milyarder Guo Wengui'nin YouTube kanalında çarpıcı açıklamalar yaptı. Haidong, Çin'de iktidarda bulunan Komünist Parti'nin görevi bırakması gerektiğini söyledi.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 11:51, 06/06/2020
Efsane Çinli futbolcudan şok sözler: ‘Komünist Parti insanlıktan kovulmalı’

1990-2000 yılları arasında Çin futbolunun büyük yıldızları arasında gösterilen ve İspanya’da yaşayan 50 yaşındaki Hao Haidong, Çin’de yasaklı olan YouTube’da gündeme oturan bir röportaja imza attı.

Efsane futbolcu, “Sanırım Çin halkı artık Çin Komünist Partisi tarafından ayaklar altına alınmamalı. Bence bu Komünist Parti insanlıktan kovulmalı. Bu, 50 yıllık hayatımda ulaştığım bir sonuç” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı Steve Bannon’a yakınlığı ile bilinen iş insanı Guo Wengui’nin YouTube kanalına konuşan Haoding’in sözleri Amerika’da gündeme oturdu.

Çin Milli Takımı’nın formasını 100’den fazla giyen ve ülkesinin 2002’de Dünya Kupası’na katılmasında büyük rolü olan Haidong, yayınlanan videoda Çin’de yeni bir federal devlet kurulması çağrısında bulundu.

Daha önce de sosyal konularda konuşan ve Çin futbolu hakkında eleştirilerde bulunduğu için “Cannon Hao” lakabı takılan yıldız isim, ilk kez Komünist Parti aleyhinde bu kadar net bir açıklama yaptı.

Videoda eşi eski badminton şampiyonu Ye Zhaoying ile birlikte yer alan Haidong’un gizlilik nedeniyle yerinin belli olmamasına dikkat ettiği görüldü.

Hao kendi hesabından yayınladığı bir başka videoda Çin’in yeni federal devletiyle ilgili bir deklarosyon okurken, 7 milyondan fazla takipçisi olduğu Weibo hesabının Perşembe günü Twitter ve benzeri platformlardan kaldırıldı.

Hao futbol kariyerine Halk Kurtuluş Ordusu’nun genç takımı için oynayarak başladı ve adım adım yükseldi.

GUO WENGUI KİMDİR?

Çin’den sürgün edilen ve ABD’de Miles Kwok ismiyle bilinen milyarder Wengui, hakkındaki rüşvet, adam kaçırma, kara para aklama, dolandırıcılık iddiaları nedeniyle 2014’te ABD’ye kaçmıştı.

Çin Komünist Partisi’ne karşı Guo Medya’yı kuran Wengui, son olarak Çin hükümetinin corona virüsünü laboratuarda ürettiğini iddia etmişti.

Yayınlanma Tarihi:11:27,