SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

NFL yıldızı Drew Brees’in açıklamasına takım arkadaşlarından sert tepki! Brees özür diledi…

NFL ekiplerinden New Orleans Saints'in 41 yaşındaki yıldız oyun kurucusu Drew Brees, Yahoo Finance'e verdiği röportajda "ABD bayrağına veya ülkemize saygısızlık yapan hiç kimseyle asla aynı fikirde olamam" dedi. Bu açıklamalara yıldız ismin Saints'ten takım arkadaşları da ve yıldız isimler de büyük tepki gösterdi ve ABD basınında olay gündeme damga vurdu. Brees daha sonra kişisel sosyal medya hesaplarından bir özür metin yayınladı.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 19:55, 04/06/2020
NFL yıldızı Drew Brees’in açıklamasına takım arkadaşlarından sert tepki! Brees özür diledi…

NFL’de New Orleans Saints forması giyen yıldız ‘quarterback’ Drew Brees, Yahoo Finance’e verdiği bir röportajda kullandığı ifadeler nedeniyle yıldız sporculardan hatta kaptanlığını yaptığı takım arkadaşlarından bile sosyal medya üzerinden çok büyük tepki gördü.

Verdiği röportajda ABD ulusal marşı esnasında diz çöken sporcular hakkında “ABD bayrağına veya ülkemize saygısızlık yapan hiç kimseyle asla aynı fikirde olamam” ifadelerini kullanınca yerden yere vuruldu.

2010’da Saints’e ilk ve tek Super Bowl zaferini yaşatan ve sadece takım için değil, hem Katrina felaketi döneminde hem de corona sürecinde şehre büyük yardımları ve katkıları dokunan Brees’in bu açıklamasına takım arkadaşlarının yoğun tepki göstermesi sorunun ne kadar ciddi olduğunun da bir işareti oldu.

Brees tepki gösteren Saints oyuncuları arasında Malcolm Jenkins, Michael Thomas ve Cameron Jordan gibi önemli isimlerin yer alması bu açıklamaların bir soyunma odası krizi yaratacağını da gündeme getirdi. NFL’de pas kategorisindeki rekorlarının neredeyse tamamını elinde bulunduran 41 yaşındaki QB’in kariyerindeki son sezonu oynaması bekleniyor. Bununla birlikte Drew Brees gün içinde kişisel sosyal medya hesaplarından uzunca bir özür metni yayınladı ve mesajının girişinde “Dostlarımdan, takım arkadaşlarımdan, New Orleans şehrinden, siyah topluluğundan, NFL camiasından ve dünkü yorumum nedeniyle üzdüğüm herkesten özür dilerim” ifadelerini kullandı.

‘Umrumuzda değil!’

Brees ile ortaklarında ligin en güçlü hücum silahlarından birine dönüşen ve 2019’da yılın en iyi hücum oyuncusu seçilen yıldız wide-receiver Thomas ise önce “Hiç bilmiyor…” paylaşımını yaptı ve 15 dakika sonra da “Senin veya bir başkasının bizimle aynı fikirde olup olmaması umrumuzda değil. Buna ne diyeceksin” dedi.

Takım arkadaşından gelen bu mesajın ardından konu gündeme damga vururken Brees, ESPN aracalığıyla bir açıklama yaptı: “Takım arkadaşlarımı seviyorum ve onlara saygı duyuyorum, ırk eşitliği ve adaleti için verdikleri mücadelede onların yanında duruyorum. Aynı zamanda bu ülke için hayatını riske atmış dedelerimin ve bunu her gün yapan sayısız kadın ve erkek askerimizin de yanında duruyorum.”

İLGİLİ HABER Dwayne Johnson Donald Trump`ın liderliğini sorguladı Dwayne Johnson Donald Trump`ın liderliğini sorguladı

‘Bazen o çeneni kapatacaksın!’

Bir diğer takım arkadaşı Malcolm Jenkins ise “Çok talihsiz çünkü seni arkadaş olarak görmüştüm, sana imreniyordum, büyük saygı duyduğum biriydin ancak bazen o çeneni kapatacaksın” dedi.

Saints kadrosuna bu sezon katılacak olan Emmanuel Sanders ise “Smh… Cahil!” şeklinde bir tweet attı. (Smh: Shaking my head. Başkası adına utandığını belirtirken kullanılan ‘Başımı iki yana sallıyorum’ ifadesinin kısaltması.)

Takımın önemli oyuncularından Cameron Jordan ise hayal kırıklığına uğradığını “Daha iyi bir müttefik ol…” şeklinde ifade ederken konuyla ilgili verdiği röportajda ise Drew Brees’in açıklamalarını tekrar tekrar izlemek istediğini ve 2017’de diz çökme konusunda Brees’le konuştuklarında Brees’in soyunma odasında konuyla ilgili olarak anlayışlı olduğunu belirtti.

Derinden yaraladı

Saints’in unutulmaz oyuncularından olan ve Bress’le Super Bowl zaferi yaşayan Marques Colston ise şu ifadeleri kullandı:

“Drew, sahada bir takım arkadaşı olarak sana hep çok büyük saygı duydum. Ancak bir siyah ve bir baba olarak yorumun beni çok derinden yaraladı. Fikrin veya bakış açın yüzünden değil, sorunun küçümsenmeye devam etmesini sürdürmen ve başkalarının problemlerine karşı duyarsız olman yüzünde.

Bir evlat yetiştirirken ona başarısız olması için tasarlanmış bu sistem içinde nasıl hareket edeceğini öğretmeye çalışmanın nasıl bir şey olduğunu bilmiyorsun.”

Drew Brees özür diledi: ‘Affınıza sığınıyorum…’

Takım arkadaşlarının bu mesajlarından bir süre sonra Drew Brees, kişisel sosyal medya hesaplarından bir özür mesajı paylaştı ve yorumlarının “farkındalık, merhamet ve empatiden yoksun” olduğunun altını çizdi ve “Bu yüzden çok üzgünüm ve affınıza sığınıyorum” dedi. Brees’in, açıklamasında takım arkadaşlarının kendisine yönelttiği eleştirilerden yola çıkarak özür dilemesi de dikkat çekti.

İşte Drew Brees’in açıklaması:

Dostlarımdan, takım arkadaşlarımdan, New Orleans şehrinden, siyah topluluğundan, NFL camiasından ve dünkü yorumum nedeniyle üzdüğüm herkesten özür dilerim.

Bazılarınızla konuştuktan sonra sebep olduğum üzüntüyü görünce kalbim parçalandı. Saygı ve birlik ile ABD bayrağı ve ulusal marşımız etrafında birliktelik hakkında konuşmaya çalışırken; düşüncesizce ve şu an ülke olarak karşı karşıya olduğumuz sorunun özünü kavrayamayan yorumlarda bulundum. Yorumlarım farkındalık, merhamet ve empatiden yoksundu. Aksine sözlerim ayrıştırıcı ve yaralayıcı oldu ve insanları benim bir nevi bir düşman olduğuma inanmaya itti. Bu gerçek olmaktan çok uzak ve kalbim ile karakterimin doğru bir yansıması değil.

Durduğum nokta şu şekilde:

“Sistematik ırksal adaletsizlik ve polis şiddetine karşı mücadelede siyah topluluğun yanında duruyorum ve fark yaratacak bir politika değişikliğinin oluşturulmasını destekliyorum.

Bütün siyah toplumun geneline yayılan ve baskı altında geçen yılları lanetliyorum ki bu baskı hala devam ediyor.

Amerikalılar olarak, ben de dahil olmak üzere, bu eşitlik için yeterince savaşmadığımızın veya gerçek anlamda siyah toplumun yaşadığı zorlukları ve acı durumu anlamadığımızın bilincindeyim.

Çözümün bir parçası olduğumu ve bu harekette siyah toplumu içerisinde bir öncü de olabileceğimin farkındayım.

Siyah bir adam olmanın veya Amerika’da siyah bir çocuk yetiştirmenin nasıl bir şey olduğunu hiçbir zaman bilemeyeceğim ancak her gün kendimi o insanların yerine koymaya ve doğru olan için mücadele etmeye çalışacağım.

Her zaman bir MÜTTEFİK oldum, asla düşman değilim.

Yorumlarımın anlaşılma şeklinden ötürü çok rahatsızlık duydum ancak bütün sorumluluğu ve mesuliyeti alıyorum. Daha az konuşmam ve daha çok dinlemem gerektiğinin farkındayım ve siyah topluluk acıları hakkında konuştuğunda hepimizin dinlemesi gerekiyor.

Bu yüzden çok üzgünüm ve affınıza sığınıyorum.”

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

I would like to apologize to my friends, teammates, the City of New Orleans, the black community, NFL community and anyone I hurt with my comments yesterday. In speaking with some of you, it breaks my heart to know the pain I have caused. In an attempt to talk about respect, unity, and solidarity centered around the American flag and the national anthem, I made comments that were insensitive and completely missed the mark on the issues we are facing right now as a country. They lacked awareness and any type of compassion or empathy. Instead, those words have become divisive and hurtful and have misled people into believing that somehow I am an enemy. This could not be further from the truth, and is not an accurate reflection of my heart or my character. This is where I stand: I stand with the black community in the fight against systemic racial injustice and police brutality and support the creation of real policy change that will make a difference. I condemn the years of oppression that have taken place throughout our black communities and still exists today. I acknowledge that we as Americans, including myself, have not done enough to fight for that equality or to truly understand the struggles and plight of the black community. I recognize that I am part of the solution and can be a leader for the black community in this movement. I will never know what it's like to be a black man or raise black children in America but I will work every day to put myself in those shoes and fight for what is right. I have ALWAYS been an ally, never an enemy. I am sick about the way my comments were perceived yesterday, but I take full responsibility and accountability. I recognize that I should do less talking and more listening…and when the black community is talking about their pain, we all need to listen. For that, I am very sorry and I ask your forgiveness.

Drew Brees (@drewbrees)’in paylaştığı bir gönderi ()

Brees’in özründen önce deneyimli oyuncuya sert eleştiriler getirenler arasında LeBron James de yer aldı. George Floyd’un öldürülmesinin ardından sosyal medyada sert tepkiler gösteren ve sıklıkla ırkçılık karşıtı paylaşımlarda bulunan LeBron James, Brees’e Twitter hesabından seslenirken “Hala şaşırtıcı mı? Değil tabii ki! Resmen, Kap’in (Colin Kaepernick) neden diz çöktüğünü hala anlamamışsın. Bayrağa saygısızlık veya vatanımızı özgür kılan askerlerimize -kayınpederim de onlardan biriydi- saygısızlıkla alakası yok” ifadelerini kullandı.

George Floyd’un yakın arkadaşı olan eski NBA yıldızı Stephen Jackson da Brees’e sert bir tepki gösterirken, NFL’de tarihin en önemli oyun kurucuları arasında gösterilen ve takımının kaptanlığını da yapan yıldız isme karşı açıklamalar yapan Saints oyuncularına da övgüler yağdırdı.

Jackson, “Michael Thomas’a selam olsun, Brees tam da böyle sorumlu tutulur. Sana bütün touchdown paslarını atması umrumda değil. Yaptığı açıklamanın sorumluluğunu göster ona. Kötü zamanlamaydı Drew Brees. Kötü zamanlama kardeşim. New Orleans için oynuyor ve New Orleans’ta yaşıyorsun. New Orleans’taki tüm siyahiler seni destekliyor. Drew Brees zamanlama konusunda daha hassas olmalısın. Böyle aklına estiği gibi konuşamazsın” dedi.

İLGİLİ HABER Stephen Jackson, George Floyd`un kızının tüm sorumluluklarını üstlendiğini açıkladı Stephen Jackson, George Floyd`un kızının tüm sorumluluklarını üstlendiğini açıkladı

Drew Brees’e gösterilen tepkilerden bazıları:

Aaron Rodgers (Super Bowl XLV şampiyonu ve Super Bowl XLV MVP’si, Green Bay Packers’ın QB’i): Asla marş veya bayrakla alakası yok. Önce de yoktu, şimdi de yok.

Antonio Cromartie (Eski NFL yıldızı): Seni korkak. Kahrolasıca problem sensin. Siyahi adamlarla dolu bir soyunma odasındasın. Orada öyle oturup bunun s… bayrağı yüzünden olduğu düşünüyorsun.

Richard Sherman (San Francisco 49’ers oyuncusu): “Artık kaybolmanın da ötesinde… Askerleri muhabbete dahil ederek kaçmaya çalıştığın şiddet ve eşitsizlik hakkında rahatsızlık verici diyalog da sorunun bir parçası.”

Doug Baldwin Jr (Super Bowl XLVIII şampiyonu eski oyuncu): “Drew, problem sensin.”

Damon Harrison (Eski NFL yıldızı): “Soyunma odasında olup, oyuncularla konuşup, sebebini bilip hala bunun bayrakla alakalı olduğunu sanacak kadar mal olmak! Nasıl yahu?”

Yayınlanma Tarihi:11:00,